2

İnsan hakları konusunda doğru kararlar verebilen yapay zeka robotları geliştirildi!

İnsan hakları davalarında en doğru kararları alabilen bir yapay zeka sistemi üretildi. Uzman Araştırmacılar, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi‘nin 3,6 ve 8 nolu sözleşmelerine 584 davayı ciddi anlamda yapay zekaya sundu ve hangi davaların insan hakları ihlali bulundurduğu sorusu soruldu. Makine bu bakımda öğrenme algoritmasını kullanan yapay zekalı hakim olarak görüldü. Kararları %79 oranında doğru verdi.

Pensilvanya Üniversitesi, Londra Üniversitesi ve Sheffield Üniversitesi‘nin ortak çalışmaları ile beraber geliştirilen bu yapay zeka, hukuk firmalarına daha çok hangi insan hakları davalarını almaları konusunda yardım edebilecekler.

1

Çalışmayı yürüten ekibin başındaki isim olan Dr. Nikolas Aletras sözünde: “Bir gün tüm yargıçlar, avukatlar ve savcılar yapay zeka olsun demiyoruz, fakat şu bir gerçek; davalarda yardımcı olabilirler”.

3

Metinlerdeki Örüntüleri ve Kombinasyonları Gözlemleyecekler!

Bu yapay zeka sistemi çalışma sistemi olarak metinlerde yer alan örüntülere, kombinasyonlara bakarak ve daha sonra bu gözlemlerden yola çıkarak bir sonuca varıyorlar. Ekip üyelerinden Dr. Vasileios Lampos ise; “İlk defa metin işleme kullanılarak karar verme sürecine hazırlanılıyor” diyor ve ekliyor “Böyle bir aracın etkinliğini arttırmak için mahkemelerden daha çok talep olması gerek, fakat bunun için daha çok yönetmelik test etmeli ve ne kadar doğru karar verdiğine bakmalıyız”.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here