Abone Ol
Ana Sayfa Oyun GTA 5 Mod Yükleme Nasıl Yapılır?

GTA 5 Mod Yükleme Nasıl Yapılır?

-

GTA 6 çıkana kadar, gündemimiz GTA 5 oyunu. Epic Games hamleleri, Steam üzerinden yapılan indirimler falan filan derken oyunu almayan kalmadı desek yeridir. Oyuna artan ilgiyle beraber yapımı yeniden satın alan kullanıcıların merak ettikleri çok fazla nokta var. GTA 5 Türkçe yama nasıl yapılır? Oyunda kullanılacak olan hileler neler? Gibi merak edilen çok fazla bilgi var. Biz de adım adım rehberlerimizle size bu bilgileri veriyoruz. Sırada GTA 5 mod yükleme var.

Bundan önceki yazımızda GTA 5 Türkçe yama nasıl yapılır ve nasıl kaldırılır rehberini yapmıştık. O rehberimiz çok ilgi gördü. Gelen sorular üzerine mod yükleme işleminin de nasıl yapılacağını anlatmaya karar verdik. Adımlarımıza ve neler yapabileceğimize geçelim.

GTA 5 mod yukleme

GTA 5 Mod Yükleme Nasıl Yapılır?

Mod yükleme konusu hem çok kolay olan bir konu hem de zor olan bir işlem. Bu tamamen seçeceğiniz mod ile değişiklik gösteriyor. Biz tüm ihtimalleri düşüneceğiz. Böylece mod nasıl olursa olsun, yükleme işlemini yapabileceksiniz.

İlginizi Çekebilir: GTA 5 Türkçe Yama Yükleme ve Kaldırma

En Basit Yöntem ile GTA 5 Mod Yükleme

En basit yöntemden başlamak işleri biraz daha kolaylaştıracak. Bazı modlar basit dll dosyaları olarak yazılmıştır. Daha doğrusu basit dll dosyalarının oyunun kurulu olduğu dizine atılması yeterli gelecektir.

 • İndirmek istediğiniz modu indirin. Modlar .rar formatında inecektir.
 • Mod için indirilen .rar dosyasına gelip, sağ tıklayın ve dosyaları çıkartın.
 • Çıkarttığınız dosyalar içerisinde moda ait olan dll dosyalarının olduğunu göreceksiniz.
 • Bu dosyaların tamamını kopyalayın ve sonrasında GTA5.exe dosyasının olduğu, yani oyunun kurulu olduğu dizine atın.
 • Mod için ayarlanmış olan tuş konusunda bilgi alın ve modu kullanabilirsiniz.

Not: Bu modlar, basit yükleme ile çalışan ve genelde sadece dll dosyalarından oluşan modlardır. Bu tür modların hangileri olduğunu bilemiyorsanız yapmanız gereken, indirdiğiniz mod klasörünün içerisindeki readme.txt dosyasını incelemek. Readme dosyası içerisinde modun yapısı ve nasıl kurulacağı konusunda bilgi elde edebileceksiniz.

Bu ilk kurulum olarak gösterilebilir ama her mod bu şekilde yüklenmeyecektir. Birçok büyük modda script taban olduğu için sadece bu şekilde yükleme yapmanız yeterli olmayacaktır. Bunun için bazı önemli araçlara ihtiyacınız olacak. Script temelli olan modların kurulumu konusunda yapmanız gerekenlere bakalım.

GTA 5 mod yukleme

Script Hook V ile GTA 5 Mod Yükleme

Script tabanlı olan modları yükleyeceğiniz zaman Hook V aracını yüklemeniz gerekiyor. Peki, bunu nasıl yapacağız?

 • Bu adres üzerinden Script Hook V aracının sayfasına girin.
GTA 5 mod yukleme
 • Açılan sayfada en son sürümü indirmek için “Download” butonuna dokunun.
 • Zip dosyası indirilecek.
 • İndirdiğiniz Zip dosyasının içerisinde 3 farklı dosya olacak. Bu dosyaları da açıklayalım.
  • ScriptHookV.dll: Script tabanlı olan modlarda yükleme için gerekli olan dll dosyası. Bu dosya, en önemli olan dosyalar arasında yer alıyor.
  • Dinput8.dll: Modların içerisinde “.asi” uzantısına sahip olan bazı kütüphaneler bulunmaktadır. Bu kütüphanelerin yüklenmesi için bir Asi yükleyicisine ihtiyacınız var. İşte bu yükleyici dinput8.dll.
  • NativeTrainer.asi: Klasör içerisinde göreceğiniz son dosya bu olacak. Bu dosya, modla pek alakası olmayan bir dosya. Bunun amacı oyundaki hilelerden yararlanmak. Olmasa da olur olan bir dosya.
GTA 5 mod yukleme
 • Bu 3 dosyanın kopyalamasını gerçekleştirmeniz gerekecek. Tüm dosyaları kopyalayın ve GTA5.exe’nin bulunduğu, yanı oyunun kurulu olduğu alana yapıştırın.

Aracın kurulumunu tamamlamış olduk. Aracın kurulumu bu kadar kolay ama modlar hakkında da bilmeniz gereken kısımlar var. Script tabanlı olan modları indirdiğiniz zaman artık yine doğrudan yükleme yapabilirsiniz.

Bu tür modların içerisinde .asi dosyalarının olduğunu göreceksiniz. Önerim indirdiğiniz modun Readme.txt dosyasını okuyun. Burada kesin bilgi almanız sağlanacaktır. Fakat biz genel bir yorumlama yapmak istersek, .asi dosyasını oyunun kurulu olduğunu dizine atmanız yeterli. Çünkü bunun için gerekli olan aracın kurulumunu gerçekleştirdik.

LUA Plugin Ek Aracı ile .lua Uzantılı Olan Modları Yükleme

Tüm modlar her zaman basit yollarla kurulacak diye bir şey yok. Daha doğrusu her mod için farklı ihtiyaç olabilir. Araçlar yetersiz gelebilir. Bu durumda ek mod araçları yüklemek lazım.

Bu ek mod araçlarından birisi de LUA Plugin. Daha kapsamlı olan modlarda bu aracın yüklü olması isteniyor. Bir ek mod aracı olarak görebiliriz. Haliyle biz de bu aracı nasıl yükleyeceğinizi anlatmak istiyoruz.

 • Buraya gidin ve “Download” butonunu kullanarak aracı indirin.
GTA 5 mod yukleme
 • Yine arşiv indirilecek. İndirdiğiniz arşiv içerisinde ise “LUA_SDK.asi” olacak ve bir de scripts klasörü yer alacak.
 • Şimdi iki dosyayı çıkarı ve yine oyunun kurulu olduğu alana bu iki dosyayı kopyalayın.

Mod Kurulumu: LUA Plugin, biraz daha kapsamlı GTA 5 modları için lazım olabilir. GTA 5 mod yükleme işlemi için indirdiğiniz mod içerisinde .lua uzatısı varsa, yani dosya uzantısı bu aracı destekliyorsa o zaman LUA Plugin ihtiyacı ortaya çıkıyor. Bu tarz modların yüklemesi de basit.

 • Bu tarz GTA 5 modlarını yüklemeniz için indirdiğiniz mod içerisinde .lua uzantılı olan dosyayı kopyalamanız lazım.
 • LUA Plugin aracının içerisinde yer alan scripts isimli klasör olduğunu hatırlayalım. Bu klasör içerisinde “addins” isminde olan başka bir klasör olacak.
 • İşte indirdiğiniz mod içerisinde yer alan .lua uzantılı olan dosyayı “addins” içerisine atmanız lazım.
 • Yapılacak bu işlemler işinizi görecektir. GTA 5 mod yükleme işleminin başarılı olarak tamamlanmış olması gerekiyor. Artık oyuna giriş yapabilirsiniz.

Script Hook V.NET Aracını Yükleme

Biz bu araçları sizlerle paylaşıyoruz ama bunun bir nedeni var. Neden şu ki modlar farklı farklı araçlara ihtiyaç duyabiliyor. Farklı araçlara ihtiyaç duyulduğundan, eğer gereklilikleri karşılayamıyorsanız mod aktif olmayacaktır veya hataya neden olacaktır.

Bunu yaşamamak adına tüm araçları paylaşmaya çalışıyoruz. Lazım olan araçlardan birisi de ScriptHookV.net aracı. Bu araç .NET ile yazılmış olan modların çalıştırılması için gerekli araçtır. Eğer indirdiğiniz mod .NET ile yazılmış ve bunu destekliyorsa, yapılması gereken:

 • Burada ScriptHookV.NET aracına girin.
GTA 5 mod yukleme
 • Aracı indirin ve zip içerisinde yer alan “ScriptHookVDotNet.asi” dosyasını oyunun kurulu olduğu dizine atın.

Mod Yüklemeyi Nasıl Yapacağım?

Bu tip modlar için yükleme yapmanız için yine farklı bir şeye ihtiyaç yok. Siz aracı yüklemişseniz, tek yapılacak modun dosyalarını oyunun kurulu olduğu alana atmak. Ek bir işleme ya da .NET için uyumluluk düzenlemesine gerek yok.

GTA 5 mod yükleme işlemi için tüm bu araçlar işinizi görecek. Fakat biraz daha profesyonel kurulum yapmak ve çok büyük modları yüklemek isterseniz bir araç daha var.

GTA 5 mod yukleme

OpenIV Kullanmak

OpenIV, çok kullanılan bir mod yükleme aracıdır. Türkçe yamanın nasıl yapılacağını anlattığımız yazımızda, bu aracın kullanımı konusunda bilgi vermiştik. Türkçe yamanın bu mod yükleme aracının kullanılarak yüklenmesi sağlandığı gibi, diğer modların yüklenmesi için de aynı aracı kullanabiliyorsunuz.

Bu aracın kullanımının nasıl yapılacağı ise tamamen moda kalmış durumda. Yine aynı öneride bulunacağım. Bu araçla yükleyeceğiniz modlar için mutlaka modun yanına gelen Readme.txt dosyasını detaylı bir şekilde okuyun.

Size hangi işlemlerin yapılması gerektiği konusunda bilgi verilecek. Mod dosyasının içerisinde yapacağınız özelleştirmeler oyunda bozulmalara neden olabileceği için readme.txt önemli.

GTA 5 mod yukleme

OpenIV ile Mod Yüklemenin Avantajları Neler?

GTA 5 mod yükleme işleminde OpenIV gibi bir aracın kullanılması artılar sağlıyor. Bu araç modları doğrudan oyunun bulunduğu klasöre atmak yerine, mod için ayrı bir klasör oluşturuyor. Bu şekilde oyun dosyaları değiştirilmediği için online oyuna giriş yapabilirsiniz. Her hangi bir sorun yaşamazsınız.

Oyuna Mod Yüklersem Online Oyuna Erişimim Kapanır mı? Banlanır mıyım?

Online oyunda asıl olan nokta, oyun dosyalarının değişmemesi noktasıdır. Oyun dosyaları değişmediği sürece sorunsuz bir şekilde online oyuna giriş yapabilirsiniz. Fakat mod yüklemek, oyun dosyalarına bir ek yapmak gibi görüldüğü için online oyun kısmında sorunlara neden olabilir.

GTA 5 mod yukleme

Bunu yaşamamak adına, OpenIV dışındaki yöntemlerle mod yüklediğinizde, online oyuna girmeden modların kaldırılmasını sağlayın. Herhangi bir sorun ya da banlanma yaşamamak için bu önemli bir detay.

GTA 5 mod yükleme konusunda sormak istedikleriniz var mı? Yorum bırakın, cevaplayalım.

Bizi Youtube'ta takip et!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Apple Yeni iMac Modellerini Tanıttı

Apple beklediğimiz gibi uzun zamandır güncellemediği iMac modellerini yeniledi. Fakat beklenilen Apple'ın iMac'lerde farklı bir tasarıma geçmesi idi ve malesef bu olmadı.

vivo iQOO 5 Snapdragon 865 Yonga Seti ile Geliyor

Vivo iQOO 5, 17 Ağustos'ta 120W hızlı şarj ile piyasadaki ilk cihaz olarak geliyor. Bugün, marka TUV Rheinland tarafından kullanımının güvenli olduğu...

WhatsApp, Kullanıcıların Birbirlerine Para Gönderebileceği Özelliğini Yayınladı

Facebook son olarak yayınladığı alışveriş özellikleri ile dikkat çekti. Instagram'a ve ana uygulamaya eklenen alışveriş özelliği, butik hesapların işini çok kolaylaştırdı ama...

Samsung Galaxy M51, 25W Hızlı Şarj ile FCC’de Göründü

Samsung, Galaxy M51 olarak adlandırılan yeni Galaxy M serisi akıllı telefon modelini piyasaya sürmek üzere. Cihaz FCC sertifikasına sahip ve 25W hızlı...

WhatsApp Web Nedir? – WhatsApp Web Nasıl Kullanılır?

WhatsApp'ın kullanıcı sayısı milyarları aştı. Akıllı telefonların en çok kullanılan mesaj uygulaması, Facebook gücünden mi yoksa doğru strateji uygulamasından mı bilinmez ama...