Oyuncu serisi bilgisayar kategorisinde markaların kıyasıya bir yarışından söz etmek yanlış olmaz. Aralarında Asus, Lenovo, MSI gibi markaların bulunduğu oyuncu serisi bilgisayar üreticileri arasındaki yarışın kızışmasıyla beraber sürekli yeni bir oyuncu serisi bilgisayar ile karşı karşıya da kalabiliyoruz. Bu noktada son dönemde yeni modelleri ile gündeme gelen markalardan birisi de HP. Yavaş yavaş oyuncu serisi bilgisayarları arasında yer almaya başlayan markanın son serilerinden biri ise HP Omen 17 w100nt oldu.

HP Omen 17 w100nt İçin Tüm Özellikler

Markanın bu alanda iddialı serilerinden biri olan HP Omen 17 w100nt serisinin özellikleri neler? Rakiplerine üstünlük sağlayabiliyor mu? Bakalım.

HP Omen 17 w100nt

Kırmızı Siyah Renk Uyumuyla Beğeni Toplayan Tasarım

Tasarım özelliklerini değerlendirerek işe başlayalım. Tasarım konusunda ilk dikkat çeken detay ise bilgisayarın üzerinde yer alan kaplama. Özel bir malzeme ile tüm kasasının kaplanması ile dikkat çeken seride aslında standartları pek geçemeyen bir stil olduğunu da belirtelim.

HP Omen 17 w100nt

Arka kapağında yer alan kırmızı logo ile dikkat çeken modelde genel olarak kırmızı ve siyah renk uyumuna özen gösterilmiş. Toplamda 3.99 cm yüksekliğe sahip olan ve 17.3 inç geniş ekran formu ile beraber gelen HP Omen 17 w100nt serisi klavye kısmında da kırmızı yüzeyi kullanmayı tercih etmiş durumda. Bununla beraber geniş ekran olmasına karşın serinin ağırlığının da 3.35 kg olduğunu belirtmeden geçmeyelim.

HP Omen 17 w100nt

Yüksek Çözünürlüklü Geniş Ekran

Tasarım detaylarından sonra ilk olarak ele almamız gereken nokta HP Omen 17 w100nt serisinin ekran özellikleri. HP bu konuda yeni serinin üzerine epey bir düşmüş gibi. Öyle ki seride yer alan ekranın 17.3” inç olmasının yanı sıra ekranın çözünürlük değeri ise 3840 X 2160 UHD olarak karşımıza çıkıyor.

HP Omen 17 w100nt

Bu yönü ile oyuncu serisi bilgisayarları arasından sıyrılmayı başaran modelin ekran panelinde ise WLED teknolojisine yer verdiğini de belirtelim. IPS mat panelleri sayesinde gün ışığında bile parlama yapmayan ekran HP Omen 17 w100nt serisinin öne çıkmasını sağlayan bir nokta.

HP Omen 17 w100nt

Teknik Özellikler İle Oyuncu Serisi

Oyun bilgisayarı denildiğinde tasarım, pil süresi ya da dayanıklılık gibi özelliklerden çok teknik özelliklere dikkat ediliyor. Zaten oyuncu serisi bilgisayar denildiğinde de akla direk olarak yüksek teknik özellikler ve bu özellikleri destekleyen yeni teknolojiler gelmekte. HP Omen 17 w100nt serisinde de teknik özellikler konusunda yeterli bir oyuncu serisi bilgisayar görebiliyoruz.

HP Omen 17 w100nt

Bu noktada ilk olarak işlemcilerden bahsederek işe başlayalım. HP Omen 17 w100nt üzerinde işlemci olarak beklendiği gibi Intel i7 serisi yer almakta. Intel 6.nesil Skylake işlemci ile beraber gelen modelde i7-6700HQ maks 3.5 GHz hızlı işlemci serisine yer verilmiş. Oyun bilgisayarlarında çok sık gördüğümüz işlemcinin 6.nesil olması ise HP Omen 17 w100nt serisini bir adım geriye de düşürmüyor değil. Çünkü son dönemde oyun bilgisayarlarında daha çok yeni nesil Intel işlemciler tercih ediliyor.

Lenovo Y720 Özellikleri, Çıkış Tarihi Ve Fiyatı

HP Omen 17 w100nt

İşlemcinin sonrasında gelelim Ram bellek miktarına. İkili Ram sistemi ile beraber gelen HP Omen 17 w100nt serisinde DDR4 teknolojisine sahip 2 X 8GB toplamda 16 GB Ram bellek bulunmakta. Ram bellek konusunda da modelin bu özellikleri ile şu an için yeterli bir seri olarak gösterildiğini de söylemek yanlış olmaz. Fakat rakiplerinde yer alan 32 GB ve 64 GB gibi seçimler HP’nin bu alanda da biraz geride kalmasına neden olabilecek konulardan.

HP Omen 17 w100nt

Ekran Kartı Teknolojisi

Bir oyuncu bilgisayarı için en çok önem verilen birleşene yani ekran kartlarına gelelim. Ekran kartı konusunda HP Omen 17 w100nt serisinde de yeni nesil ekran kartlarına yer veriliyor. Ekran kartı konusunda HP’nin seçimi ise Nvidia olmuş.

HP Omen 17 w100nt

Aslında oyun bilgisayarı serilerinde de son dönemde AMD ekran kartlarını geride bırakan Nvidia’nın tercih edilmesi büyük bir artı olmuş. HP Omen 17 w100nt içerisinde ise yer alan ekran kartı Nvidia Geforce GTX 1070 serisi. Böylelikle yeni nesil ekran kartı modeli ile beraber gelen bilgisayarın ekran kartı boyutu ise GDDR5 teknolojisinde 8 GB.

HP Omen 17 w100nt

Ekran kartlarında ayrıca Nvidia’nın getirdiği D12 desteğine de sahip olan modelin 4K çözünürlük desteğini de getirmesi büyük bir ayrıcalık. Tabi VR desteğini de unutmayalım. Ekran kartı ve 4K çözünürlükle beraber VR desteğinin de bulunması ise oyun deneyimini bir hayli arttırmakta.

HP Omen 17 w100nt

Depolama Birimleri

Son olarak HP Omen 17 w100nt serisinin hafızasından biraz bahsedelim. İçerisinde hem SSD hem de HDD ile beraber gelen seride 1 TB 7200 rpm Sata HDD yer almakta. Ayrıca SSD tercihi olarak ise standart modellerden birisi şeklinde gösterebileceğimiz 128 GB MS SSD serisi geliyor. Depolama birim konusunda bu özelliklerle beraber yine oyuncu serilerinde standart olan bir modelden söz etmek mümkün.

HP Omen 17 w100nt

Fiyatı Ve Özelleştirmeleri

Tabi ki her seri oyuncu bilgisayarında olduğu gibi HP Omen 17 w100nt serisinde de belli başlı özelleştirme seçenekleri mevcut. Fakat diğer modellere göre çok daha sınırlı bir özelleştirme seçeneği sunuluyor. Bunun dışında çıkış fiyatı olarak ise ürünün oldukça yüksek bir aralıkta 10.000 TL bandında olması da serinin ne kadar tercih edileceği konusunda şüpheler de oluşturmuyor değil.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.