china-game-go

Google tarafından geliştirilen AlphaGo yazılımı, kendisini Go oyununun efsanesi Lee Sedol ile yaptığı karşılaşmada test etti ve  5 maç olması planlanan karşılaşmanın ilk üçünün galibiyetini AlphaGo aldı!

2014 yılında satın aldığı Londra merkezli yapay zeka şirketi DeepMind de yaptığı çalışmaları artıran Google, bu arada AlphaGo isimli yapay zeka geliştirmiş ve Go oyununu bu yapay zekaya öğreterek gelişimini test etmeye başlamıştı.

alphago-yapay-zeka-2
Test sonucu olarak hazır hale gelen AlphaGo ise geçtiğimiz ay Avrupa Şampiyonu Fan Hui ile yaptığı karşılaşmadan galip olarak ayrıldı ve şimdi ise efsanevi Go oyuncusu Lee Sedol ile karşı karşıya geldi.

Tüm gelişmeler karşısında merakla beklenen Yapay zeka alanının en efsanevi karşılaşmalarından birisi olan bu Go maçında AlphaGo yine galip geldi. Toplam 5 maç olması planlanan karşılaşmanın üçüncüsü ise bugün yapıldı ve sonuç yine değişmedi. AlphaGo efsanevi Go oyuncusu Lee Sedol’u üçüncü kez yenerek adından söz ettirmeyi başardı.

alphago-yapay-zeka

Birçok televizyon kanalı yanında YouTube üzerinden canlı olarak yayınlanan karşılaşmanın galibi Google’ın yapay zekası olurken turnuvada durum 3-0 olunca AlphaGo, bu tarihi karşılaşmanın galibi olmayı şimdiden garantilemiş oldu.

alphago-yapay-zeka-3

Çinde oynanan ve 2500 yıllık bir geçmişi olan Go oynunun tarihi turnuvasının dördüncü ve beşinci turları ise 13 ve 15 Mart tarihlerinde yine tv ve Youtube de canlı olarak gerçekleşecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here