Ana Sayfa Mobil Uygulamalar Google Chrome Mobil Uygulamasına Çentik Desteği Geliyor!

Google Chrome Mobil Uygulamasına Çentik Desteği Geliyor!

2018 yılı telefonlarının popüler ekran tasarımının bir parçası olan çentik artık Google Chrome mobil uygulamaları tarafından da desteklenecek...

-

Google sık sık ve acımasız bir şekilde alay eden Samsung gibi Apple ile dalga geçmeyi pek sevmez. Ancak bazılarınız iPhone 7‘nin kulaklık jakının kaldırılmasının ilk Pixel telefonların piyasaya sürülme eylemi sırasında yapılmasının ironik olduğunu hatırlarsınız. Yalnızca geçen yılın Pixel 2 sürümü için 2016’da bu özelliğin nasıl geri geldiğini de elbet biliyorsunuz. Google ise Apple‘dan gelen tüm bu ironik hamleler rağmen iPhone’lar ile bir düşmanlığa girişmemiştir.

Bugün yapılan açıklamada Android 9 Pie güncellemesi ile birlikte ilerleyen dönemde Chrome mobil uygulamasına Huawei, LG, Nokia ve Xiaomi‘lerin yanı sıra gelecek Pixel 3 XL için resmi çentik desteği gelecek. Daha da popüler hale gelen akıllı telefonların kesik ekran tasarımını tam olarak benimseme konusundaki kararlılığını kanıtlayan Google bunun dışında ayrıca önemli bir Chrome güncellemesi daha hazırlıyor.

iPhone X Üretimi Resmen Durduruldu! İşte Sebebi...
Apple iPhone X

Tarayıcı yakın zamanda 68. sürümüne HTTP web siteleri için bir “Güvenli Değil” etiketi dahil olmak üzere yeni özellikler eklemişti. Eğer tüm takvim doğru şekilde ilerler ve sorun yaşanmazsa Chrome mobil uygulamasının 69. sürümü “modern” akıllı telefonlar için daha iyi bir ekran kullanımıyla gelecek ayın başlarında yayınlanacak.

Bu desteğin sunulmasındaki amaç ise web içeriğinin telefonun ön tarafındaki kamera ve çeşitli sensörleri barındıran kesimin sağına ve soluna büyük bir boş alan göstermek yerine çentiğin her yerinde göstermektir. Geliştiricilerin sitelerini yeni işlevsellik için optimize etmek için bolca zamanı olacaktır. Ancak muhtemelen mükemmel uyumu aniden beklememeniz gerekir.

Huawei P20 Pro İnceleme
Huawei P20 Pro

Android Go Telefonlar İçin Dahili Medya Oynatıcısı

Bu arada mobil cihaz yelpazesinin diğer ucundaki giriş seviyesi Android Go cihazları kısa süre önce önceden yüklenmiş olan Chrome tarayıcısında ses ve video oynatma becerisini kazandı. Bu ultra uygun fiyatlı telefonların çoğu son derece sınırlı bir depolama alanıyla geldiğinden Chrome’da müzik ve film açmak onlara bu özel amaç için bağımsız uygulamalar indirme zahmetinden de kurtarmış oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here