Google, piyano doodle'ı ile ilgi görüyor.

Arama motorları anlamında en yaygın biçimde kullanılan Google, bazı özel günlerden dolayı değişik tasarımlara ana sayfasında yer vermeyi sürdürüyor. Bugün itibariyle de piyano doodle tasarımı ile karşımıza çıkan Google, bu anlamda titiz bir çalışma sergilediğini de internet kullanıcılarına ispatlıyor.

Google’dan Piyano Tasarımlı Doodle

Google, doodle yayınlamaya devam ediyor.
Google arama motoru, piyanonun mucidi olarak tarihteki yerini alan Bartolomeo Cristofori’nin doğum gününü unutmayarak; an sayfasında yer verdi. Yayınladığı piyano resmiyle beraber; müzik severlerin de ilgisini çekmeyi başardı. 1700’lü yıllarda hayatta olan Bartolomeo Cristofori, bu kapsamda piyanonun içerisinde bulunan teller ile ilgili soruna çözüm yaratarak; modern dünyada kullanılan ilk piyanoforte müzik aletinin tasarımını gerçekleştirmesi ile tanınıyor.

Piyanolarının mekanik sorunlarının temeli olarak değerlendirilen çekicin tellere vurma seçeneği, Bartolomeo Cristofori tarafından giderilerek; piyano tellerinin farklı noktalarına vuran çekiçler ile farklı tonlarda ses elde etmek başarılmıştır. Bartolomeo Cristofori’nin bu denli bir müzik aleti geliştirerek; özellikle klasik ve jazz müziğinin en önemli unsuru hakkında çalışma yapmasından dolayı; Google bu mucidi unutmamış ve doodle olarak milyonlara ulaştırmıştır.

Beethoven, Bach, Ravel ve Tchaikovsky gibi sanatçıların unutulmaz ve klasikleşmiş eserlerini meydana getirmesi anlamında öne çıkan piyanonun gelişiminde kendini gösteren Bartolomeo Cristofori’ye adeta bir saygı duruşu niteliği taşıyan bu doodle ile; unutulmaya yüz tutmuş ve herkes tarafından bilinmeyen ününü yeniden gündeme getirme amacı da güdülmüş olabilir.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.