Nokia Here Android

Dünya teknoloji devi olan Nokia, cihazlar bölümünü Microsoft’a satmakla yetinmemiş. Finlandiyalı firma iddialara göre HERE Maps bölümünü de satmayı planlamaktadır. Bloomberg’in iddialarına göre Nokia Haritalar bölümünün satışı için potansiyel alıcılar ile görüşmelere başlamış durumda. Bu alıcılar arasında Alman araba üreticisi bir grup ile Uber de yer almaktadır. Tahmin edilen verilere göre HERE Maps‘ın değeri 2 ile 4 milyon dolar arasındadır.

here_maps-app

Bölümün satışlarına baktığımızda 2014 yılında finansal veriler 1.03 milyar dolar olarak gözükmektedir. 2013 yılına göre 2014 yılında %6 kadar bir artış olduğunu da belirtelim. Ayrıca şunu da belirtmeliyiz ki son bir kaç yıl içerisinde sürekli olarak zarar rapor edildiğini söylemeliyiz. En merak edilen sorulardan bir tanesi ise HERE Maps’ı kim alacak? Potansiyel alıcılardan bir tanesinin de Microsoft olduğu düşünülmektedir. Nokia, yaşadığı zararlardan kurtarabilmek için satışını gerçekleştireceği HERE Maps‘ı alacak şirket ile çok iyi bir anlaşma imzalayacak gibi durmaktadır.

Satışının yapılıp yapılmayacağını kesin olmadığını, iddialar arasında bulunduğunu tekrar belirtmeliyiz. Ancak satışını yapılacağının veriler doğrultusunda daha mantıklı bir yol olduğunu görmekteyiz ve Nokia’nın böyle bir yola başvurmaktan çekinmeyeceğini de söylememiz mümkündür. Zarardan kurtulabilmek için ve bilindiği üzere Nokia’nın terettütsüz bir şekilde bölümlerinin satışını yaptığı için bu da beklenmedik bir durum olmayacaktır. Bakalım Nokia ne gibi adımlar atarak HERE Maps‘ı üzerinde hamleler yapacak, iddiaların doğru olup olmadığını bizde zaman içerisinde göreceğiz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.