Ana Sayfa Teknoloji Haberleri Google Fuchsia OS Adım Adım Geliyor

Google Fuchsia OS Adım Adım Geliyor

İlk olarak 2016 yılında gündeme gelen Google Fuchsia OS için son aşamaya gelindi. Google'ın yeni sürüm için düşünceleri neler? Android'in tahtı sallanıyor mu?

-

Android işletim sistemi üzerinde çalışmalarını sürekli hale getiren ve sürekli güncellemeler yayınlayan Google, bir yandan da yeni alternatifler üzerinde çalışıyor. Firmanın bu konuda üzerinde çalıştığı işletim sistemlerinden birisi de Google Fuchsia OS olarak karşımıza çıkmıştı.

İlk olarak 2016 yılında adının duyulduğu bilinen Google Fuchsia OS işletim sistemi için geliştirme süreci devam ediyor. Fakat bu kez gelişim sürecinde önemli bir adım atıldığını da söylemek gerekiyor. Bu kez Google’ın yeni bir geliştirici portalı açtığı duyuruldu. Peki, ama Google Fuchsia OS tam olarak ne sunacak? Android yerini alacak bir işletim sistemi mi geliyor?

Google Fuchsia OS Farkı Ne Olacak?

Google Fuchsia OS işletim sisteminin diğer işletim sistemi yazılımlarından önemli bir farkı var. Bu yazılım tamamen bağımsız geliştirme sürecinden geçiyor. Yani sıfırdan yazılan bir yazılımdan söz ediyoruz. Android işletim sisteminde olduğu gibi Linux çekirdeği kullanılmıyor.

Bunun yerine Zircon adlı özel bir çekirdek kullanıldığı ve gelişimin bu çekirdek üzerinden yapıldığı bilgisi var. Kullanılan çekirdeğin bağımsız olmasının yanı sıra sistemin tüm cihazlara uyumlu olduğunu da ekleyelim.

Sadece akıllı telefonlar için değil, bunun yanında bilgisayarlar ve tablet modelleri için de uygun bir işletim sisteminden söz ediliyor. Genel performans değerlerinin de oldukça yüksek olduğu öğrenilen işletim sistemi için en çok merak edilen soru hakkında da cevap verelim.

Google Fuchsia OS

Yeni işletim sistemi Android işletim sisteminin yerine geliştirilmiyor. Bunun yerine kullanıcı deneyimini arttırmak üzerine çalışma yapılıyor. Bu işletim sisteminden elde edilen verilerin, Android işletim sistemini geliştirmek için kullanılmaya devam edileceği de belirtilmiş durumda.

Yani bu sürüm üzerinde elde edilen tüm kullanıcı deneyimi, mevcut kullanımda olan sistemlerin geliştirilmesine katkı sağlamak için kullanılacak. Şu an için yapılan açıklamalar bu yönde.

Yine de konuya ilişkin detayları elde etmek adına yeni sürümün yayınlanmasını beklemek gerekiyor. Final sürümünün yayınlanmasının ardından bu sürümün hangi cihazlarda kullanılacağı konusunda da bilgiler ortaya çıkmış olacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Apple, Iphone 11 İçin Akıllı Batarya Kılıfı Üretti!

Adından da anlaşılacağı gibi, Apple Iphone 11 akıllı şarj kılıfları size ek yedek güç verebilecek entegre bir şarj ile birlikte satışa sunulacak....

Honor V30 Geekbench’te Görüntülendi!

Honor V30, beş gün içinde piyasaya sürülüyor. Lansman öncesinde, cihaz Geekbench kıyaslama platformunda, Huawei OXF-AN10 model numarası ile görüntülendi. Yaklaşmakta olan amiral...

En iyi Apple Watch uygulamaları 2019!

En sevdiğimiz uygulamalar; yararlı, eğlenceli ya da hayatımızı biraz daha kolaylaştırıp güzelleştirdikleri için iyiki varlar. Listemize girmeden önce, iPhone'unuzdaki...

Xiaomi 100W Süper Turbo Şarj Teknolojisini Akıllı Telefonlarla Buluşturmak İçin Sabırsızlanıyor!

Son yıllarda, hem kablolu hem de kablosuz hızlı şarj teknolojisinde büyük adımlara tanık olduk. OPPO Reno Ace’in piyasaya sunulmasından önce, Xiaomi 100W...

Huawei MatePad Pro Resmi Tanıtım Videosu Ortaya Çıktı

Huawei, 25 Kasım'da MatePad Pro'yu Şangay kentinde düzenleyeceği bir etkinlikte tanıtacak. Amiral gemisi tablet hakkında uzun süredir çeşitli sızıntılar ortaya çıkıyor. Bugün...