Ana Sayfa Teknoloji Haberleri Geleceğin Telefon Ekranları Şeffaf Ahşaptan Yapılacak!

Geleceğin Telefon Ekranları Şeffaf Ahşaptan Yapılacak!

Ahşap doğal cam gelecekte evlerimizden otomotiv sanayiye kadar her yerde kullanılabilir. Balsa ağacından yapılan bu şeffaf malzemenin camın yerini alacağı ve akıllı telefonlarda da kullanılacağı söyleniyor.

-

Teknoloji, son birkaç yılda katlanarak genişliyor ve şimdi, yeni araştırmalar, ahşaptan yapılan şeffaf malzemenin gelecekte camların yerini alabileceğini gösteriyor. Ve kim bilir belki de bunun akıllı telefonlara da yansıdığını görürüz.

PhoneArena tarafından tespit edilen araştırma USDA (ABD Tarım Bakanlığı) web sitesinde yayınlandı. Araştırmacı Junyong Zhu, araştırmayı Maryland ve Colorado Üniversitesi ile işbirliği içinde yürüttü. Gereğince web, takım Balsa ahşap malzeme geliştirildi. Uzmanlara göre şeffaf ahşap dayanıklı ve camdan daha hafif.

Ayrıca araştırmalarda Balsa ağacından elde edilen ahşap kullanıldı. Çiçekli bitki cinsinde bulunan bu ağaç daha hızlı büyüyor ve 30 metre yüksekliğe ulaşabiliyor. Halihazırda model oluşturma, paketleme, yalıtım cihazları alanında geniş çapta uygulanıyor.

Balsa ağacından elde edilen odun, oda sıcaklığında bir oksitleme banyosuna tabi tutuluyor. Ek olarak, polivinil alkol (PVA), ağaca cam gibi neredeyse şeffaf hale getirmek için nüfuz ediliyor.

Raporda şeffaf ahşabın ısıl verimli, dayanıklı ve camdan beş kat daha hafif olduğu belirtiliyor. Doğal selülozun varlığı, PVA polimeri ile birleştirildiğinde, bildirildiğine göre şeffaf malzemenin de bükülmesine neden olacak. Temel olarak, şeffaf ahşabın hasar gördüğünde küçük sivri uçlu parçalara ayrılacağı düşünülüyor.

Rapor ayrıca, cam üretiminin fazla enerji faturası, ağır karbon ayak izi ve yılda 25.000 metrik tona kadar emisyona mal olduğunu söylüyor. Dolayısıyla, şeffaf malzemenin geliştirilmesi, gelecekte bunun azaltılmasına ve sürdürülebilir olmasına yardımcı olabilir.

Şimdilik, evlerin pencerelerindeki camlara potansiyel bir alternatif gibi duruyor ancak rapor, mevcut endüstriyel ekipmanla uyumlu olduğunu ve dolayısıyla üretime geçişin çok uzak olmadığını söylüyor. Bununla birlikte, otomotiv endüstrisinde ve belki ekran teknolojisinde cam’a alternatif olarak kullanılması bekleniyor. Bu nedenle, nihayetinde gelecekte akıllı telefonlarda bu camı görmemiz imkansız sayılmaz.

Bizi Youtube'ta takip et! Süpriz Hediye Kazan!!

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

En İyi İş Tabletleri – Android, Windows, Chrome OS ve Diğerleri

Teknolojinin hayatımızın her yerinde bulunduğu bu dönemde birçok şirket, iş ihtiyaçlarını karşılamak için tablete yöneliyor. Tabletler, kurumsal düzeydeki uygulamalarla ve birçok özellikle...

Samsung’dan Üç Yeni Katlanabilir Telefon Patenti!

Samsung, katlanabilir akıllı telefonlar açısından diğer tüm şirketlerden önde. Güney Koreli teknoloji devi, rekabette öne geçmek için çeşitli boyut ve biçimlerde katlanabilir...

Huawei Mate 40 Pro Ne Zaman Piyasaya Sürülecek ?

Huawei Mate 40 Pro, yılın en çok merak edilen ve beklenen telefonlarından biri. Mate 30 Pro'nun üst modeli olan Mate 40 Pro,...

Samsung Galaxy S21 ve S21 Ultra Teknik Çizimleri Yayınlandı

Samsung'un Galaxy S21 serisi Ocak ayının başlarında piyasaya süreceği yönündeki spekülasyonlar devam ediyor. Tabi ki ilerleyen zamanlarda cihazların hakkında çok fazla bilgi...

Xiaomi Mi Watch’un Yeni Modeli Yarın Tanıtılacak!

Xiaomi, Mi Watch Color'ı Aralık 2019'un sonlarında Mi Watch'un farklı bir modeli olarak satışa sundu. Bu akıllı saat kısa süre önce Hindistan...