Kuantum Ağları

Güvenli Kuantum Ağları Geliyor: Stanford araştırmacıları hackerlar tarafından erişilemeyecek kuantum ağları üzerinde yapılan çalışmalardan olumlu sonuçlar almaya başladı.

Bilim adamları konuyla ilgili Nature Communications’un online baskısına açıklamalarda bulundu. Stanford araştırmacılarından Leo Yu yaptığı açıklamada Kuantum fiziğinde uzun süredir problem çıkaran ve hackerlar tarafından kolayca erişilebilen parçacıkların uzun mesafeler üzerinde nasıl gönderileceği konusunda çalışmalardan olumlu sonuçlar almaya başladıklarını belirtti.

Ayrıca yapılan çalışmayla beraber gelecek kuantum ağlarının önünü açtıklarını ve yaptıkları çalışmalarla tamamen güvenli veri gönderilmesinin mümkün olduğu belirtti. Yapılan çalışmayla beraber Stanford araştırmacıları elektronlardan gelen mesajları yaklaşık 2 km uzaklığa taşıyarak bu alanda bir dünya rekoru kırdılar. Tamamen güvenli kuantum ağlarının oluşturulması hükümet, askeri birlikler ve bankaların bu ağı kullanabilmesi için büyük bir adım gösterildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here