Google Daydream ile Uyumlu Cihazların Listesi Yayınlandı

0
53

Teknoloji devi Google, kendi mühendisleri tarafından geliştirilen ve Daydream ismi verilen yeni VR platformuyla uyumlu akıllı telefon modellerinin listesini yayınladı. Android işletim sistemini kullanan bu cihazlar arasında Google tarafından üretilmeyen modeller de yer aldı.

Geçtiğimiz günlerde paylaşılan Android Nougat 7.1 güncelleme belgesinde Daydream’i destekleyen akıllı telefonlarda bulunması gereken donanım özelliklerine kısaca temas edilmişti. Google‘ın Pixel modellerinde de yer alan bu donanımlara dair detaylı açıklama ise Google yöneticisi Amit Singh’ten geldi.

Üstün teknik özellikler

VRHeads isimli siteye demeç veren Sigh, “Yüksek performanslı donanıma ek olarak heybenizde başka şeylerin de olması gerekiyor. Doğru grafik işlemcisi, Android N ve üstü işletim sistemi, OLED ekran teknolojisi bunlardan bazıları. Eğer bu seviyede donanıma sahip değilseniz Daydream’den beklenen verimi alabilmeniz mümkün değil. Kasma ve donmalar yüzünden iyi bir deneyim yaşayamazsınız” açıklamalarında bulundu.

Buradaki OLED ekran teknolojisi vurgusu biraz önemli, çünkü bugüne kadar ekran çözünürlüğünün 1080p olması gerektiği biliniyordu ama OLED‘in bir gereklilik olduğu ilk kez açıklanıyor.

Aynı zamanda 2017 yılı içinde piyasaya çıkacak olan birçok Android amiral gemisinin de Daydream platformunu desteklemesi bekleniyor. Sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik teknolojileri artık hayatımızda eskisinden daha fazla yer işgal edebilir.

İşte halihazırda Google Daydream platformunu destekleyen akıllı telefon modelleri:

Asus ZenFone AR

Google Pixel ve Google Pixel XL

Huawei Mate 9 Pro

Moto Z ve Moto Z Force

ZTE Axon 7

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here