İnternet sansürü hakkında birçok soruşturmanın geçtiği ve hergeçen gün bir firma ile ortamını kızıştıran kapatan Çin şimdide kancayı Google’ya vurdu. Son durum itibari ile Çin’de Google Yasaklandı.

Google’nin neden kapandığını herkes merak ediyor ancak sorunun cevabı aslında çok basit Google’nin ana sayfasını bilirsiniz hergün Google anasayfadaki Google yazısına bir anlam ekler kimi zaman yıl dönümü kimi zaman ölüm yıl dönümü kimi zaman bayram gibi simgeler olur Çin’de 25 yıl önce meydana gelmiş olan Tiananmen Meydanı’ndan olayını bazılarımız bilir bu olayda Batı’lı ülkeler Çin’in insanlara işkence yaptığını tüm kamuoyuna sunmuş ve Çin üzerinde mahkemeler yapılmıştır. Birkaç gün sonra Tiananmen Meydanı’ndan olayı için yapılan yıl dönümüne geliyor ve Google büyük ihtimalle Çin’de ana sayfasında bu yıl dönümü hakkında bir link paylaşıcak Çin hükümetinin bu durumu unutturmak için Google’nin bir an önce kapatılması haberi çıktı ve hemen uygulandı.

Android L Klavyesini Denemek İster Misiniz?

google 21

Ülkemizde bildiğiniz gibi bazı siteler hemen kapanmıyor kimi siteleri kapatmak için TİB bile Anayasa Mahkemesinin kararını bekliyor ancak Çin’de uygulanan Altın Kalkan projesi ile istenilen site hemen sansür ilan edilip kapatılıyor. Çin bildiğiniz gibi 2012 yılında Google’yi yine kapatmıştı o zamanki kapatma nedenleri ise 18. Komünist Parti Kongresi olarak biliniyordu ancak kongre bittikten 5 saat sonra Google tekrar aktif edilmişti.

Ancak bu seferki engel en az 5 gün sürecek gibi görünüyor ve Google’nin yaptığı istatistik açıklamalarına Göre çinden gelen ziyaretçi oranının %50 Oranında düştüğünü açıkladıkları gibi Çin’e karşı yine bir ağır bir tavır söz konusu.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here