Ana Sayfa Akıllı Telefon Google Pixel 5 Tanıtıldı - Fiyatı ve Özellikleri

Google Pixel 5 Tanıtıldı – Fiyatı ve Özellikleri

Defalarca sızan yeni akıllı telefon Google Pixel 5, sonunda resmi olarak tanıtıldı. Yeni akıllı telefon Google'ın iddialı modellerinden biri oldu. Bakalım o zaman özellikler neler?

-

Bir şekilde akıllı telefon yarışına dahil olan ve Google Pixel modellerini sunduktan sonra, sektördeki ciddi oyunculardan biri haline gelen Google, Google Pixel 5 modelini tanıttı. Yeni amiral gemisi görevinde olacak akıllı telefon, sızıntıları doğrulayan bilgilerle beraber geldi.

Sürpriz var mı diye soracak olursanız hemen hemen her özelliği sanki önceden biliyormuşuz gibi hissettik yani çok büyük bir sürpriz çıkmadı. Bunu da söyledikten sonra Google Pixel 5 modelini kademe kademe ele alarak ilerleyelim.

İlginizi Çekebilir: İlk Google Pixel 5 XL Sızıntısı!

Google Pixel 5 Tasarımı Değiştirildi mi? Tasarım Nasıl?

Telefonun tasarımından konuşarak başlayalım çünkü bu modelin tasarımı çok beklenmişti. Bu modelin tasarımında bir değişiklik olacağı ve Google’ıın diğer amiral gemisi modellerinde olan tasarım değişikliğini bu telefonda da uygulayacağı düşünülüyordu.

Yeni akıllı telefon için yapılan render paylaşımları da şunu gösteriyordu ki yeni akıllı telefonlar, az da olsa tasarım değişikliği getirecek. Öyle de oldu. Daha fazla uzatmayalım ve yeni akıllı telefon modelinin az da olsa değişen tasarımına bakalım.

Tasarımda ön kısımda ekran üzerinde gömülü olan bir kamera kullanıldığı görülüyor. Ekran üzerinde çentik alanı kullanmasıyla ünlü olan Google Pixel, bu tasarımla beraber ekrana gömülü olan sisteme geçiyor.

Google Pixel 5

Köşe kısımda konumlandırılmış olan Google Pixel 5 ön kamerası dışında, ekran tamamen saf haliyle karşımıza çıkıyor. Yani ekran üzerinde ek çerçeve alanları ya da başka bir ek alan yok. Temiz bir görüntü var.

Arka kısımda ise tek renk hakim. Google Pixel modelleri için bu tek renk olayını vurgulamak gerekiyor çünkü akıllı telefonların bir çoğunda iki parça renk sistemi kullanıldı. Google bu modelde ise yeniden tek renk sistemine geçiyor.

Köşede kare kamera alanı sabit ve arka kısımda bir de fiziksel parmak izi sensörüne yer verilmiş. Bunun dışında ben farklı bir şey göremedim. Görselleri ekleyeceğiz siz Google Pixel 5 hakkında farklı bir şey görürseniz siz ekleyin.

Google Pixel 5 Ekranı

Açık söylemek gerekirse ben baştan beri bu modele amiral gemisi akıllı telefon derken rahat değildim çünkü telefonun sınıfı amiral gemisi olarak görülüyor olsa da özellikler hiç amiral gemisini yansıtacak özellikler değil.

Özellikler daha çok orta seviye uygun fiyata satılan akıllı telefonların özelliklerini yansıtıyor. Ekranda bunu anlıyorsunuz. Telefonun ekranı 6 inç boyutuna sahip.

Google Pixel 5

Rakiplere göre çok daha küçük olan ekran OLED ve çözünürlük değeri de 1080 X 2340 piksel. HDR 10 + desteği olduğu söylenen ekranın piksel yoğunluk değeri 432 PPi ve iyi bir değer. Fakat aynı şeyi yenileme hızı için söyleyemeyeceğim.

Yenileme hızı 90 Hz olarak açıklandı. Yakın zamanda Xiaomi’nin akıllı telefonları tanıtıldı. Orta segment modelde bile 144 Hz yenileme hızının sunulduğu açıklandı. Google Pixel 5 bu konuda birazcık geri kalmış ama tabii ki şunu da belirtelim öyle kötü bir ekran yok. Sadece bizim beklentilerimiz biraz daha yüksekti.

Google Pixel 5 Teknik Özellikleri

Yeni akıllı telefonda, ekran bir derece ama teknik özellikler amiral gemisi modelinden biraz uzak kalmış. Telefonda Snapdragon 865 amiral gemisi serisi işlemci yok. Snapdragon 865+ modeli de yok. Telefonun içerisinde yer alan işlemci, orta üst seviye olan işlemci Snapdragon 765G.

7 nm üretim sürecinin başarılı işlemcisinde 2.4 GHz saat hızı bulunuyor. İşlemci içerisinde yer alan çekirdekler;

  • 1 adet 2.4 GHz Kryo 475 Prime
  • 1 adet 2.2 Ghz Kryo 475 Gold
  • 6 adet 1.8 GHz Kryo 475 Silver

toplamda 8 çekirdek kullanılmış ve bir de X52 modem artısı var. Telefonun 5G destekli olmasını sağlayan Google, işlemci tercihi konusunda şüphe uyandırmadı desek yanlış olur. Yeni akıllı telefonlarda işlemci önemli ama tabii ki tek başına yeterli mi derseniz tek başına yeterli değil.

Bunun yanında Google Pixel 5 akıllı telefonlarında 8 GB RAM kullanılıyor. 8 GB RAM kapasitesinin bulunduğu akıllı telefonun depolama alanı ise 128 GB olarak açıklandı. 128 GB depolama alanı telefon için yeterli gelecektir.

Google Pixel 5

Google Pixel 5 Kamera Özellikleri

Yeni telefonda MP değeri olarak çok yüksek kameralar kullanılmıyor ama kameraların teknik olarak özellikleri

Telefonda 12.2 MP bir arka kamera var ve bu kameraya eşlik etmesi için 16 MP değerinde bir başka kamera daha kullanılmış. 4K 60 FPS çekim yapabilen Google Pixel 5 akıllı telefonunun kamerasında yine yazılım artısı var.

Resimlerdeki ışık dengesini sağlayacak ve gölgelendirmeleri en iyi şekilde düzenleyecek olan yeni kamera modları sunan akıllı telefon, geçen senelerden bildiğimiz kadarıyla bu konuda çok başarılı. Kamera konusunda CV’si sağlam olan Google Pixel serisinin yine kamera konusunda başarılı olduğu vurgulandı ama yine de testleri bekleyelim.

Testlerde göreceğiz ne kadar iddialı kamera kullanılmış ve Google donanımı yazılım ile nasıl desteklemiş. Unutmadan ön kısımdaki kamerayı da belirtelim. Önde çok iyi bir kamera kullanılmadığı için ekstra ekstra vurgulamaya gerek yok. Ön kısımda yer alan kamera 8 MP ve Full HD çekim yapabilen standart bir kamera.

Google Pixel 5

Daha Fazlası

Söz konusu akıllı telefonun öne çıkan bazı nokta özellikleri var. Mesela hızlı şarj desteği. Yazılım ile desteklenen bir hızlı şarj sistemi kullanan yeni akıllı telefon 18 W hızlı şarj sunuyor. Ek olarak kablosuz şarj desteğine yer veriliyor ve bir de ters şarj özelliğine destek veriliyor.

Özel kamera modlarını daha sonra ayrıca değerlendirmeyi düşündüğümüz telefonun güncelleme desteğinin ise 3 yıl süreceği açıklandı. 3 yıl yeni Android sürümlerini alacak Google Pixel 5, belki de en hızlı Android güncellemesi alacak olan akıllı telefonlardan biri olacak. Hatta telefonun bu yönde listenin başında yer alacağını bile düşünebiliriz.

Google Pixel 5

Google Pixel 5 Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Yeni telefonun fiyatı da tanıtım sırasında açıklandı. Telefonun satış fiyatı 699 dolar olarak duyuruldu ama çıkış tarihi kesin olarak söylenmedi. Özellikleri değerlendirildiği zaman kamera modları yeterli farkı ortaya koyamazsa, bu seri akıllı telefon için 699 dolarlık fiyat yüksek gibi gözüküyor.

Fakat tanıtım sırasında söylenen kamera modları gerçekten desteklenir ve söylendiği kadar başarılı bir kamera sistemi varsa o zaman Google Pixel 5 satışları da yüksek seyredecektir. Ayrıca şunu da belirtmiş olalım ki bu telefonun yine ülkemizde satılması çok olası değil gibi gözüküyor. Daha önceki Pixel modellerinde olduğu gibi.

Bizi Youtube'ta takip et! Süpriz Hediye Kazan!!

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

En İyi Grafiklere Sahip Bilgisayar Oyunları 2020

Video oyun endüstrisi her geçen yıl gelişmeye devam ediyor. Bazı oyunlar var ki; bu anlamdaki başarıları ile, neredeyse bir oyunun içinde olduğumuzu...

2020’nin En İyi Android Yarış Oyunları

Repulze (6.39 TL) Repulze, hızlı yarışçıların ötesindeki bir bilim kurguyla, heyecanı doruklara çıkarıyor. Yarışlardaki...

En iyi RPG Oyunları

Bilgisayar için en iyi RPG oyunları nelerdir? Bu soruya o kadar kolay cevap vermek imkansız. Özellikle de saatlerce başından kalkmayacağınız RPG oyunlarını belirlemek, devasa...

PUBG Alternatifi En İyi Battle Royale Oyunları

PUBG oyunundan sıkıldınız ya da en iyi PUBG alternatifi oyunlar neler diye düşünüyorsanız, sizler için yeni bir liste oluşturduk. PUBG alternatifi en...

Red Hat Enterprise Linux RHEL 8.3 Geliyor – İşte Yenilikler

Red Hat Enterprise Linux (RHEL) 8.3'ün beta sürümünü 3 ay önce yayınlanmıştı. Şimdi ise Red Hat ekibi şimdi RHEL 8 platformunun RHEL...