Ana SayfaİncelemeGeneral Mobile GM5 Plus İnceleme

General Mobile GM5 Plus İnceleme

-

General Mobile’ın 45 ülkede satışa sunacağı yeni Android One cihazı GM5 Plus tanıtıldı.Biz de cihazı deneme fırsatına eriştik ve inceleme yazısı hazırladık.

gm 5 plus inceleme

General Mobile 4G modeli ülkemizde elde ettiği yüksek satış rakamlarından sonra yurtdışında bir kaç ülkede daha satışa sunulmuştu. Bu sefer GM 5 Plus daha global hareket ederek GM 5 Plus’ı 45 ülkede birden satışa sunacak. Android One ailesinin diğer üyeleri ile kıyasladığımızda hem daha güçlü donanıma hem de daha şık tasarıma sahip olan GM 5 Plus, yerli yabancı bir çok kullanıcının ilgisini çekmiş durumda.

GM 5 Plus, Mobil Dünya Kongresi 2016’da General Mobile’ın yaptığı lansman ile karşımıza çıktı. Lansmanda General Mobile çalışanları haricinde Qualcomm ve Google çalışanlarının da konuşma yapması büyük etki yarattı. Bu üç firmanın işbirliği ile hazırlanan GM 5 Plus, Android One projesi kapsamında 2 yıl boyunca sürekli en güncel işletim sistemini bulunduracak. Yazılım güncellemeleri bizzat Google tarafından hazırlanacak.

Daha önce sadece amiral gemilerinde gördüğümüz 2.5D kavisli ekran GM 5 Plus’da da karşımıza çıkıyor. Kavisli ekranın yanında USB Type-C, Cat 7 modem ve Snapdragon 617, bu telefonun en büyük kozu olacak gibi görünüyor.

Resmi satış fiyatı henüz açıklanmasa da 999 TL dolaylarında bir fiyatlandırılma yapılacağı açıklandı. GM 5 Plus, orta sınıfa büyük ses getirecek.

Telefonu uzun süreli test etme imkanımız olmadı. Fakat test ettiğimiz süre içerisindeki deneyimlerimizi bir ön inceleme yazısı şeklinde aktaralım dedim. Böylelikle telefonu bekleyenlerin kafasındaki bir takım soru işaretlerini giderebileceğiz. Telefonun detaylı incelemesini telefon elimize ulaştığında hazırlayacağız.

Tasarım

gm 5 plus sanal

GM 5 Plus her ne kadar orta sınıf bir telefon olsa da tasarımsal anlamda fiyatının üzerinde bir görünüme sahip. General Mobile 4G modeline göre bir çok tasarım değişikliği görüyoruz. Özellikle de iki cihazın boyutları arasında büyük farklılık görüyoruz. GM 5 Plus, daha büyük bir ekrana sahip olduğu için daha büyük boyutlara sahip.

gm 5 plus arka taraf

Malzeme kalitesinde de kısmen de olsa iyileştirmeye gidilmiş. GM 5 Plus‘ta cihazın köşelerini saran çerçevede metal malzeme kullanılıyor. Çerçeve haricinde genel olarak plastik malzemenin hakim olduğunu görüyoruz. GM 4G modelinde arka kapak, pürüzlü yapıya sahip sert bir yapıya sahip iken GM 5 Plus’ta arka kapak noktalı yapıya sahip yumuşak bir dokuya sahip. Bu doku elde tutuş hissini kuvvetlendiriyor.

Cihazın ön yüzüne baktığımızda son zamanlarda amiral gemilerinde gördüğümüz 2.5D kavisli ekran teknolojisinin kullanıldığını görmekteyiz. Daha önce iPhone 6S, Galaxy S7 ve HTC One A9 gibi üst düzey modellerde gördüğümüz bu teknolojiyi uygun fiyatlı bir telefonda görmek sevindirici. Ekran boyutunun büyütüldüğünden bahsetmiştik. GM 5 Plus, 5.5 inç boyutunda Full HD çözünürlüğe sahip, Gorilla Glass 4 ile korumalı bir ekrana sahip.

Ekranın çerçeveleri oldukça ince tutulmuş. Firma tarafından ekran/çerçeve oranının %79 olduğu açıklansa da ekranın etrafındaki siyah şeritleri çıkardığımızda bu değerin yaklaşık %74-75 civarında olduğunu söyleyebiliriz.

gm 5 plus ön taraf

Ekran çerçevelerinin ince olması tek elle kullanımı kolaylaştırmış. Aynı ekran boyutuna sahip iPhone 6S Plus’ı tek elle kullanmak neredeyse imkansızken GM 5 Plus rahatlıkla tek elle kullanılabiliyor. Android butonları, fiziksel değil sanal olarak karşımıza çıkıyor. Sanal tuşların bulunması hem ekranda yer kaplıyor hem de kullanım zorluğu yaşatabiliyor. Son olarak cihazın ön yüzünde ön kamera için bir adet flaşın da bulunduğunu söyleyelim.

gm 5 plus sağ

Cihazın fiziksel tuşları sağ kenara konumlandırılmış. Bu tuşlar ses açma-kapama ve güç tuşları. Güç tuşunun parmak izi okuyucusu özelliği bulunmuyor. Telefonun içerdiği bir çok yenilik içerisinde göze en çok çarpanı bu eksiklik oluyor. Cihazın fiyatını düşündüğümüzde bu sensöre yer verilmemesini doğal karşılıyoruz.

gm 5 plus alt

Sol kenarda ise Micro SD ve Sim kart takılması için kızaklı yapıya sahip bir slota yer verildiğini görüyoruz. Cihaz, 128 GB’a kadar arttırılabilir hafızayı destekliyor. Cihazın üst kenarında ise anten çizgileri ve 3.5 mm kulaklık girişini görüyoruz.

GM 5 Plus, bizleri cihazın alt kenarına baktığımızda tekrar şaşırtmayı başarıyor. Alt kenarda USB Type-C portuna yer verildiğini görüyoruz. Son derece yeni bir teknoloji olan bu port hem daha hızlı veri transferini hem de daha fazla elektrik iletimini destekliyor. USB Type-C portu ile HDMI, VGA ve Display port gibi bir çok çıkış almak mümkün. USB Type-C henüz yaygın olmasa da önümüzdeki yıllarda akıllı cihazlar bu portu kullanmaya başlayacak. GM 5 Plus ile geleceğe yatırım yapabilirsiniz. Cihazın alt kenarında USB Tpe-C portu haricinde mono hoparlör ve mikrofon için ayrılmış ızgaraları görüyoruz.

Kullanıcılara dört farklı renk seçeneği sunuluyor. Bu renkler beyaz, siyah, altın ve pembe altın renkleri. Altın ve pembe altın renkleri GM 4G modelinde bulunmuyordu.

GM 5 Plus, tasarım anlamında premium görünüme sahip. Telefona genellikle plastik malzeme hakim olsa da çerçevelerde metal kullanılması elde tutuş hazzını arttırmış. İnce ekran çerçeveleri, hem kullanımı kolaylaştırıyor hem de dışarıdan yenilikçi görünüyor. Kavisli ekran ve tasarımdaki ufak detayları da düşündüğümüz zaman GM 5 Plus, masanın üzerine konulduğu zaman dikkatleri çekecektir.

Android One projesi dahilindeki diğer telefonlara baktığımızda GM 5 Plus çok açık ara daha kaliteli duruyor. Dayanıklılık konusunda henüz bir şey söyleyemiyoruz. Telefon satışa sunulduktan ve kullanıcıların uzun süre kullanımından sonra bu konuda bir karara varabiliriz.

Kameragm 5 plus doku

General Mobil, günümüzde kullanıcıların arka kameradan daha çok ön kamera ile resim çektiğini ifade ediyor. Bu bağlamda ön kameraya büyük önem verilmiş. Arka kamera 13 MP çözünürlüğe ve f/2.0 diyafram açıklığına sahip. Ön kamera kamera 13 MP çözünürlüğe ve f/2.4 diyafram açıklığına sahip. Arka kamerada çift tonlu led flaş yer alırken ön kamera tek tonlu led flaşın yer aldığını görüyoruz. İki kameranın da otofokus özelliği bulunuyor. Özellikle ön kamera için otofokus özelliği büyük kolaylık sağlıyor.

General Mobile kamera konusunda DxOMark ile bir ortaklık içerisine girmiş. Kamera donanımı ve yazılımı DxOMark tarafından bu telefona en uygun şekilde hazırlanmış. Mobil Dünya Kongresi’nde test ettiğimiz cihazlara henüz DxOMark müdahale etmemişti. Bu yüzden kamera hakkında detaylı yorumlar yapmamız doğru olmayacaktır. Test ettiğimiz cihazın sunduğu fotoğraf kalitesi bizleri memnun etmeyi başardı. Özellikle ön kamera hem geniş açıya sahip hem de kaliteli resimler çekebiliyor.

Performans

GM 5 Plus, gücünü Snapdragon 617 işlemcisinden alıyor. Daha önce sık sık Snapdragon 615’in yenilenmiş versiyonu olan bu işlemci hız olarak Snapdragon 615’ten pek farklı olmasa da Cat 7 modem desteği ile öne çıkıyor. İşlemci, 8 adet 1.5 GHz hızında çalışan Cortex A53 çekirdeklerinden oluşuyor. İşlemciye 3 GB RAM ve Adreno 405 grafik işlemcisi eşlik ediyor. Telefonun dahili hafızası ise 32 GB.

Telefon kağıt üstünde çok etkileyici duruyor. Stok Android arayüzü ve 3 GB RAM’in bir araya gelmesiyle ortaya stabil bir cihaz çıkmış. Snapdragon 617 işlemcisi ve Adreno 405 GPU’su oyunlarda ve yoğun performans isteyen işlemlerde kullanıcıyı tatmin etmeyi başarıyor. Yoğun kullanım sonucunda ısınma seviyesinin rahatsız seviyede olmadığını deneyimledik.

gm5 plus benchmark
*Bu benchmark testi, telefonun henüz tamamlanmamış sürümüne aittir.

Telefonun arayüzü, tarayıcısı ve yerleşik uygulamaları varsayılan Android uygulamaları olduğundan ve yazılımın Google tarafından hazırlanmasından dolayı gayet akıcı ve stabil bir kullanım elde edebiliyoruz. GM 5 Plus, performans anlamında kullanıcılarını memnun edecektir.

Bağlantı

gm 5 plus inceleme

GM 5 Plus’ın bağlantı özellikleri de son teknolojiye sahip. Dahili olarak Cat 7 modeme yer verildiğini görüyoruz. Cat 7 modem ile sorunsuz bir 4.5G deneyimi elde edilebiliyor. Bu modem 300 Mbps indirme, 100 Mbps yükleme hızlarına erişebiliyor. Cihazın fiyatına göre modem özellikleri üst seviyede.

Wi-Fi bağlantısının 802.11 ac teknolojisini desteklediğini görmekteyiz. Bu da 5 GHz modemler ile GM 5 Plus’ı kullanabileceğimiz anlamına geliyor. 5 GHz modemler yüksek hız desteklediği gibi bağlantı kopması, bağlantı kalitesinde kayıp ve cihazların birbiri ile çakışma sorunları neredeyse sıfıra indiriliyor.

Diğer bağlantı özellikleri ise dahili FM radyo, NFC ve Bluetooth 4.2.

Batarya

GM 5 Plus’ın yekpare kasasının altında 3100 mAh kapasitede bir batarya yatıyor. Bu batarya Qualcomm’un Quick Charge 3.0 teknolojisini destekliyor. Quick Charhe 3.0 teknolojisi sayesinde cihazın kutusundan çıkan hızlı şarj adaptörüyle cihazı 30 dakikada %60-80 seviyelerine kadar şarj etmek mümkün olabiliyor.

gm 5 plus köşe

Snapdragon’un enerji verimliliği ve ekran çözünürlüğünün çok aşırı yüksek olmamasını düşündüğümüzde, 3100 mAh pilin bir günü çıkarmak için rahatlıkla yettiğini söyleyebiliriz. Telefonun batarya kullanımını detaylı bir şekilde test etmedik fakat kağıt üstünde etkileyici göründüğünü söyleyebilirim. Pilin çıkarılabilir olmamasını dezavantaj olarak gösterebilirim.

Son olarak GM 5 Plus‘ın çıkış tarihi ve fiyatının kesinleşmiş olmadığını söyleyelim. Tahminlerimize göre Nisan’ın son günlerinde 999 TL fiyat etiketi ile raflarda görebileceğiz. Telefon yenilikçi özellikleri, güçlü donanımı ve şık tasarımıyla büyük bir merak uyandırıyor. Telefon hakkındaki daha detaylı incelememizi telefon satışa sunulduğu zaman hazırlayacağız.

Bizi Youtube'ta takip et! Süpriz Hediye Kazan!!

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here