Ana Sayfa İpucu Gmail Kuyruğa Alındı Ne Demek?

Gmail Kuyruğa Alındı Ne Demek?

Gmail kuyruğa alındı hatasını çözmek için ne yapmak gerekiyor?

-

Gmail, her ne kadar Google’a ait ve en popüler servislerden biri olsa da bu serviste hiç sorun yaşamıyoruz gibi bir durum söz konusu değil. Diğer birçok mail servisinde olduğu gibi Gmail üzerinde de yaşanan birçok sorun var. Bunlardan biri Gmail kuyruğa alındı hatası. Aktif bir şekilde mail kullananların sık sık karşılaştıkları sıkıntının biraz daha detaylarına inelim.

Gmail Kuyruğa Alındı Hatası Neden Kaynaklanıyor?

Genelde mobil cihazlar üzerinden mail göndermek istediğiniz zaman bu durumla karşı karşıya kalıyorsunuz. Hatanın nedeni konusunda iki başlığımız olacak ama önce durumu açıklamış olalım. Gmail kuyruğa alındı hatası, mail gönderdiğiniz zaman bu mailin gitmemesi sıraya alınmasına neden oluyor. Karşı tarafa mailleri ulaştıramıyorsunuz. İki başlık altında bu sorunun nedenlerini inceleyelim.

Gmail Alanı dolmuş Olabilir

İlk başlık Gmail alanı ile ilgili olacak. Gmail servisinde size ayrılmış olan ücretsiz olan bir alan vardır. Bu alan genelde 5 GB olarak belirlenmiştir. Bu alanın doldurulması kolay değil ancak yine de aşırı mail trafiğinde ve maillerin silinmemesi bekletilmesi durumunda, size ayrılan alan dolabilir.

İlginizi Çekebilir: Vodafone İnternet Ayarları

Drive servisi üzerinden verilen bu alanın dolması durumunda ya yeni alan satın almanız gerekiyor ya da yeni bir alan yerine mevcut alanınızda yer boşaltmanız gerekiyor. İlk neden ve en büyük neden bu olarak karşımıza çıkmakta. Eğer yeterli alanınız yoksa, mail bir nevi sıraya konulmuş oluyor. İlk boşluk bulunduğu zaman da mailin gönderimi sağlanıyor. Hata bu nedenden kaynaklı olduğunda alan boşaltmak ya da yeni alan satın almak işinizi görecek.

Gmail Senkronizasyon Hatalarından Kaynaklı Olabilir

Başta demiştik. Mobil cihazlarda Gmail kuyruğa alındı hatası çok sık yaşanıyor. İkinci nedenimiz de doğrudan mobil cihaz kullanıcılarını ilgilndirmekte. Çeşitli nedenlerle cihazınız ile Gmail arasında bir senkronizasyon sorunu varsa bu hata mesajını ya da uyarıyı diyelim, alırsınız. Bunun için farklı kontrolleri incelemeniz ve farklı konrollere dikkat etmeniz gerekiyor. İlk işlemden son işleme kadar ilerleyerek Gmail kuyruğa alındı hatasının giderilmesi için önerilerimizi sıralamış olalım.

Gmail Uygulamasını Güncellemek

Başta Gmail uygulaması için güncellemeler yapmanız gerekecek. Kullandığınız Android sürümünüz ya da iOS sürümünü ne olursa olsun, Gmail uygulamasının en güncel sürümünü kullanıyor olmanız gerekmekte. Özellikle Android kullanıcıları için güncellemelerin yapılmaması, eski sürümün kullanılması bu hataya neden oluyor.

Mail göndermek istediğiniz kullanıcının güncellenmiş Gmail uygulamasını kullanması da uyumsuzluğa neden olmakta. Değerlendirecek olursak, ilk olarak mail servisinizin yeni bir güncellemesi var mı bunu kontrol edin. Yeni güncelleme varsa da yüklemeyi ihmal etmeyin.

Uçak Modunu Kontrol Edin

Akıllı telefonlarda kullanılan uçak modu, bağlantıların sınırlanmasını sağlayacaktır. Eğer telefonunuz uçak modunda ise, bağlantılarınız sınırlandırılacaktır. Mobil veri üzerinden bir mail göndermek istediğini zaman da mail gönderilemediği için sıraya alınacak. Uçak modundan çıkmanız durumunda sırada olan maillerin gönderildiğini göreceksiniz. Eğer uçak modunda ise telefonunuzu bu moddan çıkarın.

Gmail Senkronizasyonunun Kontrol Edilmesi

Telefonunuzun senkronizasyon ayarlarında bir sorun olmayabilir. Fakat Gmail senkronizasyonu için bir sorun oluşmuş olabilir. İkinci aşamada Gmail senkronizasyon ayarlarının açık olup olmadığına bakın.

 • Gmail uygulamasını akıllı telefonunuzdan başlatın.
 • Menü kısmına girin ve Ayarları açın.
 • Hesabınıza tıklayın.
 • “Gmail’i senkronize et” seçeneğinin olduğunu göreceksiniz. Bunun yanında yer alan kutunun işaretli olması gerekiyor. Kutu işaretli değilse, kutuyu işaretleyin ve özelliği bir nevi aktif hale getirin.

Telefonunuzda Boş Alan Yok

Akıllı telefonunuzda kullanılan depolama alanının da burada önemi büyüktür. Eğer akıllı telefonunuzda kullandığınız depolama alanınız dolu ise, telefon senkronizasyonu çalıştırmaz. Senkronizasyon çalışsa bile doğru bir şekilde çalışmaz. Bunun için cihazınızda yer açmanız gerekecek. Kullanmadığınız uygulamaları silip, gereksiz videoları ya da fotoğrafları kaldırıp cihazınızda yer açabileceğiniz gibi, telefonunuz destekliyorsa harici depolama sağlayacak SD kartları da kullanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Instagram’da Spam Yediğimi Nasıl Anlarım?

Şifrenizi Yeniden Girmeniz Gerekebilir

Uzun süredir hesabınızı açık olarak kullanıyor ve aynı hesabı bilgisayardan da giriyorsunuz, şifre kısmında sıkıntı yaşanıyor olabilir. Mobil cihazınızda girdiğiniz oturum zaman aşımına uğramış ve yeniden giriş yapılması gerekiyor olabilir. Böyle bir durumda, kullanıcı adınız ve şifreniz ile yeniden giriş yapmayı deneyin. Bir kez daha senkronizasyon ayarlarının tam olarak yapıldığına emin olun.

Telefon Ayarlarından Senkronizasyonu Kontrol Etmek

Gmail kuyruğa alındı hatası için diğer bir kontrol ise telefon üzerinden senkronizasyonu kontrol etmek olacaktır. Gmail uygulamasında senkronizasyon özelliğini aktif etmiş olabilirsiniz fakat telefonunuzdan otomatik senkronize özelliği kapalı olabilir.

 • Ayarlar bölümüne girin.
 • “Kullanıcılar ve Hesaplar’a” geçin.
 • “Verileri otomatik olarak senkronize et” seçeneğini aktif hale getirin.

Gmial Verilerini Temizleme

Tüm bu işlemleri yaptınız ancak Gmail kuyruğa alındı hatası devam ediyor. Gmail uygulaması için çok fazla önbellek dosyası birikmiş olabilir. Bu durumda da aynı hatayı alırsınız.

 • Ayarlar uygulamasını yeniden başlatın.
 • “Uygulamalar ve Bildirimler” bölümüne geçin.
 • “Uygulama Bilgisi’ne” girin.
 • Gmail’i seçin.
 • Depolama alanı’na tıklayın.
 • Verileri Temizle’ye dokunun.
 • Tüm verileri temizleyin ve telefonunuzu yeniden başlatın.

Bu işlemin ardından akıllı telefonunuzdan yeniden Gmail hesabınıza girmeniz gerekebilir. Şifrenizi ve kullanıcı adınızı unutmadığınızdan emin olun.

İlginizi Çekebilir: Instagram Çekilişlerini Kazanmak İçin En İyi Taktikler

Telefonunuzun İnternet Bağlantılarını Kontrol Edin

Sorunun devam etmesi, akıllı telefonunuzun internet bağlantısında bir sıkıntı olduğu anlamına gelebilir. Böyle bir durumda birkaç kontrol yapmanız işinizi görecektir. Diğer uygulamalarda ya da servislerde internet bağlantınızın olup olmadığını kontrol edin.

Bunun dışında ikinci kısımda internet bağlantısı türünü kontrol edin. Yani şöyle ki mobil veri bağlantısı kullanıyorsanız, bazen bu bağlantılarda sorun olabiliyor ve Gmail sıraya alınıyor. Mobil veri kullanıyorsanız daha sabit bir bağlantı olan WİFİ bağlantısına geçin ve bir kez daha mail göndermeyi deneyin.

Eğer yine bir sorun varsa ve diğer uygulamaların internetinde de bir bağlantı sorunu yaşıyorsanız, telefonunuzun internet bağlantı ayarlarının yeniden düzenlenmesi gerekebilir. Sorunun devam etmesi durumunda ise sıfırlama yaparak yeniden kurulum gerçekleştirmeniz gerekmekte.

Gmail kuyruğa alındı hatası için deneyebileceğiniz çözümler bunlar. Telefonunuzda değil de bilgisayarınızdan giriş yaptığınız zaman da benzeri bir sorun yaşıyorsanız, bu durumda ilk olarak internet bağlantınızı kontrol etmenizi öneriyoruz. İnternet bağlantısında bir sıkıntı varsa yine mailler gönderilmeyecek ve kuyruğa alınacaktır.

Bizi Youtube'ta takip et! Süpriz Hediye Kazan!!

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

2 YORUMLAR

 1. Onemli bir evragi kendime mail attim ve sonrasinda tel hafizasinda yer olmadigi icin sildim.ilgili mail kuyruga alindi gozukuyor ekteki evragi acamiyorum.evrak bu sekilde kayip mi oldu bir yontemi var mi?gercekten cok onemli

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Red Hat Enterprise Linux RHEL 8.3 Geliyor – İşte Yenilikler

Red Hat Enterprise Linux (RHEL) 8.3'ün beta sürümünü 3 ay önce yayınlanmıştı. Şimdi ise Red Hat ekibi şimdi RHEL 8 platformunun RHEL...

Google Ücretsiz VPN Dönemini Başlatıyor – İşte Detaylar

Google One, 2 TB veya üzeri planına sahip aboneler için ücretsiz VPN hizmetini duyurdu. Google One nedir peki? diye soracak olursanız, yazımızın...

Samsung Galaxy Buds Beyond İle Tanışın!

Samsung, 2021'de Galaxy S21 serisini piyasaya sürmeyi planlıyor. Şimdi ise şirket "Samsung Blade" ve "Galaxy Space" gibi isimlerden sonra bambaşka bir marka...

Moto E7, Çok Yakında Piyasaya Sürülecek!

Bu ayın başlarında bir liste, duyurulmamış Motorola Moto E7 akıllı telefonun tüm özelliklerini ortaya koymuştu. Liste ayrıca Moto E7'nin görüntülerini de taşımıştı....

Samsung, 2021’de Katlanabilir Telefon Portföyünü Genişletecek!

Bu haftanın başlarında Samsung Electronics, faaliyet kârını ve diğer ayrıntıları, en son mali raporuyla açıkladı. Güney Koreli teknoloji devi, kârını çeşitli farklı...