google-spiral-2-google-akilli-telefon-pazarina-yeni-bir-yon-verecek

Google gibi bir teknoloji devinin akıllı telefon pazarından uzak durması düşünülemezdi. Öyle ki Microsoft‘tan çok daha fazla aktif olmasına ve bu pazara yön vermesine rağmen Nexus haricinde elle tutulur çokta fazla donanımsal bir işbirliği veya markası olduğunu söyleyemeyiz. Gerçi Motorola‘yı Lenovo‘ya satmış bile olsa bunun karşılığında Lenovo‘dan hisse almıştı.

Google Spiral 2 işte Google‘ın donanımsal anlamda belkide eksikliğini giderebilecek ve hatta akıllı telefon sektörünün seyrini değiştirebilecek bir cihaz olması ile öne çıkıyor.

Google Spiral 2, “Project Ara” kapsamında geliştirilen bir cihaz. Cihazı bu derece önemli kılan şey ise, Akıllı Telefondan daha çok bir Yap-Boz‘a benzemesi. Tamam cihazın parçalarını söküp farklı şekilde birleştirmek mümkün değil ancak bütçenize göre oluşturabileceğiniz özellikleri cihaza eklemeniz, bozulan bir kamera veya buna benzer bir parçayı yenisi ile değiştirmek çoğu zaman bir akıllı telefonun kapağı açıp sim kart değiştirmekten daha kolay olacak.

google-spiral-2

Testleri Porto Riko‘da gerçekleştirilecek Google Spiral 2 nin donanımsal özelliklerini duyunca Nexus 9 ‘u anımsadık. 720×1280 ekrana çift uygulama destekli  Marvell PXA1928 ve NVIDIA Tegra K1 güç verecek. 5MP kamera, 3G, Wi Fi ve Bluetooth gibi standart özellikler unutulmamış.

Günümüz akıllı telefonların ortalama % 25 daha az ömürlü bataryalara sahip olan Google Spiral 2 nin testleri için Porto Riko’nun seçilmiş olmasının ise ince bir ayrıntısı bulunuyor. Pazarın yani telefon piyasasının adetsel bazda küçük olmasına rağmen mobil cihaz sahiplerinin % 80 i mobil cihazlarında internet erişimi kullanıyor.

Google Spiral 2‘nin sahip olduğu dezavantajları ise Google Spiral 3 ve üzeri modellerde gidererek daha büyük pazara açılması bekleniyor. Google ayrıca düzenlediği yarışma ile Spiral 2 için üretilecek en iyi tasarıma 100 Bin dolar ödeyeceğini açıklamış durumda.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here