Akıllı telefon alanında son yıllarda pek fazla istediğini alamayan markalardan biri olarak değerlendirilen HTC, tüm bu iddialara karşı yeniden ayağa kalkmak için çalışmalarını hızlandırmaya başladı. Bu noktada firmanın son adımının ise yeni seri amiral gemisi modelini duyurmak olduğunu belirtelim. Gün içerisinde yeni seri amiral gemisi olarak gösterile HTC 11 serisine ilişkin detaylar belli olmaya başlamıştı. Akşam saatlerinde ise HTC 11 serisi akıllı telefonların tüm özellikleri net olarak ortaya çıktı.

HTC 11 Tüm Özellikleri Ve Çıkışı

Özelliklerinin belli olmasıyla beraber bu alanın en başarılı akıllı telefonlarından biri olacağı da kesinleşen yeni modelin belli olan ilk detayları ise üst segment üyesi olacağını da gösteriyor. Peki, HTC’nin yeniden gündem olacağı model olarak gösterilen modelin özellikleri neler? Kullanıcıları ne gibi yenilikler bekliyor?

HTC 11

HTC 11 İle Ram Bellek Teknolojisi Değişiyor

Akıllı telefonlar içerisinde belli olan özelliklerine bakıldığında HTC, birçok teknik özellik konusunda devrim yapacak. Zira telefonun belli olan ilk özelliklerine göre HTC 11 serisinde 8 GB Ram miktarı kullanılacak. Son olarak 6 GB Ramli modellerin piyasaya çıkmasıyla beraber akıllı telefon Ram teknolojisinin değişeceği gündeme gelmişti.

HTC 11 özellikleri

Nitekim beklenen oldu ve beklenen hamleyi de HTC 11 serisi attı. 8 GB Ram gibi daha önce çok rastlanmayan bir Ram miktarı sunması akıllı telefonların artık bilgisayarları bile geride bırakacağını da göstermekte. Ram miktarına bir eklemede depolama alanında oldu bunu da belirtelim. Zira seride 256 GB dahili hafıza miktarı yer alacak ve bu da telefonun tam performans sunmasını sağlayacak.

Quick Charge 4.0 Teknolojisi Doğrulandı

Diğer teknik özelliklere geçmeden önce HTC 11 için en çok konuşulan özelliklerden biri diğeri olan Quick Charge 4.0 özelliğinden bahsedelim. Telefonun sadece dakikalar içerisinde tam şarj olmasını sağlayacak ve dakikalar içerisinde telefonun yarı pil dolumu yapılmasını sağlayacak olan teknoloji çık kısa bir süre önce Qualcomm tarafından tanıtılmıştı.

Tanıtılan yeni özelliğin 3700 mAh pilleri ile beraber HTC serisine de geleceği belirtildi. Bu sayede telefon standart hızlı şarj teknolojilerine göre %30 daha hızlı şarj olabilecek. Bu durum pil sorunları yaratır mı konusunda da şüpheler yok değil. Zira Quick ilk tanıtıldığında bu özelliğin pillerin alev almasına neden olacağı belirtilmişti.

HTC 11 akıllı telefon

Snapdragon 835 Serisi İşlemciler

Seride yer alacak olan işlemciler ise üst segmentin yeni tanıtılan işlemcilerinden biri olarak gösterilen Snapdragon 835 serisi işlemciler olacak. 8 çekirdekli işlemci eski seri Snapdragon 830 modeline göre %30 daha hızlı ve enerji tüketimi de en az %40 daha az olduğu açıklanan 8 çekirdekli yeni işlemciler ile HTC 11 üst segmenti sallayacak gibi. Ayrıca hemen ekleyelim seride Adreno 540 grafik birimlerinin de yer alacak olması şu an için HTC 11’in akıcı kullandırmayacağı uygulama ve oyunun olmadığını gösteriyor.

HTC 11 özellikleri

Gelelim Ekran Seçimine

Son dönem akıllı telefonlarında yeni bir moda hakim olmaya başladı. Akıllı telefonlarda kullanılmaya başlanan yeni özellik çerçevesiz ekran teknolojisi. Xiaomi ile başlayan akıma HTC 11 serisi de dahil oluyor. Zira bu serinin de %89’a varan çerçevesiz ekran oranıyla beraber gelmesi bekleniyor. Haliyle seride yer alacak olan ekran modelinin ise OLED olması bekleniyor. 5.5 inç ekran boyutu ve QHD olarak gösterilen 2K çözünürlük desteği ile beraber serinin oldukça başarılı olacağını da belirtelim. Ayrıca bir iddiaya göre kristalize edilen görüntü teknolojisi kullanılacak ve bu ekranlar çok daha sağlam çok daha net görüntü verecek.

HTC 11

Çıkış Tarihi ve Fiyatı

Çıkış tarihi konusunda kesin gün yıl ay şeklinde net bir tarih yok. Fakat çıkış tarihi için 2017 yılının ilk çeyreği gösteriliyor. Fiyatın ise 691 dolar ile 700 dolar arasında bir fiyat aralığı içerisinde olması bekleniyor.

HTC 11

HTC 11 Tercih Edilir Mi? Yoksa Alternatiflere Mi Bakmak Gerek?

Son olarak telefonun tüm bu özellikleri ile beraber özelliklerin açıklanmasından beridir tartışılan bir konu hakkında fikrimizi belirtelim. Üst segment akıllı telefon modelleri arasında bu sene Apple’da dahil olmak üzere bu sene HTC 11 seviyesinde bir telefon görmedik. 8 GB Ram miktarı, Snapdragon 835 serisi işlemci, 256 GB bellek gibi özellikler bu seneye göre HTC 11 serisini en başarılı akıllı telefon yapıyor.

Fakat durumu 2017 yılı için değerlendirecek olursak Samsung Galaxy S8, iPhone 8 gibi üst segmentinde üstü telefonlar bu yıl çıkacak. HTC 11 bu serilerle kolaylıkla rekabet edecek düzeyde fakat ülkemiz açısından bakacak olursak ürünün en az 3000 TL bandında olması bekleniyor. Bu durumda da aynı fiyat aralığında iPhone ve Samsung ürünlerine göre tercih edilir mi işte orası bambaşka bir tartışma konusu.

Sizde HTC 11 hakkına düşüncelerinizi yorum olarak bizimle paylaşabilirsiniz. Acaba HTC 11 Samsung ve iPhone’u geride bırakabilir mi? Düşünceleriniz neler?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here