Ana Sayfa Karşılaştırma Her Bütçeye Uygun Akıllı Telefon Tavsiyeleri

Her Bütçeye Uygun Akıllı Telefon Tavsiyeleri [Nisan]

-

Telefon almadan önce bilgi karmaşası içerisinde iseniz bu yazımız tam size göre. Çeşitli fiyatlandırmalara göre telefon tavsiyelerinde bulunduk. Akıllı telefon piyasasında gün geçtikçe mobil teknoloji gelişmeye devam ediyor. Üstelik bu gelişme hiç olmadığı kadar hızlı bir şekilde gerçekleşiyor.

Öyle ki neredeyse her gün lügatımıza yeni teknlojik terimler giriyor. Durum böyle olunca yeni telefon almak isteyen kullanıcılarda kafa karışıklığı olabiliyor. Bu ve bundan sonraki yazılarımızda her bütçeye uygun akıllı telefon tavsiyelerinde bulunacağız.

Tercihlerimizi sadece teknik özelliklere göre değil telefonların sorunsuzluğuna, yazılım desteğine, uzun süre sonunda kullanıcı yorumlarına, garanti servisinin sunduğu kaliteye ve piyasadaki bulunabilirliğine göre seçtik. Fiyatları ise vatanbilgisayar, teknosa, mediamarkt gibi herkesin ulaşabileceği ve resmi garantili ürün satan firmaların fiyatlarına göre baz aldık.

N11, Gittigidiyor gibi e-ticaret sitelerinde bu telefonları daha ucuza alabilmek mümkün. Ama bir çok satıcı bu telefonları resmi firma garantili değil, ithalatçı firma garantili satıyor. Aynı zamanda bu tür sitelerde fiyatlar adeta borsa gibi sürekli değişkenlik gösteriyor.nisan tavsiye telefonları

Peki Nisan ayı tavsiyelerimizde özellikle nelere dikkat ettik? Bildiğiniz gibi bu aya girmemiz ile birlikte 4.5G teknolojisi ile tanıştık. 4.5G, yüksek hızlı mobil internet deneyimi sunuyor. 4.5G ile ilgili detaylı bilgiyi 4.5G hayatımıza ne katacak? yazımızdan edinebilirsiniz. Bu ayki ve bundan sonraki telefon tavsiyelerimizde, özellikle 4.5G desteğini göz önüne alacağız.

En düşük fiyat aralığında bile en kötü ihtimalle 4G desteği olmasına dikkat edeceğiz. Zira ilerleyen zamanlarda 3G yetersiz kalacaktır. Bunun yanında yeni nesil amiral gemileri de yavaş yavaş piyasaya sunulmaya başladı. Özellikle de Galaxy S7 ve Galaxy S7 Edge’in piyasaya sunulması ile 2000 lira üzeri telefon tavsiyelerimizde büyük değişiklikler oldu. Lafı daha fazla uzatmadan her bütçeye uygun akıllı telefon tavsiyelerimize başlayalım.

450TL – 650TL Arası Akıllı Telefon Tavsiyeleri

Giriş seviyesi diyebileceğimiz bu bütçe aralığında LTE (4G) destekli telefonlar bulunabiliyor. Bugünden itibaren alınacak telefonlarda LTE desteğine mutlaka bakılması gerekiyor. Biz de tercihlerimizi buna göre yaptık. LTE desteği olan modelleri incelediğimizde ise bu fiyat aralığında Lenovo’nun telefonlarının ön plana çıktığını görmekteyiz.lenovo a6010 nisan

550 TL civarlarında bulunabilen Lenovo A6010, bütçesi bu düzeyde olan kullanıcılara tavsiye edeceğimiz ilk cihaz oluyor. Telefonun özelliklerine baktığımızda Snapdragon 410 işlemci, 5 inç boyutunda 720p IPS ekran, 2 GB RAM ve 720p video kayıt yeteneğine sahip 8 MP kamera dikkatleri çekiyor.

Özellikle işlemci gücü anlamında bu fiyata alınabilecek en güçlü cihaz olarak görünüyor. Zira diğer telefonlara baktığımızda ya Snapdragon 200 gibi düşük işlemcilerin yada 1 GB RAM’in kullanıldığını görüyoruz. Dahili depolama alanın 16 GB olmasına rağmen MicroSD kart desteği bulunuyor. Android 5.1 yazılım desteği bulunuyor. Batarya kapasitesine baktığımızda 2300 mAh kapasitede pilin kullanıldığını görüyoruz. Bir günü çıkarmak için yeterli gücü sunacaktır.

Lenovo A6010‘da Cat 4 tipi modem kullanılıyor. 4G hızında internet için bu modem yeterli olacaktır. Lenovo’nun pek çok telefonunda olduğu gibi bu telefonda da yazılımsal Dolby ses desteği bulunuyor. Pek çok yüksek fiyatlı telefondan daha kaliteli ses çıkışı elde edilebiliyor.

Kamerasını incelediğimizde ne yazık ki arka ve ön kamera donanımlarının yetersiz olduğunu görüyoruz. Kamera performansı bu fiyattaki diğer telefonlar gibi vasatın üzerine çıkamıyor. Tasarımını ele aldığımızda Lenovo A6010 hem şık hem de ergonomik duruyor. Malzeme kalitesi ise tatmin edici seviyede. Lenovo A6010, düşük bütçe ile akıllı telefon dünyasına adım atmak için doğru tercih olacaktır.

Lenovo A6010 Teknik Özellikleri

Lenovo A7000 nisanBütçeyi biraz daha yukarılara taşıdığımızda yine bir Lenovo modeli olan A7000 ön plana çıkıyor. 650 TL civarlarında bulunabilen bu telefonun incelemesini daha önce yapmıştık.

Lenovo A7000 İnceleme

Bu telefonda Lenovo A6010‘dan daha yüksek performans sunabilen MediaTek 6752M işlemcisi, 5.5 inç 720p ekran, çift sim kart desteği, 1080p video kayıt yeteneğine sahip kamera ve 2900 mAh kapasitede pil bulunuyor. Daha büyük ekranı ve daha iyi kamerası, Lenovo A6010’dan bir adım öne çıkmasına neden oluyor.

Dahili depolama alanın 16GB değil 8GB olduğunu görüyoruz. Her ne kadar MicroSD kart desteği olsa da dahili depolama alanı yetersiz gelecektir. Lenovo A7000‘ın arka kamera orta seviyenin biraz altında sonuç veriyor. Fakat ön kamerası arka kameranın aksine başarılı çekimler yapabiliyor. Yine Dolby Atmos ses çıkışına bu telefonda da yer verildiğini görüyoruz.

Lenovo A7000 Teknik Özellikleri

Kendi kriterlerinize göre bu iki cihazdan birini seçebilirsiniz. Bu fiyat segmentinde LG gibi Samsung gibi yüksek markaların cihazları ile karşılaşabiliyoruz. Ama fiyatına göre sundukları özelliklere baktığımızda ne yazık ki yetersiz kalıyor. Donanım bazında çeşitli kısıtlamalara gidilmiş. Lenovo, bu segmentin ihtiyaçlarını doğru tespit etmiş ve telefonlarını ona göre hazırlamış.

650TL – 800TL Arası Akıllı Telefon Tavsiyeleri

Bu fiyat aralığındaki telefonlara tek tek baktığımızda tek başına bir telefonun öne çıktığını görüyoruz: General Mobile 4G. Android One kapsamında en güncel yazılıma sahip olan ve kısa bir süre sonra Android N güncellemesini alacak GM 4G, güncel telefon isteyenlerin ilk tercihi olacaktır.

General Mobile 4G İnceleme

gm 4g nisanYazılımının Google tarafından hazırlanmış olmasının ve saf Android arayüzünün verdiği akıcılık, bu telefonu deyim yerindeyse uçuruyor. Telefonun özelliklerine baktığımızda Snapdragon 410 işlemci, 2 GB RAM, 5 inç 720p IPS ekran, 13 MP arka – 5MP ön kamera ve 2500 mAh batarya dikkatleri çekiyor. Bu fiyat segmentindeki diğer telefonlardan farklı olarak GM 4G’de Gorilla Glass 4 cam koruması bulunuyor. Dahili depolama olarak 16 GB alana sahip GM 4G’nin hafızası Micro SD kart ile arttırılabiliyor.

Kamera özelliklerine baktığımızda orta seviyenin üzerine çıkamadığını görüyoruz. Ön kamera bir nebze iyi olsa da arka kamera fotoğraf çekmeyi sevenleri pek tatmin etmeyecektir. Tasarımsal anlamda da sade tasarım tercih edilmiş. Telefonda şıklık arayanlar bu telefonu kaba bulabilir. Tüm özelliklerini ve Android One projesi kapsamında Mayıs 2017’ye kadar tüm güncellemeleri alacağını düşündüğümüzde GM 4G bu fiyat segmentinin şampiyonu oluyor.

800TL – 1000TL Arası Akıllı Telefon Tavsiyeleri

1000 TL altı olarak geçen bu fiyat segmentinde, henüz satışa sunulmasa da General Mobile’ın yeni telefonu GM 5 Plus çok merak ediliyor. Kağıt üstünde bu fiyattaki tüm telefonlardan daha iyi olan GM 5 Plus, tıpkı halefi model gibi Android One desteğine sahip olacak. GM 5 Plus, Nisan sonlarına doğru satışa çıkacak.

Açıkçası bizi de heyecanlandıran bu telefonu, henüz tavsiye edemiyoruz. Bizim incelemesini yaptığımız sürümü, telefonun test sürümüydü. Son kullanıcıya sunulacak final sürümünde geliştirmeler olacağı gibi kronik arızalar veya donanım özelliklerinin kısıtlanması gibi durumlar da söz konusu olabilir. Bu yüzden Nisan ayı tavsiyelerimizi şuan satışta olan ve kullanıcılardan geri dönüşler alabildiğimiz telefonlara göre tercih ettik. GM 5 Plus‘ı belki Mayıs ayında burada tavsiye edebiliriz.

Bu segmentte çok sayıda akıllı telefon bulunuyor. Ve her telefon farklı bir özelliği ile ön plana çıkmak istiyor. Durum böyle olunca bizim de kafamız karışmıyor değil. Üstelik fiyatlandırma bazında da çok hareketlilikler yaşanıyor. Bir gün 200 lira indirim olan telefon, ertesi gün fiyatı bindirilmiş olarak karşımıza çıkabiliyor. Bu yüzden bütçeniz bu seviyede ise bir kaç gün indirimleri takip etmenizi öneririz.

zenfone 2 laser nisanTeknoloji mağazalarının şuanki fiyatlarına göre ilk tercihimiz Asus Zenfone 2 Laser oluyor. 5 inçlik modeli 800 TL, 5.5 inçlik modeli 850 TL’ye bulunabiliyor. Telefonun özelliklerine baktığımızda Snapdragon 410 işlemci, 2 GB RAM, 720p ekran, 13 MP arka – 5 MP ön lazer otofokuslu kamera ve 3000 mAh batarya dikkatleri çekiyor. MicroSD kart ile arttırılabilir 16 GB depolama alanı bulunuyor. Gorilla Glass 4 teknolojisine bu telefonda da yer verilmiş.

Zenfone 2 Laser‘ın kamera donanımı fiyatının çok üzerinde kaliteye sahip. Özellikle kameraya önem veriyorsanız bu telefon 1000 lira civarı en iyi alternatif gibi görünüyor. Telefonun negatif özelliklerine baktığımızda güncellemelerin geç gelmesini ve tasarımın kısmen de olsa kaba olmasını gösterebilirim.

Asus Zenfone 2 Laser Teknik Özellikleri

xperia m4 aqua nisanBu segmentte bütçeyi biraz daha üste çıkarırsak 950 lira civarlarında Sony Xperia M4 Aqua‘nın satıldığını görmekteyiz. Xperia M4 Aqua’da bu fiyatlarda pek karşılaşmadığımız Snapdragon 615 işlemcisi bulunuyor. Bu işlemcinin sunduğu yüksek performans, Xperia M4 Aqua‘yı rakiplerinden ayırıyor. Telefonun diğer özelliklerine baktığımızda 5 inç boyutunda 720p ekran, 13 MP arka – 5 MP ön kamera, 2 GB RAM ve 2400 mAh kapasitede pile yer verildiğini görüyoruz.

Bu telefonun en büyük eksisi 8 GB dahili depolama alanı. Sony, bu telefonun Marshmallow güncellemesini alacağını duyurdu. Android Marshmallow sürümünde MicroSD kartı telefonun dahili depolama alanı gibi kullanabiliyoruz. Bu telefonun MicroSD kart desteğinin olması şunu net bir şekilde ortaya koyuyor ki Xperia M4 Aqua, Marshmallow sürümü ile ikinci baharını yaşayacak.

Telefonun IP68 suya ve toza dayanıklı yapısı bulunuyor. Bu korumayı kapaklı girişler ile sağlıyor. Xperia M4 Aqua‘yı eleştirebileceğimiz iki nokta var. İlki kamera performansı. Kağıt üzerinde iyi dursa da bu fiyat segmentindeki diğer telefonlar ile karşılaştırdığımızda arka kamera ne yazık ki yeterli performansı sunamıyor. Bir diğeri de tasarımı. Kalın ekran çereçeveleri bu telefonun tasarımının kötü gözükmesine neden oluyor. En büyük önceliğiniz performans ise Xperia M4 Aqua tercih edilebilir.

Sony Xperia M4 Aqua Teknik Özellikleri

1000TL – 1500TL Arası Akıllı Telefon Tavsiyeleri

Orta segment diyebileceğimiz bu fiyat aralığına girdiğimizde popüler markaların popüler cihazları ile karşılaşıyoruz. Bu fiyatlara satılan telefonlara baktığımızda bir çok cihazın kronik sorunu olduğunu görüyoruz. Kağıt üzerinde çok iyi görünen bir cihaz, gerçek kullanımda kullanıcının başını ağrıtabiliyor.

Örneğin Sony Xperia M5‘in sunduğu özellikler çok iyi olsa da neredeyse her cihazın sorunlu olduğunu görüyoruz. Kullanıcıların başını ağrıtan bir diğer cihaz da LG G3. LG G3’ün 2K ekranı ve yük altında ısınmasından dolayı bir zaman sonra cihazın kasasında çatlaklar meydana gelebiliyor. Üstelik LG G3, bu fiyat aralığındaki en çok satan telefonlardan birisi.

zenfone 2Tavsiyelerimize önce düşük fiyatlı olandan başlayacak olursak ilk tavsiye edeceğimiz cihaz Asus Zenfone 2 olacak. Zenfone 2, ülkemizde pek çok farklı alt model ile satılıyor. Model koduna göre işlemci ve depolama alanının değiştiğini görüyoruz. Tavsiyemiz Intel Atom Z3580 işlemcili modellerden birini almanız yönünde.

Zenfone 2, 4 GB RAM, 1080p çözünürlüğünde 5.5 inç ekran, 13 MP arka – 5 MP ön kamera ve 3000 mAh kapasitede pil bulunuyor. Depolama alanı, satılan alt modellere göre değişse de her modelde hafıza kartı desteği bulunuyor. Zenfone 2, yüksek donanım özellikleri ile alınabilir duruyor.

Asus Zenfone 2 İnceleme

Bir diğer tavsiyemiz ise Sony Xperia Z3 Compact. Özellikle küçük ekranlı bir telefon isteyenler bu cihaza yönelebilir. Xperia Z3 Compact gücünü Snapdragon 801 işlemcisinden alıyor. Tıpkı Zenfone 2 gibi bu telefonda yüksek performans sunuyor. Ayrıca Z3 Compact’ın arka kamerası da başarılı görünüyor.

2K video kayıt yeteneğine sahip 20.7 MP çözünürlüğünde, 1.12 µm pixel boyutuna sahip kameraya yer verilmiş. Fakat ön kamera günümüz standartlarının gerisinde kalıyor. Ön kamera 2.2 MP çözünürlüğe sahip. IP 68 Suya ve toza karşı dayanıklılık bu telefonda da karşımıza çıkıyor. 16 GB dahili depolamanın yanında Micro SD kart ile hafıza arttırılabiliyor.

Sony Xperia Z3 Compact Teknik Özellikleri

xperia z3 compact nisan

1500TL – 2000TL Arası Akıllı Telefon Tavsiyeleri

Süper orta sınıf olarak adlandırılan bu fiyat segmentinde geçtiğimiz senenin amiral gemi modelleri göze çarpıyor.

lg g4 nisanTürkiye garantili satan mağazalara baktığımızda LG G4‘ün 1.500 lira seviyelerinde satıldığını görüyoruz. Bu fiyatlara alınabilecek en iyi cihaz gibi görünüyor. Son güncelleme ile bir takım yazılımsal sıkıntılar meydana gelse de LG yakın zamanda bu sorunları düzeltecektir.

LG G4‘ün teknik özelliklerine kısaca baktığımızda Snapdragon 808 işlemci, 3 GB RAM, 5.5 inç boyutunda 2K çözünürlüğünde ekran, 16 MP arka – 8 MP ön kamera ve 3000 mAh kapasitede pil göze çarpıyor. Cihazın hafızası MicroSD kart ile arttırılabiliyor. LG G4, fiyatına göre mükemmel kamera yeteneklerine sahip. Bu telefon ile bol bol resim çekmek isteyeceksiniz.

LG G4 Teknik Özellikleri

note 4 nisanSırada Samsung Galaxy Note 4 var. Galaxy Note 4, teknoloji mağazalarında 1800TL’ye satılıyor. Bu yazımızdaki en eski model olmasına rağmen fiyatını hakeden özelliklere sahip. Ülkemizde satılan versiyonunda Exynos 5433 işlemcisi yer alıyor. Bu işlemci Snapdragon 805 ile benzer performansa sahip.

3 GB RAM, 5.7 inç 2K çözünürlüğünde ekran, 16 MP arka – 3.7 MP ön kamera ve 3220 mAh kapasitede pil bulunuyor. Sunduğu işlemci gücü ve kamera donanımı LG G4’ten bir tık aşağıda olsa da büyük ekran isteyenlerin ve Stylus kalemin sunduğu kolaylığı tecrübe etmek isteyenlerin tercihi olacaktır. Aynı zamanda Galaxy Note 4, LG G4’e göre daha az sorunlara sahip.

Samsung Galaxy Note 4 Teknik Özellikleri

Bu bütçeyi biraz zorladığımızda 1950-2000 TL dolaylarına Samsung Galaxy S6 bulunabiliyor. Hala daha üst seviye olan bu cihaz gücünü Exynos 7420 işlemcisinden ve 3 GB RAM’den alıyor. Bunun yanıında cihazda 5.1 inç boyutunda 2K ekran, 16 MP arka – 5 MP ön kamera ve 2550 mAh kapasitede pil yer alıyor.

Telefonun sunduğu kamera performansını Galaxy S7 ile karşılaştırdığımızda günüz çekimlerinde neredeyse aynı kalitede olduğunu görüyoruz. Ne yazık ki MicroSD kart ile hafızayı arttırma seçeneği bu telefonda bulunmuyor. Bataryanın sunuğu kullanım süresi ise bir zaman sonra yetersiz gelebiliyor. Bu iki dezavantaj haricinde Galaxy S6 hala daha günümüz teknolojisini rahatlıkla sunan telefonlardan birisi.

Samsung Galaxy S6 Teknik Özellikleri

Samsung Galaxy S6 İnceleme

galaxy s6 nisan

2000TL ve Üzeri Akıllı Telefon Tavsiyeleri

MWC 2016’nın ardından bu fiyat segmentindeki cihazlarda büyük hareketlilik yaşandı. Hem yeni amiral gemileri bu aileye eklendi hem de var olan cihazların fiyatları aşağıya çekildi. İlk olarak bu bu fiyat aralığındaki düşük fiyata yüksek performans sunan telefondan başlayıp daha sonra da günümüzün en iyi akıllı telefonuna geçelim.

note 5 nisanİlk tavsiyemiz Samsung Galaxy Note 5 olacak. Önceki Note cihazlarına göre daha kaliteli malzeme kalitesinin yanında yenilenen Stylus kalemi Galaxy Note 5‘i alınabilir kılıyor. Ne yazık ki MicroSD kart desteği bulunmuyor. Exynos 7420 işlemcisi ve 4 GB RAM bu cihaza güç veriyor. Bunun yanıında cihazda 5.7 inç boyutunda 2K ekran, 16 MP arka – 5 MP ön kamera ve 3000 mAh kapasitede pil yer alıyor.

Telefonun sunduğu kamera performansını Galaxy S7 ile karşılaştırdığımızda günüz çekimlerinde neredeyse aynı kalitede olduğunu görüyoruz. Samsung Galaxy Note ailesi telefonların uzun vadede piyasadan düşmediğini, ilerleyen teknolojiye tutunduğunu görüyoruz. Bu anlamda Galaxy Note 5 güzel bir tercih olabilir.

Samsung Galaxy Note 5 İnceleme

Samsung Galaxy Note 5 Teknik Özellikleri

Bütçeyi Galaxy Note 5‘ten biraz yukarılara taşıdığımızda Sony Xperia Z5 ile karşılaşsak da şuan için Xperia Z5’in fiyatı yüksek kalıyor. Eğer Xperia Z5 alınacaksa, fiyatının düşmesi beklenmeli.

s7 edge nisanEğer bütçeniz daha da üst seviyelere çıkabiliyorsa sizlere günümüzün en iyi akıllı telefonu Samsung Galaxy S7 Edge‘i öneriyorum. Daha işlevsel kavisli ekranı, Exynos 8890 işlemcisi, f/1.8 diyafram açıklığına sahip kamerası, her zaman açık ekranı ve 3600 mAh bataryası bu telefonu mükemmel kılıyor.

MicroSD kart desteği, IP68 suya ve toza karşı dayanıklılık ile Cat9 tipi modemin yer alması da dikkat çekiyor. Ülkemizdeki en hızlı modem seçeneği Galaxy S7 ailesine ait. Eğer aradığınız telefonun mükemmel olmasını istiyorsanız kuşkusuz seçiminiz Samsung Galaxy S7 Edge olmalı.

Samsung Galaxy S7 Edge Teknik Özellikleri

Samsung Galaxy S7 Edge İnceleme

Bu ayki tavsiyelerimiz bu kadar. Eğer telefon tercihi hakkında sorularınız varsa yorum olarak bize iletebilirsiniz. En yakın zamanda hepsini cevaplamaya çalışacağım. Aynı zamanda sitemizdeki Telefon Karşılaştırma Aracı‘nı kullanabilirsiniz. Mayıs ayında yeni akıllı telefonlar ve yeni teknolojiler ile görüşmek üzere.

Bizi Youtube'ta takip et!

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Huawei

OnePlus 8T, 14 Ekim’de Piyasaya Çıkacak

OnePlus'ın OnePlus 8 akıllı telefonuna biraz güncellenmiş tasarım ve özelliklerle bir "T" güncellemesi getirmesi bekleniyor. Şimdi, sızıntı kaynağı Ishan Agarwal bize OnePlus...

Amazfit GTR 2 ve GTS 2, 22 Eylül’de Geliyor

Amazfit GTR 2 ve GTS 2, kan oksijenini ölçme özelliği ile 22 Eylül'de tanıtılacak.Geçen günden oldukça uzun bir...

Ehliyet ve Kimlik Birleştirildi – İşte Yeni Sistem

Bakan Süleyman Soylu tarafından yapılan bir açıklama ile beraber çipli kimliklerde yeni dönemin başlayacağı söylenmişti. Bu açıklamaya göre artık ehliyet taşımanın zorunluluğun...

Amazfit Band 5 Tanıtıldı – Özellikleri ve Fiyatı

Amazfit Band 5, AMOLED ekran, kan oksijen monitörü ve Amazon Alexa desteği ile duyuruldu.Huami, Temmuz ayında duyurulan Xiaomi...

En İyi Elektrikli Scooterlar 2020

Bir elektrikli scooter sürerken, yağmur yağarken veya karlı zamanda dolaşmak çok daha eğlencelidir, bu yüzden Segway, Xiaomi, Micro ve diğer scooter üreticilerinin...