Googlea erişim engeli
Googlea mahkeme kararıyla erişim engeli gelebilir.

Çağlayan Adliyesi’nde şehit edilen Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Selim Kiraz’ın görüntülerinin sosyal medya hesapları Facebook ve Twitter’da; aynı zamanda da video blog sitesi YouTube’da yer almasının ardından sıra Google’a da gelmiş gibi görünüyor. DHKP-C militanları tarafından rehin alındığı sürede çekilen görüntülerin internet portalından kaldırılması için hükümetin baskıları sürüyor.

YouTube’un Ardından Google’a da Erişim Engeli Gelebilir

YouTube erişim engeli
YouTube’un ardından Google’a da erişim engeli gelebilir

İstanbul Başsavcılığı tarafından gerçekleştirilen girişim sonrasında sosyal medya hesaplarından kaldırılan içerikleri Google yayınlamaya devam ediyordu. Bunun ardından İstanbul Sulh Ceza Hakimliği, Google’a da benzer bir ikazda bulundu. 4 saat içerisinde içeriği kaldırmadığı takdirde Türkiye’de erişim engeliyle karşılaşabilineceği konusunda bir uyarı verildi.

Google Erişim Yasağı İstemiyor

Google, İstanbul Sulh Ceza Hakimliği tarafından yapılan uyarıları dikkate alacağını ve baş savcıyla ilişkin içeriklerin kaldırılması talebini uygulayacağını belirtti. Google’ın bu tür bilgilendirme işlemine tam anlamıyla darbe uygulanacağını görebiliyoruz. Bu konuda insanlara haber verme işleminin de sekteye uğradığını söyleyebiliriz.

Google’a erişimi engelleme yönündeki girişimi olan hükümete, ABD yönünden de çağrı geldi. Bu çağrılara uymaları gerektiği belirtilerek, bu kapsamda dijital platformda yer alan bilgilere herhangi bir işlem uygulamamaları gerektiğini belirtti.

Bu konu hakkında sosyal medya sitelerinin ve Google’ın dik bir duruş sergilemesini beklerdim. Zaten bu ülkede sansür uygulamasını delik deşik edecek gençler de bulunuyor. DNS yöntemiyle istediğimiz platforma da giriş yapabiliyoruz. Neden bu kadar ciddiye alınıyor ki bu sansürler?


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here