Ana Sayfa Teknoloji Haberleri Google ARCore'u, Apple'ın ARKit'e Cevabını Duyurdu

Google ARCore’u, Apple’ın ARKit’e Cevabını Duyurdu

-

Google, 2014’te, bir cihaza yerleştirilmiş bir dizi özel sensör gerektiren arttırılmış bir gerçeklik çözümü olan Project Tango‘yu duyurdu. Lenovo ve ASUS gibi şirketler, o zamandan beri bu teknolojiyi kullanan cihazlar üretti ancak Google Tango bugün açıklanan ARCore lehine tarihe gömülüyor.

ARCore, ek bir donanıma ihtiyaç duymadan çalışıyor; bu da Android ekosisteminde ölçeklendirme yapabilmesine olanak tanıyor. ” Google, milyonlarca cihazda çalışacağını ve şu an sadece şirketin Pixel telefonunda ve Samsung Galaxy S8‘de mevcut olduğunu söylüyor. Android 7.0 Nougat veya daha üstünü gerektiriyor, bu yüzden milyarca değil milyonlarca cihazda bulunmakta. Şirketin en son Android kullanım raporuna göre Nougat kullanımı sadece% 13.5.

Teknoloji, Java / OpenGL, Unity ve Unreal ile üç temel odağında çalışıyor:

  • Hareket izleme: Odadaki özellik noktalarını ve IMU sensör verilerini gözlemlemek için telefonun kamerasını kullanarak, ARCore telefonun hareket ettiği sırada hem konumunu hem de yönünü (pozunu) belirler. Sanal nesneler doğru yerleştirilmiş olarak kalıyor.
  • Çevresel anlayış: AR nesnelerinin bir zemine veya bir masaya konması yaygın bir durum. ARCore, hareket izlemesi için kullandığı aynı özellik noktalarını kullanarak yatay yüzeyleri algılayabilir.
  • Işık tahmini: ARCore ortamdaki ortam ışığını gözlemler ve geliştiricilerin, sanal nesneleri çevresine uyacak şekilde ışıklandırmalarını mümkün kılar ve görünümleri daha gerçekçi hale getirir.

Haziran ayında Apple‘ın WWDC 2017 konferansında firma ARKit‘i duyurdu. Bu ARKit, özel algılayıcılar veya diğer donanımlara ihtiyaç duymadan arttırılmış bir gerçeklik kazandırmayı amaçladığı için ARCore ile benzer. Bu teknolojilerin her ikisi de bu yıl milyonlarca cihazla milyonlarca kişiye ulaştığında Microsoft‘un, 2015 yılının başında ilk kez açıklanan HoloLens ile çabalarını geride bıraktığı görülüyor, ancak yine de tüketici ürünü olarak piyasaya sürülmedi.

google arcore tinman

HoloLens’in 3.000$’lık Geliştirme Sürümü bir süredir sevkiyat yapıyor ancak bu yılın başlarından itibaren yapılan raporlara göre, 2019 yılına kadar gelecek sürüm olmayacak. Microsoft’un ARKit veya ARCore çizgileri boyunca bir şeyler yapacak bir mobil platformu yok ve Windows 10 Mobile de yavaş yavaş tükeniyor.

Google, genişletilmiş gerçeklerle denemeye başlamayı isteyen web geliştiricileri için “prototip tarayıcıları” da piyasaya sürdüğünü açıkladı. Bu arada, yeni AR Denemesi vitrini’ni kontrol edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Xiaomi Telefonları AnTuTu’nun En İyi Performans Gösteren Orta Sınıf Telefonlarda İlk 10 da!!

AnTuTu, yalnızca dünyanın en iyi performans gösteren 10 akıllı telefonları piyasaya sürmekle kalmadı, aynı zamanda kasım ayı boyunca dünyanın en iyi performans...

Şüpheli Sony Xperia 3 GeekBench’te Görüntülendi!

Xperia 1 piyasaya çıktığından beri, Sony'nin yeni adlandırma modeli, markanın telefonlarının satış performansı kadar şaşırtıcıydı. Xperia 1'den sonra, Sony Xperia 8 ve...

Realme X50 Teknik Özellikleri Sızdırıldı!

Realme’nin ilk 5G telefonu olan Realme X50 5G akıllı telefonunun bu ay piyasaya sürülmesi bekleniyor. Akıllı telefonun yalnızca birkaç detayı üretici tarafından...

Oppo, İlk AR Akıllı Gözlüğünü Yapıyor!

Hala devam eden Oppo Inno Günü 2019 konferansında, Çinli şirket bugün, ilk AR Gözlüklerini duyurdu. Duyuru, akıllı telefon şirketinin ürün kategorilerini çeşitlendirmeyi...

Honor ve AAPE 20i İçin Özel Sürüm Geliştirdi!

Honor, yeni 20i AAPE Özel Sürümünü açıkladı. AAPE markasıyla ortaklaşa oluşturulan akıllı telefon, Çin'de satışa sunulacak....