Google-CloudPlatform

Apple hizmet üretimlerini sıfırdan yapmak yerine hazır işleyen sistemleri bünyesine katmayı çok sever. Halihazırda para sıkıntısı olmayınca da bu işlerde sıkıntı çekmez. Apple saklama, depolama hizmeti olan, bulut depolama hizmeti iCloud’u daha da genişletmek için hizmet alımına gidecek ve bunun için Google’nun kapısını çalacağı söyleniyor.Bu anlaşma gerçekleşir ise iCloud verileri Google Cloud Platform üzerinde depolanabilir.

apple

Gelecek ihtiyaçlarını iyi takip eden Google artık geleceğin bulutta olduğunu görmüş ve, kendi altyapısını iyiden iyiye güçlendirerek ve Google Cloud Platform hizmeti adı altında diğer firmalara da hizmet vermeye başlamıştı. Geçtiğimiz günlerde Spotify’ın da hizmet aldığı Google Cloud Platform‘a şimdi de Google’ın ezeli rakibi Apple’ın da katılacağı söylentileri dolaşmaya başladı.

CRN’nin iddialarına göreanlaşma sonrası iCloud verileri artık Amazon Web Services (AWS) sunucuları yerine Google sunucularında depolanacak. Bu da iCloud arşivinizde yer alan fotoğraf, yedek, uygulama ayarları ve belgeler artık Google’ın veri bankasında saklanacak ve koruma altında olacak anlamına geliyor.

apple-icloud

Apple’ın bu hizmet için Google’a yıllık 400 ile 600 milyon dolar arasında ücret ödeyeceği de konuşulan bilgiler arasında yer alıyor. 

Raporlarda ise  Apple‘ın iCloud bulut hizmeti için Amazon’a yıllık 1 milyar dolar civarında bir ücret ödediği belirtiliyor. Bu fiyat göz önünde bulundurulduğunda Apple ile Google işbirliği halinde Apple’ın cebinden daha az nakit para çıkmış olacak. 

Bu durumu Google açısından yıldızının daha bir parlayacağına benziyor;  ile piyasadaki devleri bünyesine teker teker katmaya başladı bile. Spotify gibi bir devi Amazon’un elinden alan Google, şimdi de Apple‘ı bünyesine katarsa, bulut piyasasında söz sahibi olmuş hale gelecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here