Abone Ol
Ana Sayfa Oyun GTA 5 Türkçe Yama Yükleme ve Kaldırma

GTA 5 Türkçe Yama Yükleme ve Kaldırma

GTA 5 oyununu Türkçe oynamak istemez misiniz? Oyunu daha iyi anlamak ve tüm hikayeyi Türkçe olarak takip etmek için yamayı kullanabilirsiniz.

-

GTA 5 Türkçe yama yıllar yıllar sonra yeniden gündemde. Çünkü oyun yıllar sonra Epic Games müjdesi ile ücretsiz olarak sunuldu. Net sayı yok ama milyonlarca kişinin oyunu ücretsiz olarak aldığı düşüncesindeyim.

Ülkemizde de oyunu satın almayan her oyun tutkunu, bu kampanya ile beraber oyunu kütüphanelerine ekledi. Ücretsiz oyuna en çok ilgi gösteren ülkelerin başında Türkiye geliyordu. Neyse daha uzatmadan mesele gelelim. Sonuçta oyunda Türkçe yama yapma yeniden aranmaya başladı.

İster Epic Games üzerinden ücretsiz kampanyadan oyunu almış olur isterseniz de daha önceden oyunu almış olun bu yazımızda GTA 5 Türkçe yama nasıl yapılır, adımları neler paylaşacağız.

GTA 5 Turkce yama

GTA 5 Türkçe Yama Gerekli mi?

En çok sorulan soruyu başa almak istiyorum. Oyuna Türkçe yamanın yüklenmesi ne kadar gerekli ya da gerekli mi? Seçenekleri ikiye böleceğim.

1.Seçenek: İngilizce Biliyorum: Türkçe yama ile hiç uğraşmanıza gerek yok. Teleffuzları anlamıyorsanız, oyunda altyazıları açın ve keyfinize bakın. Yama ile uğraşmanızı tavsiye etmem.

2.Seçenek: Yabancı Dilim Yok: GTA 5, basit bir oyun değil. Seriyi son dört oyunda oynamışsanız zaten bunu biliyorsunuz. Oyun bir hayatı ele alıyor. O kadar detay var ki 2013 yılında yayınlanmış olan bir oyunu yıl olmuş 2020 yılında hala oynayabiliyoruz. Hikaye de çok uzun.

İlginizi Çekebilir: Far Cry 5 Türkçe Yama

Ben oyuna başladım birkaç saat içerisinde oyunu tamamen bitiririm gibi düşünceye kapılmayın. Uzun ve takip edilmesi gereken bir hikaye var. Hikayeyi anlamanız, olayları daha iyi takip etmenizi ve görevleri daha iyi anlamanızı sağlıyor.

Kısaca GTA 5 dünyasını anlamak, zevk almak ve atmosfere dahil olmak için Türkçe dil desteği şart. Hikayenin önemli olduğu ve bir süreci işleyen oyunların hepsinde dil desteğinin olması önemli zaten.

Kararınız için genel bir değerlendirme yaparsam, yabancı diliniz yoksa dil desteğini önemseyin ve yamayı yaparak oyunu daha eğlenceli hale getirin.

GTA 5 Turkce yama

GTA 5 Türkçe Yama Nasıl Yapılır?

Kararımızı verdiğimize göre arkadaşlar asıl konumuza bir dönüş gerçekleştirebiliriz. Şimdi yama zamanı. GTA 5’i Türkçe yapmak zor gelmeyecek ama karıştıracağınız yerler olabilir. Zaten bunun için bilgilendirme rehberi hazırlıyoruz değil mi?

 • Yama yüklemesini gerçekleştireceğimiz “OpenIV” programına ihtiyacımız var.
GTA 5 Turkce yama
 • Bu bağlantıdan programı indireceğiniz siteye gidin ve “Download Now OpenIV 4.0” ile programı indirin.
GTA 5 Turkce yama
 • Kurulumu anlatmayacağım kurulum çok basit. Programı kurun ve açın.
 • Birkaç farklı oyun içerisinden GTA 5 alanına gelin ve “Windows” butonuna basarak ilerleyin.
GTA 5 Turkce yama
 • Oyun nereye kurulu? Program bunu bilmeli ki yamayı entegre edebilsin. Yani oyunu kurduğumuz yolu seçeceğiz.
  • Önemli Not: Oyunun kurulu olduğu dosyanın içine girmeyeceksiniz. En dış dosyayı seçeceksiniz. Mesela C’ye oyunu kurdunuz ve oyun ana klasörü “Grand Theft Auto V” olarak yerleşti. Bu dosyayı seçin. Klasörün içerisine girmeyin. Program otomatik olarak .exe dosyasını çekecek zaten.
  • Püf Nokta: Doğru klasör seçimi yapmışsanız ki bu dediğimizi yaparsanız doğru seçimi yaparsınız, oyun exesi yeşil bir isimle görüntülenecek. Yeşil onay verildi gibi görülebilir.
 • Klasörü seçince her şey bitmeyecek. Aslında her şey yeni başladı. Dosyayı seçtikten sonra “Continue” kısmına basın ve ilerleyin. Program açılana kadar “Continue” deyin ve ilerleyin. Kısa kurulum başlayacak.
GTA 5 Turkce yama
 • Kurulum bitince program açılacak. Dosyalarla karşılaşacaksınız. Dosyalarda bir oynama yapmayın.
 • Yukarıda “Tools” menüsü var. Buna girin ve “ASI Manager’ı” açın.
 • İki yükleme yapılacak. Birincisi “OpenIV.ASI”, ikincisi “ASI Loader” olacak. İkisinin de yanında olan “Install” kısmına basın ve bu iki ekin yüklemesini yapın.
 • İşlem bitti mi? Yeniden dosya penceresine yani programı ilk açtığınız menüye dönüş yapın.
GTA 5 Turkce yama
 • Tools” kısmına bir daha geçin ve bu sefer “Package Installer” alanına tıklayın.
  • Çok Önemli Not: Arkadaşlar dil dosyası için bir “.oiv” dosyası indirmeniz lazım. Ben indirme bağlantısı vermeyeceğim. İnternetten Türkçe yama dosyasını indirin. En güncel yamayı sunan Technogame olması lazım. .Oiv formatında dil dosyalarının indirilmesinden sonra devam.
 • Söylediğimiz şekilde indirmiş olduğunuz “.oiv” dosyasını Package Installer alanına girdikten sonra seçin.
GTA 5 Turkce yama
 • Install diyerek yamanın yüklemesini başlatın. Burada “mods folder” dosyasını seçmeniz gerekecek. Böylece oyun dosyalarını direkt değiştirmek yerine mods folder isimli bir dosya oluşturulacak. Daha güvenli ve daha sağlam bir yol.

Kurulumun bitmesini bekleyin. Belki biraz uzun sürebilir sabırlı olmanız lazım. Kurulum işlemi tamamlanınca, GTA 5 Türkçe yama yapma işlemi de tamamlanmıştır demek. Artık oyunu Türkçe olarak oynamanız sağlanacak.

İlginizi Çekebilir: Civilization 6 Türkçe Yama

Yama tamamlandı ama anlatacaklarımız bitmedi. Biliyorum ki yama hakkında sizin de merak ettiğiniz sorular var ve bu sorular oyun deneyiminizi de etkileyecek. GTA 5 Türkçe altyazı oyunda aktif olacak ama her durumda yama kullanılamıyor.

GTA 5 Türkçe Yama Epic Games Oyununda Çalışıyor mu?

Technogame ve diğer birkaç sitede yayınlanan .v1.5 yaması son güncellemeler uyumlu. Epic Games oyunun en güncel sürümünü sunuyor.

Güncellemeler olduğunda yükleme de yapılabiliyor. Bunun için Epic Games GTA 5 sürümünde de Türkçe yama sorunsuz çalışıyor. OpenIV üzerinden yükleme yapılmasının da burada avantajı yüksek.

Sizin burada dikkat edeceğiniz en önemli, ilk öncelikli kısım oyunun güncel olması. Oyunun en güncel sürümü yüklü değilse, mutlaka bu sürümü yükleyin. Eski sürümlerdeki yamalarda versiyon farklarından dolayı hata mesajı alınabilir.

Oyuna girdiğiniz zaman hata mesajı alıyorsanız ya da GTA 5 Türkçe yama olmuyor, çalışmıyorsa versiyon hatalarından dolayı bir sıkıntı yaşanıyor demek olabilir. Oyununuzu mutlaka ama mutlaka en güncel versiyona yükseltin. Hem Steam için hem de Epic Games için bu geçerli. Platform fark etmiyor.

GTA 5 Turkce yama

Türkçe Yama Kullandım, Oyunda (Online kısma) Giriş Gerçekleştirebiliyor muyum? Ban Riski Nedir?

Evet. Oyuna giriş yapamayacağınız gibi banlanabilirsiniz arkadaşlar. Banlanma ihtimaliniz yok desek yalan söyleriz ve sizi yanlış yönlendirmiş oluruz. Ana mantık oyun dosyalarının değiştirilmemesi. Oyun dosyalarını değiştirecek herhangi bir mod, herhangi bir yama online kısımda banlanmanız demek.

Çünkü hile gibi yöntemler için de oyun dosyalarının değiştirilmesi gerekiyor. Rockstar Games bunun oyuna müdahale olduğunu düşünüyor ve kullanıcıları banlıyor. Biz mods folder klasörünü kullandığımız için yükleme sırasında oyun dosyalarını değiştirmedik. Bu demek değil ki online bölümünde Türkçe yama çalışacak.

GTA 5 Turkce yama

GTA 5 Türkçe Yama Sonrası Online Bölüme Nasıl Geçerim?

Eskiden olsa direkt girin deyin geçecektim. Fakat oyun güncellemeleri sonrasına online bölümde Türkçe dil kullanılması ve bu tip yamaların kullanılmasına izin verilmez oldu.

İnce bir ayrıntı var. Oyun dosyalarını değiştirmedik. Yani yamayı kaldırmadan sadece kapatarak online oyununa girerek oynayabilirsiniz. Online bölüme girmeden Türkçe yama nasıl kapatılır buna geçelim.

 • Oyundan çıkın.
 • OpenIV programınızı açın.
 • Öğrendik, bir kez daha aynı kısma gireceğiz. “Tools” alanına girip, “ASI Manager” dedik.
 • “ASI Loader” alanını “Not Installed” şekline getirdiğinizde yama kapanır.
 • Online oyundan çıktıktan sonra GTA 5 ana oyuna girerken tekrar yamayı açmak isteyebilirsiniz. Tekrar yamayı açmak için bu kısmı yine “Installed” hale getireceksiniz. Yeniden kurulum yapılmaya gerek kalmadan yama aktif olacak.

Online bölümünde artık herhangi bir hata almayacak ve herhangi bir uyarıyla karşılaşmadan direkt oyuna girebileceksiniz.

GTA 5 Türkçe Yama Kaldırma Nasıl Yapılır?

Online bölüme her girdiğiniz zaman, yamayı kapatmakla mı uğraşacaksınız? Şöyle örnekleyebilirim. Hikaye bölümü bitti ve oyunu sadece online olarak kullanıyorsunuz. Türkçe yamanın ne anlamı kaldı.

Türkçe yamayı kaldırmak daha iyi bir seçenek olmayacak mı? Böyle düşünen çok kullanıcı olduğu varsayıyorum ve yamayı nasıl kaldıracağınızı anlatıyorum.

 • Biz bütün işlemleri hangi programdan yaptık? OpenIV programından yaptık. O zaman kaldırma işlemi için farklı bir program mı kullanacağız? Hayır tabii.
 • Yukarıda anlattığım şekilde programı açın ve “ASI Manager” uygulamasından yamayı kapatın.
 • Yama kapandıktan sonra manuel olarak da yapabilirsiniz ama biz program üzerinden yapımını söyleyelim. “Edit Mode” kısmına geçiyoruz ve “Mods” isimli klasörün silinmesni sağlıyoruz.

Oyunun dizinin de yüklenen mods folders dosyasını kendiniz silmeniz de yeterli olur ama programdan anlattık siz de sorunsuz kullanım için programdan silme işlemi yapın.

Yamanız tamam arkadaşlar. Ben önemli detayları ve soruların cevaplarını verdiğimi düşünüyorum ama yama işlemi bu, her zaman sorun çıkarabiliyor. Sorun yaşadınız diyelim, o zaman yorum atacaksınız. :)

Bizi Youtube'ta takip et!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Apple Yeni iMac Modellerini Tanıttı

Apple beklediğimiz gibi uzun zamandır güncellemediği iMac modellerini yeniledi. Fakat beklenilen Apple'ın iMac'lerde farklı bir tasarıma geçmesi idi ve malesef bu olmadı.

vivo iQOO 5 Snapdragon 865 Yonga Seti ile Geliyor

Vivo iQOO 5, 17 Ağustos'ta 120W hızlı şarj ile piyasadaki ilk cihaz olarak geliyor. Bugün, marka TUV Rheinland tarafından kullanımının güvenli olduğu...

WhatsApp, Kullanıcıların Birbirlerine Para Gönderebileceği Özelliğini Yayınladı

Facebook son olarak yayınladığı alışveriş özellikleri ile dikkat çekti. Instagram'a ve ana uygulamaya eklenen alışveriş özelliği, butik hesapların işini çok kolaylaştırdı ama...

Samsung Galaxy M51, 25W Hızlı Şarj ile FCC’de Göründü

Samsung, Galaxy M51 olarak adlandırılan yeni Galaxy M serisi akıllı telefon modelini piyasaya sürmek üzere. Cihaz FCC sertifikasına sahip ve 25W hızlı...

WhatsApp Web Nedir? – WhatsApp Web Nasıl Kullanılır?

WhatsApp'ın kullanıcı sayısı milyarları aştı. Akıllı telefonların en çok kullanılan mesaj uygulaması, Facebook gücünden mi yoksa doğru strateji uygulamasından mı bilinmez ama...