Ana Sayfa Akıllı Telefon Hadi Biraz iPhone Konuşalım: iPhone 11 Hakkında Her Şey

Hadi Biraz iPhone Konuşalım: iPhone 11 Hakkında Her Şey

Apple'ın kısa bir süre sonra tanıtacağı yeni iPhone 11 serisinin hakkında ortaya çıkan söylentilerden oluşan detayları sizlerle paylaştık...

-

iPhone 11 ’in piyasaya çıkış tarihi herkesçe kesin gibi görünüyor. Beklentilerin bir kısmı Apple‘ın yeni iPhone serisini 10 Eylül Pazartesi günü tanıtacağı yönünde. Gün geçtikçe sızıntılar gelmeye devam ediyor.

Daha öncesinde birkaç haber yayınlamıştık, 2020 iPhone’ları hakkında. Sunduğumuz bilgilerin birçoğu bu yılki cihazların çok fazla bir yükseltme içermeyeceklerini dile getirmiştik. Şayet üst düzey beklentilere girerseniz, biraz hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz.

Genel beklentiler arasında iPhone’nun Lightning bağlantı noktasını çıkarması, kamerada birkaç değişiklik ve sistemsel birkaç yenileme söz konusu olabilir. Daha detaylı açıklamalar için yazımızın devamına göz atabilirsiniz.Hadi Biraz iPhone Konuşalım: iPhone 11 Hakkında Her Şey

Hızlı bir soru soralım. Sizce bu yıl iPhone 11 Pro isminde bir telefon görecek miyiz? Son sızıntılar yeni iPhone 11’in iOS 13 yazılımında bulunan bütün özelliklere sahip olacağını iddia ediyor. Yeni telefonların ismine gelince iPhone 11, iPhone 11R ve iPhone 11 Max olması bekleniyor.

Ana değişiklik, kamera yükseltmesi olacak. Mevcut beklentilere bir göz atacak olursak, iPhone 11 ve iPhone 11 Max’ta üçlü kamera kurulumunun olacağı, buna ek olarak iPhone 11R modelinde iki tane olduğunu söyleyebiliriz. Ama ortak yanları her iki durumda da gelişmiş kamera ayarlamaları söz konusu olacak. Şimdi de sırasıyla mevcut söylentilere bir göz atalım.

iPhone 11 Serisi Ne Zaman Tanıtılacak?

  • iPhone 11’in tanıtım tarihi: 10 Eylül 2019
  • iPhone 11 ön sipariş tarihi: 13 Eylül 2019
  • iPhone 11’in çıkış tarihi: 20 Eylül 2019

Apple yeni lansman tarihini kısa bir süre önce onayladı. Etkinlik 10 Eylül Pazartesi günü saat 10.00’da olacak. Kısa bir yorum yapacak olursak, geçtiğimiz serilere bir bakalım. Apple birer hafta arayla cihazlarını tanıtıyor, ön siparişe açıyor ve son olarak mağazalardaki yerlerini alıyor.

Hadi Biraz iPhone Konuşalım: iPhone 11 Hakkında Her Şey

Sıralamanın da yukarıdaki gibi olmasını bekliyoruz. Hatta bir kaynak ekstra bilgi vererek, üç yeni iPhone’un aynı anda piyasaya çıkacağı iddia edildi. Tabiki bu bilgiler doğrudan yeni nesil iPhonte cihazlarının tanıtılma tarihi de olmayabilir, şirket Apple Watch 5 akıllı saatini de duyurabilir.

iPhone 11 Serisinin Fiyatları Ne Alemde?

iPhone 11’in fiyatı diğer ürünleri gibi düşüş gene yaşamayacak. Android telefonlarda birçok seçenek mevcut. Ama iPhone cihazlarında bu şekilde durum söz konusu değil. Geçtiğimiz yıl piyasaya sürülen Apple iPhone XS modelinin hala 9000 TL civarında bir fiyat etiketinin olduğunu varsayarsak, yeni iPhone minimum 10 bin civarında olması oldukça muhtemel diyebiliriz.

Tabi ki bu şekilde olacak diye bir durum söz konusu değil. Daha önceden Apple’ın kaybı hakkında bir haber yazmıştım. Orada Apple’ın geçen yıl piyasaya sürdüğü cihazlarda oldukça düşüş olduğunu bundan dolayı da fiyatları geri çekilebileceği söz konusuydu. Şayet bu şekilde bir yaklaşım söz konusu olursa, daha uygun iPhone görme ihtimalimiz de var.

Galaxy S10 Plus ve iPhone XS Max Karşılaştırması

Yeni nesil seride yeni iPhone 11R, hem yükseltilmiş hem de üst düzey olduğunu varsayarsak, serideki diğer cihazlardan çok daha ucuz olabilir. Ya da geçen yılın temel seviyedeki iPhone cihazı, bu yıl iPhone 11R olabilir.

Sahi Yeni iPhone Nasıl Adlandırılacak?
Yeni iPhone mu, iPhone 11 mi yoksa iPhone XI mı?

Apple iPhone 2019’u ne olarak piyasaya sürülecek? Aslında bu şekilde bir başlık açmamız bile kulağa garip gelebilir. Bir ara şirket normal rakamlarla yol aldı. Birden durum değişti, Roma rakamlarına geçiş yaptı. Yetmedi bunlara -S uzantısını ekledi.

Apple, telefonlara “iPhone 10” ve “iPhone 10-S” isimlerini vermese de hemen herkes bu şekilde kullandı. Bundan dolayı da yeni telefonların en azından XI olarak gelmesi halinde, halkımız iPhone 11 olarak kullanabilir. Tabi ki burda da bir sorun söz konusu Diyelimki Roma rakamı ile yazıldı. O zaman da sonuç iPhone XI R olarak değişik bir söylenim ve karmaşıklık içeriyor.

Muhtemelen Apple bu bağlamda Roma rakamlarını bir kenara bırakıp, doğrudan cihazlara normal sayı modunda isim verebilir. Ama bu durumu diğer Apple ürünleri için söyleyemeyiz.

iPhone 2019 Hangi Tasarımı Benimsedi?

Yeni iPhone neye benzeyecek? Gerçekten en çok söylenti tam olarak bu yönde oldu. Aslında tasarım bakımından gerçekten çok değişecek. Ama en büyük değişiklik arkada olacak: kare biçiminde yerleştirilmiş bir ızgara içinde üçlü kamera kurulumu var.

YouTube’da gezerken bulabileceğiniz bir videoyu sizin için yukarıya ekledik. Telefonun tasarımının tam olarak nasıl olduğunu, neler beklememiz gerektiğini kısaca gösteriyor. Aynı tasarımı sitemizde iPhone 11 olarak aratırsanız, sızıntı haberlerinde de görebilirsiniz.

Kısaca tekrar etmek gerekirse, yeni nesil iPhone 11 serisinde üçlü kamera kurulumu bir kare ızgara içerisine yerleştirilmiş. Ama küçük model olanda sadece 2 tane kamera yer alıyor.

Kare çıkıntı iPhone’larda görmeye alıştığımız kadar çekici görünmüyor, ancak Apple Samsung, Huawei ve Google’a çok fazla yer kaybetmediğinden emin olmak için bir sürpriz yaratabilir. Apple durumla biraz daha dalga geçmiş bile olabilir. Neden mi? Kısa süre önce tanıtılan Note 10’un sızıntısı yeni iPhone ile gerçekleşmişti.

Katlanabilir iPhone mu? Bir kez daha düşünün!
Ekran Tasarımı

Bir şeyi açıklığa kavuşturalım … bu yıl katlanabilir bir iPhone söz konusu değil. Şimdiye kadar patentler görmüş olsak da, henüz bu durum için biraz daha erken. Daha 5G destekli iPhone’umuz yok. Bir de katlanabilir iPhone’mu? Hele ki Samsung ve Huawei‘nin cihazlarının tanıtılıp piyasaya sürülmesinin tam bir sorun haline geldiği dönemde…

Muhtemelen bu yıl ki iPhone’larda bu yaklaşım söz konusu olmayacak. Peki iPhone 11 ekranı neye benzeyecek? Bir söylenti, 5,8 inçlik ekran ile geleceğiniz, ama son derece ince çerçevelerle donatılacağını gösteriyor.

Bazı raporlar ekran boyutunun aynı kalacağını söylerken, diğerleri ana iPhone 11’in daha büyük olacağını düşünüyor. Ayrıca maliyetlerin de bir şekilde uygun olması gerekiyor. Bu yüzden maliyetten tasarruf etmenin bir başka yolu, 3D Touch öğesinin kaldırılması oldu.

Ekran boyutundaki aynı karışıklık, iPhone 11 Max ekranı için gözükmüyor, bazıları iPhone XS Max (6,5 inç’te) ile aynı boyutta olacağını söylüyor. Ama kullanıcılar daha çok 6.7 inç olmasını bekliyor.

En iyi sızıntılar aynı zamanda Apple’ın iPhone 11 ve iPhone 11 Max için bir OLED ekrana yöneleceğini gösteriyor. Tabi ki yeni 11R için de daha ucuz olan LCD ekran kullanılacak. Bu durumda maliyetin düşük kalmasına ve pil ömrünün korunmasına yardımcı olacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

En İyi Honor Telefonlar 2020

Honor telefonlar, yavaş yavaş piyasadaki akıllı telefonlara rakip olmaya başladı. Huawei’nin alt markası olarak ortaya çıkan marka, şu sıralar Huawei kadar ilgi görüyor. Ülkemizde...

Tesla Cybertruck 500 Binin Üzerinde Ön Siparişe Ulaştı

Tasarımı ile bütün dünyanın dikkatini çeken Tesla Cybertruck henüz satışa çıkmasa da şimdiden büyük bir başarı yakaladı. Bazı kesimler tarafından kullanışsız abartılı olarak gösterilen...

Huawei, Oppo, Samsung ve Apple’dan Yepyeni Plan!

Xiaomi, Huawei, Samsung, Oppo ve Apple GaN teknolojisi için kollarını sıvadı. Xiaomi GaN çözümlerinin tedarikçisi olan Xiaomi, “bu yıl birçok üreticinin...

Sony Xperia L4 Teknik Özellikleri Sızdırıldı!

Sony, Xperia 1'i kesilmiş çerçeveler ve daha büyük bir ekranın yanı sıra 21: 9 en boy oranıyla piyasaya sürdüğünde, geçtiğimiz yıl Xperia...

Emperion Nebulus – Windows 10’u Destekleyen Akıllı Telefon!

Android ve iOS platformunun baskınlığı, Microsoft'un platformlar arası entegrasyon girişimi için zor bir iş olduğunu kanıtladı ve işletim sistemini taşıyan akıllı telefonlar...