htc one a9 tasarım

HTC’nin yeni telefonu One A9 dünya ile aynı anda ülkemizde satışa sunuldu. iPhone 6’ya benzerliğiyle dikkat çeken HTC One A9’un detaylı incelemesini sizler için hazırladık.

HTC, A serisi cihazları ile ile orta-üst segmente hitap ediyor. A serisi modellerde, donanımlardan daha çok tasarıma önem veriliyor. HTC One A9’da da bu anlayış devam etmiş. HTC, bu cihazı tanıtırken tasarımının daha çok konuşulacağını ifade ediyordu. Evet dediği gibi çok konuşuldu ama tasarımsal güzelliği olarak değil iPhone 6’ya olan benzerliği ile konuşuldu. Tanıtımın yapıldığı günden beri HTC bu konuda sıkça eleştiri aldı. Hatta bunun sonrasında HTC yaptığı açıklamada tasarımın iPhone 6 kopyası olmadığını HTC M7’nin revizyon edilmiş hali olduğunu söylemişti. Fakat M7-iPhone 6 ve One A9-iPhone 6 benzerliğini karşılaştırırsak One A9 iPhone’a daha çok benzetilmiş diyebilir. Hatta telefonun arka tasarımı o kadar benziyor ki iki cihaz arasındaki logolar haricindeki tek fark iPhone da kamera ve flaş solda yer alırken One A9’da ortada yer alıyor. Bunun yanında iPhone 6’larda kullanılan ekran, çerçevenin üzerinde çıkıntılı bir yapıya sahip. Aynı ekran yapısı One A9’da da karşımıza çıkıyor.

htc one a9 iphone 6 benzerliği

HTC One A9, Google Nexus cihazlarından sonra Android 6.0 Marshmallow sürümüyle piyasaya çıkan ilk telefon olarak karşımıza çıkıyor. Yeni sürüm yeni arayüz HTC Sense 7’ye sahip. Sense 7, Sense 6’dan çok fazla farklılık göstermese de Google’ın materyal tasarım anlayışından etkilenmiş ve logolarda düzenlemelere gidilmiş. Sense 7 kullanıcıların cihaz üzerinde daha geniş özelleştirmeler yapmasına izin veriyor. Renkler, simgeler vb. birçok fonksiyon kullanıcılar tarafından değiştirilebiliyor. Aynı zamanda ana ekranın yenilenmesiyle birlikte evimiz veya iş yerimiz için farklı profiller oluşturabiliyoruz. Yenilenen bu özellik sayesinde bulunduğunuz konuma göre birbirinden farklı ekranları kullanma şansına sahip oluyorsunuz.

Telefonun özelliklerine kısaca değinecek olursak; HTC One A9; 5 inç boyutunda Full HD çözünürlüğünde AMOLED ekran kullanıyor. Daha önceki HTC cihazlarında S-LCD panel kullanıldığını görüyorduk. Bu anlamda HTC yeniliğe gitmiş. Ekran üzerinde ışık sensörü, yakınlık sensörü ve parmak izi engelleyen cama yer verilmiş. Bu cam aynı zamanda Gorilla Glass 4 ile güçlendirilmiş bir yapıya sahip.

Cihaz gücünü Snapdragon 617 işlemcisinden alıyor. İşlemciye Adreno 405 grafik işlemcisi eşlik ediyor. Ülkemizde satışa sunulan modeller 2 GB Ram ve 16 GB dahili hafızaya sahip. Micro SD kart ile depolama alanı 2 TB’a kadar genişletilebiliyor. Ürünün satış fiyatını göz önüne aldığımız zaman şunu net bi şekilde söylemeliyiz ki bu cihaz fiyatının hakkı olan donanımı vermiyor.

https://www.youtube.com/watch?v=bH9diq8AFIY

Tasarım

 

iPhone 6 kopyası olarak adlandırılan HTC One A9, göze hoş gelen sade bir tasarıma sahip. Çerçevede ve arka kapakta metal malzeme kullanılmış. Bu sayede düşmelere karşı daha büyük direnç gösterebiliyor. Telefon 145.75 x 70.8 x 7.26 mm boyutlarına ve 143 gram ağırlığa sahip. Metal malzeme kullanılmasına rağmen cihaz hafif ve boyutları ideal.

htc one a9

Telefonun çerçeveleri ekrana göre oldukça kalın tutulmuş. Sanal tuşları da hesapa kattığımızda %65 ekran-çerçeve oranına sahip. Bu da telefonun ön yüzünün %35 gibi büyük bir bölümünün çerçeve ve sanal tuşlardan oluştuğu anlamına geliyor. Bir akıllı telefon için oldukça büyük bir değer. Son zamanlarda Android cihazlarında çerçeve boyutu mümkün olabildiği kadar azaltılırken, HTC bu konuda bir atılıma gitmemiş.

Telefonun ön yüzünde 5″ boyutunda 1080 x 1920 piksel çözünürlüğünde ekran, bu ekran üzerine yerleştirilmiş 3 sanal tuş, ekranın altında HTC logosu ile parmak izi okuyuculu Home butonu bulunuyor. Ana ekrana dönme işlemini ister bu tuş ile ister sanal tuş ile yapabiliyoruz. Keşke böyle bir şey tercih yerine diğer iki sanal tuş Home butonunun yanına eklenseydi de ekrandan kazanç elde etseydik. Parmak izi okuyucusunun çalışma hızı ise ideal bir seviyede. Ne çok hızlı ne çok yavaş.

Telefonun alt bölümünde mono hoparlör, mikrofon, Micro USB girişi ve 3.5 mm kulaklık girişi bulunuyor. Cihazda 24 bit ses kalitesi sunan çipsete yer verilmiş. Uyumlu kulaklıkları kullandığınız zaman bu çipset 16 bit kalitedeki sesleri 24 bite yükseltebiliyor. Diğer telefonlarla kıyasladığımız zaman şuana kadar aldığımız en temiz sesi bu cihazdan aldık. Kullanılan ses çipi için cihazın en iyi parçası diyebiliriz.

htc one a9 alt bölüm

Sağ bölümde ses açma-kapama ve ekranı uyandırma tuşlarına yer verilmiş. Ekranı uyandırma tuşu tırtıklı yapısıyla kullanıma kolaylık sağlıyor ve güzel bir geri dönüş hissi veriyor.

htc one a9 sağ taraf

Sol bölümde ise Micro SD kart slotu ve Nano Sım kart girişi hariinde bir şey bulunmuyor. Telefonun ülkemizde sadece 16 GB’lık versiyonunun satıldığını göz önüne aldığımızda Micro SD kart desteği kullanıcılara büyük yarar sağlayacak. Ayrıca Android 6.0 ile gelen yeni özellik sayesinde cihaz SD kartı dahili depolama birimi olarak görüyor. Artık uygulamaları hiç bir sorun yaşamadan SD karta taşıyabileceksiniz.

htc one a9 sol taraf

HTC One A9, ülkemizde gümüş ve karbon grisi isimli renklerle satışa sunuldu. Basitçe siyah ve beyaz renkler diyebiliriz. Diğer renklerin ülkemize gelip gelmeyeceğini bilmiyoruz.

HTC One A9’un tasarımı için güzel diyebilirdik fakat iPhone 6 ve 6S’e o kadar çok benziyor ki Android işletim sistemiyle çalışan bir iPhone gibi gözüküyor. Bu da cihaz sahiplerinin istemeyeceği bir durum olacağı için HTC One A9’un tasarımı malesef sınıfta kalıyor.

Kamera

htc one a9 kamera

HTC’nin en üst donanımının kamera olduğunu söyleyelim. 13 Megapiksel çözünürlüğe ve F2.0 diyafram açıklığına sahip kamera HTC modellerinin en iyisi. Kamerada optik görüntü sabitleyici, çift tonlu led flaş ve safir malzemeden üretilmiş dayanıklı kamera lensi kullanılmış. HTC’nin Raw ismini verdiği yeni özellik sayesinde çekilen bir fotoğrafo canlı renklere sahip bir şekilde düzenleyebiliyorsunuz. Kamera arayüzünde RAW özelliğinin yanında çeşitli düzenlemelere de gidilmiş. Artık daha fazla manuel seçeneğe sahibiz. Beyaz dengesi, shutter hızı, ISO değerleri ve renk değerlerine erişebiliyor ve düzenlemeler yapabiliyoruz.

Ön kamerada ise bizi 4 megapiksellik bir kamera karşılıyor. HTC’nin ultrapiksel ismini verdiği daha yüksek çözünürlük elde etmeye yarayan sistem burada kullanılmış.

Htc One A9, Snapdragon 617 kullandığı için 4K video kaydı yapamıyor. Keşke Snapdragon 808 kullanılsaydı da 4K video kaydı da yapabilseydik demeden edemiyoruz. HTC One A9’un kamerasına HTC modellerinin en iyisi olduğunu ama diğer akıllı telefonlarla kıyasladığımız zaman üst sıralara oynayamayacağını söyleyelim. Orta-üst segment cihazlarıyla kıyaslarsak ideal bir kameraya sahip fakat fiyatıyla kıyaslarsak kamera vasat kalıyor.

Performans

Performans konusu HTC One A9’un tasarımından sonra en çok eleştiri aldığı konusu oluyor. Snapdragon 617 çipseti ve Adreno 405 grafik işlemcisi kullanan cihazın iki farklı boyutta belleği olan seçenekleri bulunuyor. Amerikada 3 GB Ram/32 GB hafıza ve 2 GB Ram/16 GB hafızalı seçenekler kullanıcılara sunulurken, Avrupa’da ve ülkemizde sadece 2 GB Ram ve 16 GB dahili hafızaya sahip modeli kullanıcılara sunuluyor.

Yaptığımız testlerde, üst düzey oyunlarda ve yüksek performans gerektiren işlemlerde cihazın donanımının yetersiz olduğu kanısına vardık. Fakat cihazın normal kullanımda stabil olduğunu da belirtmeliyiz. HTC Sense 7 arayüzü ve Android 6.0 işletim sistemi bu cihazı günlük kullanımlar için ideal bir yapıya sokmuş. Tarayıcıda ise çok sayıda sekme açmadığımız sürece yüksek hız elde ettik.

htc one a9 benchmark

HTC One A9, 2150 mAh büyüklüğünde pile sahip bir batarya ile karşımıza çıkıyor. Ekran büyüklüğünü ve çözünürlüğünü göz önüne aldığımız zaman malesef batarya bu cihaz için yeterli değil. Kullanım süresi olarak normal kullanımda 1 günü zar zor tamamlayabiliyoruz. Oyun oynayarak veya internette gezinerek 1 günü de bitiremeyeceğimizi test ettik.

Son Olarak

htc one a9 ön taraf

HTC One A9, ülkemizde 2499 TL’den satılıyor. Cihaz orta-üst segmente hitap etmesine rağmen üst segmentdeki cihazlarla aynı fiyat biçilmiş. Cihazın verdiği performansı,kamera kalitesini ve bataryasını düşünürsek 2499 TL çok yüksek duruyor. Fiyatlandırma sadece ülkemizde değil yurtdışında da oldukça yüksek. HTC bu ürüne biçtiği fiyat ile çok yanlış politika izlemiş. Aynı fiyat aralığında Snapdragon 810 kullanan üst seviye cihazlar yer alırken HTC One A9 pek tercih edilmeyecek gibi gözüküyor. Üstelik Galaxy Note 5 bu fiyattan satıldığını düşünürsek.

1 Yorum

  1. Bu telefonun işlemcisi ios olmadığından andıroidlerle kıyaslanacağından fiyatının bin civarında olması gerekirdi çünkü aynı özelliklere sahip bir çok andıroid telefon bin civarında zaten

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here