İnternet ve teknoloji ne kadar kolaylık sağlıyor olsa da aklımıza gelen her şeye güvenlik önlemi olmadan ulaşmamız büyük bir tehlikeye yol açıyor. Özellikle kötü amaçlar için hazırlanmış Hayalet uygulamalar çocuk psikolojilerini tehlikeye sokarken istenmeyen içeriklerle karşılaşmak mümkün.

hayalet uygulamaGeçtiğimiz günlerde ABD’de patlak veren ‘cinsel içerikli mesajlaşma’ (sexting) skandalı dikkatlerin çıplak fotoğraflar ve benzeri videoları saklayan hayalet uygulamaların yeniden gündeme gelmesine neden oldu. Colorado’da yaşanan skandal, işin boyutunun ne derece büyük olabileceğini gösterdi. Zira ‘hayalet uygulamalar’ aracılığı ile ya da normal görünen ancak güvenlik duvarı şifre girdikten sonra kalkarak çıplak fotoğrafların paylaşıldığı sitelere yönlendiren uygulamalar insanları karanlığa sürüklüyor. Deep Web adı altında gerçekleştirilen bu etkinlikler altında her türlü illegal işin yapılması korkutucu boyutları ortaya çıkartırken küçük çocukların bile cep telefonları ile fotoğraflar paylaştığı ortaya çıktı. Ailelerin küçük yaşta çocuklara telefon, tablet ve bilgisayar kullanımlarına izin vermeleri ve kontrol altında kullanmalarına engel olmamaları bu tehlikeye dahada büyütüyor.

Bir savcılık araştırmacısı; “Hayalet uygulamalara, gizli uygulamalara her yerde her zaman ulaşılabiliyor ve çocuklar bunlardan haberdar” dedi. Yani bizlerin haberi olmadan farklı yerlere yönlendiren uygulamalar kullanıyor olmaları oldukça yüksek, bu uygulamaların genellikle okullarda arkadaş söyletileri arasında ve bazı forum sitelerinde yapılan konuşmalarla yayıldığı aktarılıyor.

Peki ‘hayalet uygulamalar’ Nedir ?

Google’da yapılan kısa bir araştırma sonrası sayısız gizli ve hayalet uygulamarın olduğu ortaya çıkarken. Bazıları bir hesap makinesi gibi görünüyor ancak gizli kodu girdikten sonra sizi fotoğraf, video gibi pek çok kişisel verinin saklandığı bir sayfaya yönlendiriyor. Yani hesap makinesini açtığınızda ekrana o rakamları yazdığınız taktirde kullanıcıyı cinsel içerik barındıran gizli sitelere yönlendiriyor.

New York Times Gazetesi söz konusu uygulamaların 2012 yılından bu yana kullanıldığıan işaret ederek, uygulamalardan bazılarının ulaştığı boyuta vurgu yaptı. Gazete, Private Photo Vault isimli uygulamanın AppStore’da foto-video alanında en çok indirilen 28. uygulama olduğunu yazdı. Sadece bilinen ve ortaya çıkartılmış bir kaç tanesi varken bilinmedik binlerce hayalet uygulamanın olabileceğinden endişe ediliyor.

Uzmanlar, birçok bölgede benzer olayların yaşandığını rapor etmeye başlayınca olayın ciddiyetinin gün geçtikçe arttığı ortaya çıktı. Skandalın yaşandığı Colorado’daki okulun yöneticisi; “ABD’de cinsel içerikli mesajlaşma sorununun yaşanmadığı bir okul muhtemelen kalmadı” dedi. Bu cinsel içerikler normalinde üzerinde dehşet verici olduğundan küçük yaştaki çocukların yanlış yönlendirmeler sonucu kalıcı psikolojik rahatsızlıklara sahip olarak gelecekte potansiyel suçlular haline gelecileceğine dikkat çekiyor. Ayrıca erken yaşlarda cinselliği tanımaları anlam veremedikleri bunalımlara sokabileceğini ifade ederken ailelerin önlem almasını istiyor.

Nasıl önlem alabilirsiniz ?

Çocukların bu tarz uygulamalar kullanmasını engellemek oldukça zor olabilir. Kullandıkları telefonları sık sık kontrol ederek hangi uygulamayı hangi amaçla kullandıklarına dikkat etmeniz gerekir. Ayrıca bir uygulama yüklerken yayıncı sertifakalarını kontrol ederek ne kadar güvenli olduğuna ve resmi bir kuruluş olup olmadıklarına bakmalısınız. Telefonlara anti-virüs uygulamaları yükleyerekte kısmen engellemek mümkün birçok anti-virüs gizli kodları algılayarak kullanıcıları uyarmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here