Ana Sayfa Teknoloji Haberleri Google Veri Toplama Konusunda Yeni Düzenlemeler Yaptı

Google Veri Toplama Konusunda Yeni Düzenlemeler Yaptı

Veri toplama ve kullanıcı verilerini izleme konusunda firmaların yeni önlemler alması bekleniyor. Bu konuda yeni adımı Google atacak. Peki Google nasıl bir değişiklik yapacak? İşte ortaya çıkan yeni bilgiler.

-

İnternette kişisel veri güvenliği oldukça önemli hale gelmeye başladı. Özellikle Facebook olayından sonra bu konuda çok önemli adımları atılmaya başladı. Sosyal medya devinin 100 milyona yakın kullanıcının verisinin çalınmasına neden olması, bu alanda internet devlerinin yeni önlemler almasına neden oldu. Veri toplama konusunda prosedürleri değiştiren ve bu konuda yeni önlemler alan firmalardan bir tanesi de Google.

Son bilgilere göre Google’ın bu konuda önemli değişiklikler yaptığı belirtiliyor. İnternet devi Facebook’un davasından sonra kendi prosedürleri için bazı değişiklikler yapmaya başladı. Hemen konu hakkında yeni detaylara geçelim.

Google Sistemi Nasıl Değiştiriyor?

Facebook’un yaşadığı olay, diğer devlere de örnek olmuş olacak ki benzer bir sistem kullanan Google, dava süreçleriyle karşı karşıya kalmadan konu için yeni düzenlemelere çoktan başladı. Şimdiye kadar internet devinin istekli isteksiz tüm kullanıcıların verilerini toplama odaklı bir çalışma oluşturduğunu biliyoruz. İnternet devinin bu sistemi reklam için kullandığı biliniyor. Kullanıcılara aramalarıyla ilgili olarak reklamlar göstermek için bu şekilde bir veri toplama sisteminin kullanıldığı biliniyor.

Sadece arama motorunda değil, bunun dışında Youtube ve benzeri sistemlerinde aynı şekilde doğrudan veri toplama sistemi kullandığı biliniyor. İşte bu kısımda internet devi, davalar açılmadan konu hakkında önlemlerini almaya başladı. Gelişi güzel olarak gösterebileceğimiz veri toplama sistemi yerine, kullanıcıların bilgilendirmeleri üzerinden veri toplama sistemine geçileceği belirtiliyor.

Google

Yani kullanıcılardan onay istenip o şekilde bilgi toplandığı bir döneme geçiş yapılabilir. Bu konuda düzenlemeleri ise Google şu an için açıklamış değil. Düzenlemelerin açıklanmamasının en büyük nedeni, Facebook’un yaşadığı gibi bir dava sorununun yaşanmaması. Google’ın direk olarak sistemini açıklamasının firmanın yeni davalarla karşı karşıya kalmasına neden olabileceği belirtiliyor.

Bunun içinde önce düzenlemelerin yapılacağı ve buna göre yeni bir sisteme geçiş yapılmasının ardından düzenlemelerin gündeme geleceği bilgisi var. Bundan sonraki aşamada nasıl gelişmeler yaşanacağını zaman gösterecek ancak firmalar veri toplama konusunda çok daha dikkatli olmak zorunda.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here