Güvenlik Durumu Kontrolü

Sosyal ağın ‘Güvenlik Durumu Kontrolü’ özelliği Paris ve Brüksel’deki saldırı sonrası gösterdiği hassasiyeti Pakistan’da gösteremedi. Konum algoritmasındaki aksaklık, herkesi Pakistanlı yapıverdi.

Facebook Pakistan saldırısından sonra başarısızlığa imza atmış oldu.

Dünyanın dört bir yanında yaşanan doğal felaketler yanında teröristlerce gerçekleştirilen bombalı ve silahlı saldırılar da eklenince, insanlar yakınlarını merak eder oldu. bunun üzerine Facebook, “ben hayattayım” duyurusu için yeni bir uygulamayı yayına soktu.Ve böylece Facebook Güvenlik Durumu Kontrolü bu ihtiyaca yanıt vermek amacıyla doğmuş oldu.  2011 yılında Tohoku’da  yaşanan deprem ve tsunami felaketinde insanların birbirine sağ salim olduklarını duyurmak için sosyal medyayı kullanmasından örnek alan özellik sayesinde bulunduğunuz coğrafyada bir felaket ya da terör saldırısı yaşandığında hayatta olduğunuzu Facebook üzerinden sizi merak eden arkadaşlarınıza, akrabalarınıza duyuru yapmış oluyorsunuz.

facebook Güvenlik Durumu Kontrolü

 

Facebook uygulaması olan Güvenlik Durumu Kontrolü ilk olarak 2015 Nisan ve Mayıs aylarında yaşanan şiddetli Nepal Depremlerinde kullanıldı. Patricia Kasırgası sırasında fırtınanı şiddeti insanları korkuttu ve insanlar güvende olduklarını belirtmek için yine bu özelliği kullandı. karışık olan Ortadoğu için herhangi bir girişim yapılmazken ilk olarak terör olayında uygulamaya konulan Kasım 2015’te yaşanan Paris saldırılarında  oldu. Aynı Sosyal ağ benzer şekilde Güvenlik Durumu Kontrolü ile Ankara’da ve İstanbul’da yaşanan patlamalarda ailelerimize haber vermemizi sağladı. Son yaşanan Brüksel patlamasında da aynı tarzda uygulamaya konuldu.

Facebook Güvenlik Durumu Kontrolü, 27 Mayıs Pazar günü Pakistan’da yaşanan patlama sonrası – yer tespiti konusunda- aynı başarıyı gösteremeyerek sınıfta kalmış oldu. Öyle ki, Lahor kentinde bir parkta gerçekleşen  canlı bombalı terör saldırısında  en az 50 kişinin ölümüne ve çok daha fazla insanın yaralanmasına neden olan intihar saldırısından sonra Facebook’un güvenlik bildirimi Pakistan’ın konumunu bulamayıp, ilgisiz konumlarda olan kişilere iyi olup olmadıklarını sormaya başladı.

facebook

Facebok’a göre “Her yer Pakistan, hepimiz Pakistanlıyız”

Dünyanın dört bir yanından gelen paylaşımlara bakıldığında Facebook bugün herkesi Pakistanlı olarak gördü.  İngiltere, Türkiye  ve hatta ABD’den sosyal medya kullanıcıları, kendilerine sunulan “İyi olduğunu arkadaşların ve ailenle paylaş” bildirimi ile karşılaşıverdiler.

Şimdilik Facebook tarafından bir açıklama gelmezken, Bu sıkıntının Facebook’un coğrafi yakınlık belirleyen algoritmasında yaşanan bir problemden kaynaklandığını tahmin ediliyor. Bunu gören kullanıcılar ise konumlarına bakmadan güvende olduklarını bildirdiler. A ncak yakınlarının durduk yere Pakistan’daki patlamalar sonrası güvende olduğunu bildirmesi Facebook kullanıcılarını hiç şüphesiz tedirgin etmiş oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here