Ana Sayfa Teknoloji Haberleri Google Kendi Yonga Setini Üretiyor!

Google Kendi Yonga Setini Üretiyor!

Akıllı telefon üreticilerin kendilerine ait geliştirdikleri yonga setlerine karşın, Google da kendi yonga setini üretiyor...

-

Reuters tarafından yayınlanan bir raporda, Google’ın yakında kendi yonga setlerini geliştirmeye ve kullanmaya başlayacağı iddia ediliyor. Bunun kaynağını ise Alphabet Inc’ye bağlı Google‘ın, Hindistanlı bazı mühendisleri “gChips” ekibini genişletmek için işe aldığı ortaya çıkmıştır.

Arama motoru devi kısa süre öncesinde çip için 16 mühendis işe almıştı. Ancak son raporlara göre hala ekibi genişletmek için çalışıyor. Google, muhtemelen mühendis alımını 80’e kadar çıkaracak.

Çip ile ilgili işe alım sürecindeki ani artış, Google’ın kendi çiplerini geliştirmek için acele ettiğini gösteriyor. Rapora göre gChips ekibi, son sürüme geçmeden önce yeni yonga seti tasarımlarını test ediyor olabilir.

Şu anda, yonga seti tasarımının amacı hakkında bazı spekülasyonlar var. Şayet Google akıllı telefon üzerine işlecisini tamamlarsa, Apple, Samsung ve Huawei gibi kendi işlemcilerini kullanan şirketler listesinde kendine yer edinebilir.

Google Kendi Yonga Setini Üretiyor!

Google’un yazılımı ve donanımı daha hassas bir şekilde optimize ettiğini varsayarsak, ortaya çok daha etkili bir çip çıkabilir. Bu sayede karmaşık yazılım algoritmalarıyla daha özel cihazlar yapmalarına olanak sağlayabilir.

Google, 2014 yılından beri çipin tasarımı üzerinde çalışıyor. Zaten küçük bir düzeyde çeşitli çipler geliştirdi. HDR+ görüntülerini 5 kat daha iyi hızlarda derlemeye olanak sağlayan, son nesil Pixel cihazlarına Pixel Visual Core’u entegre etmişlerdi.

KaynakReuters
25,585BeğenenlerBeğen
56,932TakipçilerTakip Et
987,000AboneAbone Ol

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here