Google ile Huawei Arasındaki Son Durum Ne?

Huawei kararı ile gündem olan Google geri adım atmış olabilir. İşte iki firma arasında yaşanan son durum ve alınan yeni kararlar.

0
57

Huawei, tarihinin en zor günlerini geçiriyor. Marka Çin ile Amerika arasında yaşanan ekonomik savaş ve casusluk suçlamaları nedeniyle kara listeye alınmış durumda. İlk olarak ABD tarafından kara listeye alınan ve bunun ardından birçok marka ile ilişkileri de askıya alınan marka, en büyük darbeyi ise Google’dan almıştı.

Amerika’da alınan karara uymak zorunda olduklarını açıklayan Google, Huawei ile olan ilişkilerini askıya alma kararı almıştı. Markanın kara liste açıklamasının hemen ardından Huawei akıllı telefonların Android desteği de kesilmişti. Bu süreçte 90 günlük bir geçiş aşamasının olacağı da yine açıklamalar arasında yer almıştı.

Google Geri Adım Mı Attı?

İki firma arasında yaşanan bu gerilim dolu sürecin ardından ise tüm ilişkilerin dondurulacağı bilgisi gelmişti. Her iki firmanın da zararlı çıktığı açıklamaların ardından Çinli akıllı telefon üreticisi kendi işletim sistemi için kolları sıvadı.

Öyle ki alınan kararlara göre yen akıllı telefon modellerinde Google uygulamaları bulunmayacak ve Android işletim sistemi güncellemeleri de sunulmayacaktır.

Huawei

Sadece yeni akıllı telefonlarda değil, mevcut modellerde de Android güncellemelerinin yayınlanmayacağı bilgisi gelmişti. Ardı ardına yapılan bu paylaşımların hemen sonrasında Huawei cephesinden gelecek olan açıklamaları bekliyorduk.

Firma iddialı açıklamalar yapmış ve yeni bir işletim sistemi duyuracaklarını belirtmişti. Herkes yeni işletim sistemini bekliyor olsa da farklı bir gelişme yaşandı. Açıkçası bu kez beklenmedik bir haberin geldiğini söylemek yanlış olmaz.

Ayrıca Bakınız: Gmail Gizli Mod Nedir? Nasıl Kullanılır?

Markaya ilişkin aldığı kararları açıklayan ve kara liste için önemli bir adım atan Google, dün itibariyle mini bir geri adım atmış gibi gözüküyor.

Huawei

Öyle ki markanın Huawei Mate 20 Pro modelini yeniden Android Q beta sürecine dahil ettiği görüldü. Aslında baştan beridir Mate 20 Pro modeli sisteme dahil edilmiş ve beta programının da en çok dikkat çeken akıllı telefonlarından biri olmuştu.

Fakat kara liste durumundan sonra beta süreci için karar değişmişti. Yeni akıllı telefonların güncelleme listesinden de tamamen çıkarıldığını görmüştük.

Huawei

Böyle bir karara imza atılmış olması ve yeniden beta programına kayıt olunduğunun görülmesi çok önemli bir adım. Henüz iki firma tarafından da yapılmış olan resmi bir açıklama bulunmuyor ancak bu adım kararın geri alınabileceğini gösteriyor.

Hatta bu durumun kararın geri alındığını işaret ettiğini söylemek yanlış olmaz. Tabii ki yine de resmi açıklamaları beklemek gerekecek. Resmi açıklamalar geldiği zaman durumu aktaracağız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here