googlein-surucusuz-arabasi-polise-takildi

Google firmasının geliştirdiği ve test sürüşlerini yapan sürücüsüz otomobillerden biri, Şubat ayında California’da maddi hasarlı trafik kazasına karıştı.

BBC Kuzey Amerika teknoloji muhabiri Dave Lee’nin haberine göre Google’ın sürücüsüz araçları daha öncede hata kendilerinde olmadığı halde kazaya karışmış ancak hiç kazaya neden olmamışlardı.

Google yakın bir zamanda kazanın nedenini görüşmek üzere California Motorlu Araçlar Birimi’yle bir araya gelecek. Otomobil, 14 Şubat’ta saatte 3 mil hızla giderken, saatte 24 mil hızla hareket halinde olan bir otobüsün önüne sürdü.

googlein-surucusuz-arabasi-polise-takildi

Google aracının içinde bir görevlinin bulunduğu ancak, otobüsün yavaşlayacağını düşündüğü, bu nedenle aracın otomatik sürücü sistemine müdahale etmediği bildirildi. Kaza, Google’ın merkezine yakın Mountain View’da meydana geldi.

Mazeret ‘Otobüs duracak sandı’!

Google’nin yaptığı yazılı açıklamada ; “Kazada açıkça bizim de sorumluluğumuz var. Eğer otomobilimiz hareket etmeseydi, çarpışma olmayacaktı. Bununla beraber, test sürücümüz de aracın trafiğe girmesi için yeterli mesafenin açılabilmesi için otobüsün yavaşlayacağını veya duracağını düşündü” denildi.

Test aşamasında şimdiye kadar Google’ın sürücüsüz otomobilleri ABD genelinde bir milyon milden uzun bir mesafe kat etti ve şimdiye kadar yalnızca hafif kazalar yaşandı. Tüm bu kazalarda diğer sürücüler hatalı bulundu.

Google, sürücüsüz otomobil teknolojisinin testine dair bu ay ayrıntılı bir raporu sundu. Raporda araçların algoritmasında değişikliğe gidildiğini ve sistemin geliştirildiğini belirten firma şu açıklamayı da yaptı:

Bundan sonra otomobillerimiz, otobüslerin veya diğer büyük araçların kendilerine göre hareket etme ihtimallerinin daha düşük olduğunu anlayacak ve umuyoruz bunun gibi durumları ileride daha incelikli değerlendirecek.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here