Google arama

Google yöneticisi Satyajeet Salgar tarafından Pazartesi günü blog üzerinden yapılan duyuruya göre artık Google mobil uygulaması çok daha kullanışlı bir hale getirildi. Uygulama üzerinden yapılacak sorgulamalarda karışık sorgulara dahi uygun bir şekilde yanıt vermeyi başaran mobil uygulama, böylece kullanıcıların daha iyi bir şekilde ilgili sonuçlara ulaşmasını sağlayacak.

Artık direk bilgiyi öğrenmek için de sorgulamanın yapılacağı öğrenilirken, Google veri tabanında kayıtlı bilgiler arasında karşılaştırma ya da eşleştirme yaparak sunulacak sonuçları iyileştirecek. Konuyla ilgili verilen örneklere göre Angel adlı takımın dünya serisini kazandığı zaman Amerika Başkanının kim olduğunu kullanıcılar direk arama bölümüne yazarak sorgulama yapılacak.

Sorgulama yapıldığında ise arka planda şu şekilde bir çalışma yapılacak;

google soru

Resimde de görüldüğü üzere Google yapılan sorgulama sonucunda dünya serisinin kazanıldığı yılı ilk olarak tespit edecek ve sonrasında o yıl kimin başkan olduğunu yine başka bir veri üzerinden öğrenecek. Böylece kişinin öğrenmek istediği sonuç direk öğrenilebilecek. Bunun yanında nüfus ya da yüzölçümü açısından da farklı sorular türetmek mümkün. Yine verilen örneklere göre 1953 yılında Texas’ın en büyük bölgesinin neresi olduğu gibi farklı filtreleme yaparak sorular sorulabilecek.

Google tarafından yapılacak bu değişiklik ile birlikte arama ve SEO konusunda da farklı bir çalışma yapılması da gerekebilir. Zira şu an için mevcut verilerin ya da sistemin ne kadar uyumlu olduğunu bilmiyoruz. Fakat direk sorgulamalar ile bilgiye ulaşılacak olması ve aynı zamanda bu bilgilerin hava durumu ya da kur bilgileri gibi sorgulama sayfasından öğrenilecek olması, site sahipleri için de biraz üzücü olabilir. Zira aynı içeriğin bir site üzerinden verilmesi, o siteye ziyaretçi kazandırırken, Google’ın böyle bir sonuç bilgisini sorgulama sayfası üzerinden sunması, sitelere giriş yapılmasına da gerek bırakmayacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here