Ana Sayfa Teknoloji Haberleri Gelecekteki iPhone'lar Görüntü İçeriğini Şifreleyebilir!

Gelecekteki iPhone’lar Görüntü İçeriğini Şifreleyebilir!

Apple'dan yepyeni bir patent!

-

Bir kafede otururken finansal işlerimizi tek tıkta yaptığımız teknoloji çağındayız peki ya biz bu işlemleri gerçekleştirirken ekranımızın görünmesini istemiyorsak? Ya da sevgilimizden gelen mesajaların herhangi bir ortamdayken okunup okunduğundan şüphe duyuyorsak? Bu durumda, aşağıdaki Apple patenti sizi kesinlikle ilgilendiriyor.

Apple bugün ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi‘ne, bir kullanıcının bakışlarını, ekrandaki konumunu izleyecek ve bu nedenle bilgileri dış izleyicilerden korumak için ekrandaki diğer içerikleri bulanıklaştıracak veya şifreleyecek yeni bir teknoloji hakkında bir başvuruda bulundu.

 Patent “Bakış bağımlı ekran şifrelemesi” olarak adlandırılıyor ve büyük olasılıkla gelecekteki iPhone’lara veya iPad’lerde bulunması bekleniyor, uygulama içeriği aynı zamanda bilgisayarları ve patent kapsamındaki akıllı saatleri de içeriyor.

Teknolojinin, cihazın esas kullanıcısının bakışını belirleyecek bir sensör kamera ile çalıştığı ve cihazın sahibinin tek kişi olup olmadığını (yüz tanıma yoluyla) belirlediği ve kullanıcı ortamını analiz ettiği söyleniyor.

Kişinin etrafında birileri varsa ve bakışlarının ekrana düştüğü tespit edilirse, bakışlarının bulunduğu konumdaki mesafedeki bilgiler anlaşılmaz hale getirilirken, kullanıcının bakışlarının görülebileceği alan açık bırakılıyor.

Patent, sistem kullanıcının çevresindeki kişilerden hiç kimsenin ekrana bakmadığını belirlerse, bilgilerin şifrelenmeden kalabileceğini söylüyor. Eğer cihaz şifrelenmişse, teknoloji kullanıcının baktığı alanın şifresini çözmek için kullanıcının gözlerini takip ediyor ve bunların tümü çerçevelerin yenilenmesiyle gerçekleşiiyor.

Ancak, dikkat dağınıklığına neden olmamak ve kullanıcının gözünü şifrelenmiş bölgeye çekmemek için patent, harflerin metin kaydırmasının kullanılacağını veya bir görüntü gösterildiğinde buna benzer, ancak değiştirilmiş bir şeyin görüntüleneceğini belirtiyor.

İçeriğin şifrelenip şifrelenmeyeceği kullanıcının nerede olduğu ve hangi uygulamanın kullanıldığına göre karar veriliyor.Bu bilgiler heyecan verici görünse de, Apple’ın henüz resmi bir açıklama da bulunmadığını biliyoruz.

Bizi Youtube'ta takip et!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Huawei

Xiaomi Mi 10T Serisinin Bütün Özellikleri Sızdırıldı!

Xiaomi, 30 Eylül'de Mi 10T Lite, Mi 10T ve Mi 10T Pro olmak üzere üç yeni Mi 10T akıllı telefon satışa sunacak....

Honor Watch GS Pro, Resmi Olarak Satışta!

Honor Watch GS Pro, markanın dayanıklı bir bataryaya sahip ilk sağlam akıllı saati ve özellikleriyle bizi çoktan etkiledi. Eylül başında tekrar tanıtılan...

Samsung Galaxy Tab Active 3 Tanıtıldı – Fiyatı ve Özellikleri

Samsung, çalışanlar için mükemmel bir tablet oluşturmayı başardı. Bu tableti oluştururken de büyük anlamda müşterilerin geri dönüşlerine kulak verdi. Nitekim Samsung Galaxy...

Realme Q2 Geliyor! Lansman Tarihi 13 Ekim!

Realme Başkan Yardımcısı, Ekim ayında duyrulacak, Realme UI 2.0 destekli yeni bir akıllı telefon olduğunu doğruladı. Bu cihazın Realme Q serisi bir...

Samsung Galaxy F41’in Kamera Özellikleri Sızdırıldı!

Samsung Galaxy F41 akıllı telefonu 8 Ekim'de görücüye çıkacak. Flipkart internet sitesinde ortaya çıkan bir liste, telefonun arka tarafında 64 megapiksel üçlü...