Ana Sayfa Teknoloji Haberleri Google'dan Uber'e Büyük Darbe!

Google’dan Uber’e Büyük Darbe!

-

Google’ın hayata geçirmiş olduğu yeni hizmeti, daha önceden arası bozuk olan Uber ile yeni bir rekabete neden olabilir!

Son iddialara göre Google, Waze Carpool yani ortak araç kullanımı hizmetini dahada büyütmeyi amaçlıyor. Bu durum araba devini direk Uber ve Lyft’in rakibi yapıyor.

Bu iddia, The Wall Street Journal ile konuşan, konu ile ilgili ancak ismi verilmemiş birinden gelmiş durumda. Google, 2016 yılının başlarında Waze Carpool için pilot programı başlatmış fakat bu program sınırlı bir şekilde San Francisco Bay Area’da yaşayan 3-5bin kişiye sunulmuştu.

Hizmet aslında işe giden ve işten dönen çalışanların araç bulmalarını oldukça kolaylaştırıyor. Ayrıca yolda bulunan fazladan araçlarıda trafiği azaltmak için kaldırıyordu.

Google 258 Milyon Yatırım Yaptı!

Şuan için bir iddia olduğunu unutmayalım. Google’ın yapmış olduğu bu plan, Uber ile olan gerginlik durumunu daha farklı bir boyuta geçirebilir. Google 2013 yılı içerisinde şirkete 258 milyon dolar yatırımda bulunmuş olsa bile, şuan için iki şirket bu durum gerçekleşirse daha fazla rakip olacağını söyleyebiliriz. Uber ilk zamanlar Google Maps’i navigasyon olarak kullanıyordu. Ancak Temmuz ayı içerisinde yapmış olduğu açıklama ile Google’a olan bağımlılığını azaltmak için kendine özel haritalama sistemine geçiş yapacağını bildirdi.

Google yıllardan beridir kendine özel otonom arabasını geliştirmek adına çalışmalarını sürdürmekteydi. Uber ise otonom araç araştırması için çok büyük bir yatırım yapmıştı. Son durum ne olur bilmiyoruz. Yeni haberler geldikçe sizlere aktaracağız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here