google-Piksel-xl-vs-iphone-7-plus-performans-karsilastirmasi

Google, yeni referans akıllı telefonu Google Pixel‘i tanıttı. Google, bugüne kadar ürettiği referans akıllı telefonlarda Nexus model adını kullanıyordu. Bu sene yapılan isim değişikliği ile yeni telefonun adı Google Pixel olarak belirlendi. Google Pixel’in üretimini HTC firması gerçekleştiriyor.

Google, daha önceki çıkardığı Nexus modelleri ile kullanıcıya akıcı bir Android deneyimi sunuyor ve sahip olduğu tasarım anlayışı ile telefon üreticilerine yön gösteriyordu. Google Pixel modelinde de aynı anlayış devam ediyor.

Google Pixel, Android Nougat’ın en yeni sürümü Android 7.1 ile kutudan çıkıyor. Nexus modellerinden farklı olarak saf Android arayüzü yerine Pixel Launcher arayüzü kullanılıyor. Pixel Launcher arayüzü, Google Asistan ve Google Now servisleri ile etkileşim içerisinde çalışıyor. Yeni Google Asistan sayesinde arayüzde ve uygulamalar içinde fark etmeksizin asistan servislerinden faydalanabilmek mümkün.

Google Pixel Teknik Özellikler Sayfası

Tasarım

google pixel tasarimGoogle Pixel, her yeni Google cihazında olduğu gibi bu defa da farklı bir tasarım ile karşımıza çıkıyor. Geçtiğimiz yılın modelleri olan Nexus 5X ve Nexus 6P’ye göre tamamen farklı bir cihaz ile karşı karşıyayız. Tabii tasarımdaki bu değişiklikte üretici firmanın değişmesinin de etkisi var. Cihazın bir çok yüzünde HTC’nin tasarım anlayışından esintiler görebilmek mümkün.

İlk olarak cihazın malzeme kalitesine değinecek olursak ağırlıklı olarak alüminyum malzemenin hakim olduğunu görmekteyiz. Arka yüzün yarısı cam yarısı alüminyum malzemeden üretilmiş. Bu seçim, tasarıma farklılık katmış. Cihaz 143.8 x 69.5 x 8.5 mm boyutlarına ve 143 gram ağırlığa sahip.

Google Pixel‘in ön yüzüne baktığımızda 5 inç boyutunda ekranın yer aldığını görüyoruz. Ekran/kasa oranı %69 seviyesinde. Sanal tuşlara sahip bir telefon için bu değer yeterli değil. Ekranın alt çerçevesi daha küçük tutulabilir yada bu bölgeye fiziksel tuş konulabilirdi.

Arka yüzeye baktığımızda şık bir tasarım ile karşılaşıyoruz. Arka yüzeyin yarısı metal iken, diğer yarısı cam materyalden oluşuyor. Parmak izi okuyucu sensör, arka bölümde işaret parmağının erişebileceği kısıma yerleştirilmiş. Kamera lensi ve flaşı yan yana dairesel bir şekilde yerleştirilmiş. Sağ tarafa doğru küçülerek giden mikrofon delikleri tasarıma modernlik katmış.

Ekranı uyandırma tuşu ve ses açma-kapama tuşu sağ bölümde yer alıyor. Ekranı uyandırma tuşunun ses tuşlarının üzerine konumlandırılması kullanışlılığı bozuyor.

Cihazın alt kenarında USB Type-C girişi, hoparlör ve mikrofon yer alıyor. USB Type-C girişi, USB 3.0 standartlarında hıza sahip.

Google Pixel‘in tasarımı dikkat çekici seviyede değil. Ancak premium malzeme kalitesi ve sade tasarımın bir araya gelmesi ile amiral gemisi bir telefon tutuyormuş hissini rahatlıkla verebiliyor.

Ekran

Google Pixel, 5.0 inç boyutunda 1920 x 1080 piksel çözünürlüğünde AMOLED ekrana sahip. Ekranın inç başına düşen piksel değeri 442 ppi. Çizilmelere ve darbelere karşı Gorilla Glass 4 seviyesinde koruma sağlanıyor.

Ekranın çözünürlüğü rakipleri ile karşılaştırıldığında düşük seviyede. Neredeyse tüm rakipleri 2K çözünürlüğünde ekrana sahipken bu telefon 1080p çözünürlüğe sahip. Telefonun fiyatını düşündüğümüzde 1080p ekran çözünürlüğü bu telefona yakışmamış.

Mutlaka 2K çözünürlüğünde olmalıydı. Özellikle de VR teknolojisini deneyimlemek isteyenler için Google Pixel’in ekranı hayal kırıklığı olacak. Google Pixel, Google’ın en yeni VR teknolojisi olan Daydream VR’ı destekleyen ilk cihaz. Ancak Google Pixel’i VR gözlüğe taktığınız zaman her yer Pixel Pixel olacak :)

VR deneyimini bir kenara bırakırsak normal kullanımda 1080p çok da göze batmıyor. Ancak 2K ekranlı cihazlar ile yan yan koyduğunuzda bu telefonun çözünürlüğünün düşük olduğunu anlıyorsunuz. AMOLED panel sayesinde canlı renkleri ve sınırsız kontrast seviyesini deneyimleyebiliyoruz.

Eğer daha büyük ekran ve daha yüksek çözünürlük istiyorsanız Google Pixel XL sizin için daha uygun bir tercih olacak.

Kamera

Google Pixel‘in kamera özellikleri, bu cihazın en güçlü yanlarından birisi. Kamera donanımı kağıt üzerinde etkileyici durmasa da yapılan yazılımsal özelleştirmeler sayesinde etkileyici resimler çekebilmek mümkün. Öyle ki DxOMark‘ın mobil kameralar sıralamasında 89 puanla 1. sıraya yerleşmiş durumda. Google Pixel’in hemen ardından 88 puan ile Galaxy S7 Edge, HTC 10 ve Sony Xperia X Performance geliyor.

Google Pixel suya dayanıklılık testi [video]

Cihazın arka kamerası 12.3 MP çözünürlüğe, f/2.0 diyafram açıklığına, 1/2.3″ sensör büyüklüğüne ve  1.55 µm pixel büyüklüğüne sahip. Ayrıca ıptik görüntü sabitleme, 4K video kayıt ve çift tonlu led flaş özellikleri de bulunuyor.

Arka kamera ile yaptığımız testlerde renklerin canlılığı ve kontrast seviyesi bu güne kadar test ettiğimiz cihazlar arasında en iyi sonucu vermeyi vermeyi başardı. Detaylardaki bozulmalar ve simetrik hatalar minimum seviyedeydi. Optik görüntü sabitleyici de oldukça başarılı çalışıyor.

Titreşimin seviyesini çok iyi bir şekilde analiz edip olabilecek en az titremeyi sunuyor. Kameranın flaşı da beklenmedik düzeyde başarılı idi. Flaş ile yapılan çekimlerde ışığın yayılması ve renklerin doğruluğu tam olarak olması gerektiği gibiydi. Düşük ışıklar altında yapılan flaşsız çekimlerde ise yetersiz kalıyor. Düşük ışıkta resimler olması gerekenden daha karanlık ve daha gürültülü çıkıyor. Renklerde de bozulmalar yaşanıyor.

Cihazın ön kamerası 8 MP çözünürlüğe, f/2.4 diyafram açıklığına, 1/3.2” sensör büyüklüğüne ve 1.4 µm pixel büyüklüğüne sahip. Ön kamera ile çektiğimiz resimler tatmin edici seviyede. Arka kamera kadar dikkat çekici değil ancak amaç selfie çekmek ise gayet yeterli olacaktır.

Performans

Google Pixel, gücünü Snapdragon’un en güçlü işlemcisi Snapdragon 821‘den alıyor. İşlemciye Adreno 530 grafik işlemcisi ve 4 GB RAM eşlik ediyor.

Snapdragon 821 işlemcisi; 2 adet 2.15 GHz hızında çalışan Kryo ve 2 adet 1.6 GHz Kryo çekirdeklerinden oluşuyor. Çekirdeklerin çalışma frekanslarına baktığımızda Snapdragon 821’in ulaşabileceği maksimum seviyenin altında olduğunu görüyoruz. Zira Snapdragon 821 ile 2.4 GHz hızına çıkabilmek mümkün. Google’ın düşük frekans kullanmasının sebebinin cihazın daha az ısınmasını sağlamak ve daha tasarruflu pil tüketimi amaçlamak olduğunu tahmin ediyoruz.

Dahili depolama alanı olarak kullanıcıya 32 GB ve 128 GB depolama seçenekleri sunuluyor. Ne yazık ki hafıza kartı slotu bulunmuyor.

Google Pixel, Android’in en son sürümü Android 7.1 işletim sistemi ile kutudan çıkıyor. Arayüzün sadeliği ve yazılımın Google tarafından hazırlanması ile akıcı bir Android deneyimi elde ediliyor. Hatta bugüne kadarki en akıcı Android deneyimini Google Pixel ile elde ettik.

Oyun performansına baktığımızda da Snapdragon 820’ye sahip diğer telefonlara göre bir adım daha iyi bir deneyim elde ediyoruz. Snapdragon 821’deki Adreno 530 grafik işlemcisi Snapdragon 820’dekine göre daha yüksek frekansta çalışıyor. Cihazın ekran çözünürlüğünün 2K değil de 1080p olmasının da etkisi ile oyun performansı bakımından yüksek grafikli oyunlarda S7 Edge, LG G5 ve HTC 10 gibi güçlü rakiplerine göre daha performanslı çalışıyor.

Batarya

Google Pixel‘e 2770 mAh büyüklüğündeki batarya güç veriyor. Rakipleri ile karşılaştırıldığında Galaxy S7 Edge, iPhone 7 Plus ve HTC 10’dan küçük, iPhone 7‘den büyük pile sahip. Snapdragon’un QuickCharge 3.0 hızlı şarj teknolojisi sayesinde 30 dakikada bataryanın %75’ini doldurulabiliyor.

Ekranın Amoled panele ve 1080p çözünürlüğe sahip olması nedeniyle pil tüketimi normalden daha az seviyede. Yaptığımız pil tüketim testlerinde normal kullanımda günü çıkarabildik. İkinci günün ortalarında da pil tamamen tükendi. Ancak bu değerler normal kullanım için geçerli. Telefon yük altında iken günü çıkarmakta zorlanıyor. Google Pixel ile gün içerisinde pek oyun oynamamak gerekiyor.

Çıkış Tarihi ve Fiyat

Maalesef Google Pixel‘in ülkemizde satışa sunulması beklenmiyor. Google, geçtiğimiz yıl çıkardığı Nexus modellerini de ülkemizde satışa sunmamıştı.

Yurtdışında ilk olarak ABD’de 20 Ekim tarihinde satışa sunulacak. Şuan ön siparişler başlamış durumda. ABD satış fiyatı ise 32 GB versiyon için 649$ ve 128 GB versiyon için 749$ olarak belirlenmiş. Belirlenen fiyat etiketi, Google Pixel için çok yüksek seviyede. Bu fiyata iPhone 7 alınabiliyor. Hatta bütçeyi düşürerek S7 Edge, HTC 10 ve Note 7 alabilmek de mümkün. Hal böyle olunca Google Pixel, devlerin içerisinden tercih edilmeyecektir. Zaten Google da bu durumun farkında olacak ki Google Pixel’i az sayıda üreterek az sayıda ülkede satışa sunmayı planlıyor.

Cepkolik Telefon Karşılaştırma Aracını Denemek İster Misiniz?


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.