Ana Sayfa Teknoloji Haberleri Google ARCore'u, Apple'ın ARKit'e Cevabını Duyurdu

Google ARCore’u, Apple’ın ARKit’e Cevabını Duyurdu

-

Google, 2014’te, bir cihaza yerleştirilmiş bir dizi özel sensör gerektiren arttırılmış bir gerçeklik çözümü olan Project Tango‘yu duyurdu. Lenovo ve ASUS gibi şirketler, o zamandan beri bu teknolojiyi kullanan cihazlar üretti ancak Google Tango bugün açıklanan ARCore lehine tarihe gömülüyor.

ARCore, ek bir donanıma ihtiyaç duymadan çalışıyor; bu da Android ekosisteminde ölçeklendirme yapabilmesine olanak tanıyor. ” Google, milyonlarca cihazda çalışacağını ve şu an sadece şirketin Pixel telefonunda ve Samsung Galaxy S8‘de mevcut olduğunu söylüyor. Android 7.0 Nougat veya daha üstünü gerektiriyor, bu yüzden milyarca değil milyonlarca cihazda bulunmakta. Şirketin en son Android kullanım raporuna göre Nougat kullanımı sadece% 13.5.

Teknoloji, Java / OpenGL, Unity ve Unreal ile üç temel odağında çalışıyor:

  • Hareket izleme: Odadaki özellik noktalarını ve IMU sensör verilerini gözlemlemek için telefonun kamerasını kullanarak, ARCore telefonun hareket ettiği sırada hem konumunu hem de yönünü (pozunu) belirler. Sanal nesneler doğru yerleştirilmiş olarak kalıyor.
  • Çevresel anlayış: AR nesnelerinin bir zemine veya bir masaya konması yaygın bir durum. ARCore, hareket izlemesi için kullandığı aynı özellik noktalarını kullanarak yatay yüzeyleri algılayabilir.
  • Işık tahmini: ARCore ortamdaki ortam ışığını gözlemler ve geliştiricilerin, sanal nesneleri çevresine uyacak şekilde ışıklandırmalarını mümkün kılar ve görünümleri daha gerçekçi hale getirir.

Haziran ayında Apple‘ın WWDC 2017 konferansında firma ARKit‘i duyurdu. Bu ARKit, özel algılayıcılar veya diğer donanımlara ihtiyaç duymadan arttırılmış bir gerçeklik kazandırmayı amaçladığı için ARCore ile benzer. Bu teknolojilerin her ikisi de bu yıl milyonlarca cihazla milyonlarca kişiye ulaştığında Microsoft‘un, 2015 yılının başında ilk kez açıklanan HoloLens ile çabalarını geride bıraktığı görülüyor, ancak yine de tüketici ürünü olarak piyasaya sürülmedi.

google arcore tinman

HoloLens’in 3.000$’lık Geliştirme Sürümü bir süredir sevkiyat yapıyor ancak bu yılın başlarından itibaren yapılan raporlara göre, 2019 yılına kadar gelecek sürüm olmayacak. Microsoft’un ARKit veya ARCore çizgileri boyunca bir şeyler yapacak bir mobil platformu yok ve Windows 10 Mobile de yavaş yavaş tükeniyor.

Google, genişletilmiş gerçeklerle denemeye başlamayı isteyen web geliştiricileri için “prototip tarayıcıları” da piyasaya sürdüğünü açıkladı. Bu arada, yeni AR Denemesi vitrini’ni kontrol edebilirsiniz.

Bizi Youtube'ta takip et!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bugün Koronavirüse 1.172 Kişi Yakalandı, 1.313 Kişi İyileşti

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, yapmış olduğu açıklamada 3 Temmuz 2020 koronavirüs vaka sayıları hakkında detayları paylaştı. Bugün 1.172 kişinin COVID-19 testinin...

Temmuz ve Ağustos Ayında Android 10 Alacak Samsung Modelleri

Android 10 işletim sisteminin dağıtımı bitmedi ama az kaldı. Android 11'in yeniliklerini sindirmeye çalışıyoruz ama bir yandan da 10 sürümünü alacak telefonlar...

Motorola One Fusion Tanıtıldı – Fiyatı ve Özellikleri

Motorola One Fusion Plus akıllı telefonunun tanıtıldığı zaman, Lenovo bir akıllı telefon daha tanıtacağını duyurmuştu. Bu telefon Plus modelinin ilk versiyonu olacaktı...

Apple AirPod Nasıl Temizlenir ?

Apple AirPod'larınızı temiz tutma konusunda endişeli misiniz? Apple'ın gerçek kablosuz kulaklıkları, ister spor salonunda, ister işe gidip gelme noktasında kullanın, ister sadece...

iOS 14 Beta Nasıl İndirilir?

iOS 14 betayı indirmek istiyorsanız, sizin için iyi ve kötü haberlerimiz var: Apple, geliştiriciler için iOS 14 beta sürümünü başlattı, ancak herkese...