Google, İOS

Google, İOS birlikteliği tüm rekabete rağmen paranın sıcaklığında buluştu ve dost oldular.

Android ile İOS arasındaki rekabet yıllardır kızışmış durumda iken hiç düşündünüz mü İOS, ezeli rakibi olan Android  sahibi Google arama çubuğunu sistemi içerisinde barındırır?

Apple’ın en büyük rakibi olan Android İşletim sistemi sahibi Google’ın arama çubuğu nedendir bilinmez yıllardır iOS kullanan Apple cihazlarının olmazsa olmazlardan biri olmayı sürdürüyor. Bloomberg’de gündeme oturan bir habere göre ise Google’ın arama motorunun Apple’daki bu var olmasının altında daha farklı bir davanın yattığını ortaya koydu. Habere göre, Google’ın arama çubuğunun iOS cihazlarında uzun zamandır kullanılmasının asıl nedeni Google başarısı yada olmazsa İnternet sörfü olmaz durumundan değil Google firmasının Apple’a 2014 yılında yaptığı yüklü miktardaki parasal ödemeden kaynaklandığı iddia edildi.

ios

Bloomberg söz konusu iddiasını ise Oracle ve Google arasında devam eden bir davanın detaylarından ulaşmış olduğunu belirtildi. Davada geçen savunmada, Oracle‘ı temsil eden avukatların iddiasına göre Google, arama çubuğunu Apple cihazlarında kullandırmak için Cupertinolu firmaya 2014 yılında 1 milyar dolarlık bir ödeme yapmış ve sonuç olarak da, Oracle’ın da bu işbirliği kapsamında Google’ın arama çubuğu üzerinden Apple cihazlarında elde ettiği gelire ortak olmasına karar verilmiş.

Oracle‘ın para talebinin hukuki dayanağı ise Google’ın Android platformunda Oracle’ın Java yazılımını kullanıyor olması yatıyor. Bu arada Apple’a ödenen 1 milyar dolarlık ücrete dair de henüz Google’dan henüz resmi bir açıklama gelmiş değil. Fakat bu iddialar doğruysa ve Apple ileride Google’den tekrardan ödeme talep ederse zira anlaşmanın belirli bir süre sonrasında bitmesi gayet normal ve istediği parayı alamaz ise, iOS kullanıcılarının Google arama çubuğu yerine başka bir arama motoru kullanmaları içten bile değil. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here