HTC one m9 inceleme

Geçtiğimiz yıl HTC One M8 modeli ile satışa çıkan HTC’nin bu yıl yeni telefon modeli HTC One M9 oldu. MWC 2015 etkinliğinde de tanıtılan ve gerek etkinlikte gerekse de teknoloji alanında büyük ilgi gören HTC One M9, HTC’nin bazı konularda da ilki olmayı başarmış durumda. Öyle ki HTC One M8 aksine HTC One M9 modelinde ultra piksel kamera tercih edilmiş. 20 MP arka kamerasına rağmen hoş bir tasarım ile telefona eklenmesi HTC One M9 için artı bir özellik durumunda.

Fakat tüm bu özelliklere rağmen HTC One M9 ile HTC One M8 arasında bir seçim yapma noktasında kullanıcılar oldukça zorlanacak. Özellikle HTC One M8 sahibi olan kişilerin yeni modele geçme konusunda tutunacağı sağlam bir sebep bulunmuyor. Bu bakımdan HTC için bir dezavantaj söz konusu ve bu muhakkak satışlara da yansıyacaktır.

İşte sizler için yaptığımız HTC One M9 incelemesi

Tasarım

HTC One M9 tasarım konusunda bazı küçük dokunuşlarla değişmiş halde. Daha lüks bir modelle satışa çıkmayı amaçlayan HTC One M9, bu anlamda daha kapsamlı ve gösterişli. HTC One M9 ile HTC One M8 arasında alt bölüm açısından herhangi bir fark bulunmuyor. Bunun yanında tasarımı ile elde kolay bir şekilde tutulması ve ağır olmayan yapısı ile kullanıcılar için kolay bir kullanım sunuyor. Belki de HTC’nin telefon piyasasında bu kadar çok tutulmasının en önemli sebebi de tasarım ve elde kullanım açısından mükemmel bir deneyim sunmasıdır. Bu bakımdan HTC, yeni telefon modeli olan HTC One M9 de aynı geleneğini sürdürmüş durumda.

HTC One M9 Cep Telefonu

Tasarımda küçük bir değişiklik de kapatma tuşunda yapılmış durumda. Öyle ki önceki modellerde telefonun üstünde olan tuş, HTC One M9 modeli ile telefonun sağ tarafında yer almış durumda. Bu konuda telefonun sağında kalabalık söz konusu. Telefonun sağında kapatma tuşu, ses açma kapatma tuşu ve hafıza kart giriş yuvası bulunuyor. Hepsinin aynı bölgede bulunması kullanıcılar için sıkıntı yaratabilir.

Bu özelliklerinin yanında HTC One M9 kasasında iyileştirmeler yapılmış durumda. Öyle ki telefon tasarımında kullanılan özel malzemeler ile birlikte, telefonda çizilmelere karşı önlem alınmış halde. Gri ve altın seçeneklerinin bulunduğu telefonlar arasından zevkinize göre seçim yapabilirsiniz.

HTC One M9

Ekran

HTC One M9 5 inçlik bir ekrana sahip. 1080 x 1920 çözünürlüğe sahip olan ekran 1080p ve HD desteği sağlıyor. Bu konuda HTC One M9 için en çok iddia edilen konuların başında QHD çözünürlüğün tercih edilecek yönünde olsa da telefonun tanıtımından anlaşıldığı üzere HTC One M9 Full HD’de karar kılmış durumda. Bu bakımdan HTC One M8’e göre bir fark görünmüyor. Fakat her ne kadar HTC beklentileri bu anlamda karşılayamamış olsa da görüntü açısından son derece kaliteli durumda ve kullanıcıları tatmin edecek seviyede. HTC One M9 boyutunda herhangi bir değişikliğin yapılmaması da kafaları biraz karıştırmış durumda.

HTC One M9

Arayüz

Ara yüz konusunda bazı değişiklikler mevcut. Öyle ki ana ekran üzerinde farklı bileşenlerin kullanılması mümkün. Bu sayede restoran önerileri gibi bilgileri ana ekranınız üzerinden görebilirsiniz. Bunun yanında HTC, HTC One M9 ile bu anlamda yeni bir uygulamasını da duyurmuş durumda. Smart Launcher adı verilen yeni uygulama ile birlikte farklı widget seçenekleri de kullanıcıların kullanımına sunulmuş. Bunun yanında sistem güncellemelerinde bildirim alma, tek dokunuşla güncelleme alabilmeniz mümkün.

 

İşlemci ve Hafıza

HTC One M9 ile her zaman olduğu gibi HTC yüksek bir performans sunmayı başarmış durumda. Snapdragon 810 işlemci ve 3 GB RAM’in kullanıldığı HTC One M9’da oyunları sorunsuz bir şekilde oynayabileceğiniz gibi Sense kullanımını da yapabilirsiniz. Telefonda 32 GB dahili bir hafıza bulunuyor. İsteyen kullanıcılar 128 GB’a kadar micro SD kart ile yükseltme yapabilir.

Batarya

2.800 mAh kapasitesi olan HTC One M9 bataryası orta seviyeli sayılabilir. Zira HTC’nin bugüne kadarki batarya seçimleri de benzer durumdaydı.

htc-one-m9-kamera arka

Kamera

Ultra piksel ön kamerası ve 20 mega piksel arka kamerası ile kamera konusunda tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek olan HTC One M9¸ bu anlamda kullanıcıları tatmin edecek durumda. HTC One M9 da yapılan bu yenilikler, HTC’nin özellikle HTC One M8 modeli için yapılan eleştirileri dikkate aldığını gösteriyor. Zira en çok eleştiri kamera noktasında yapılmış durumdaydı. 20 MP arka kamerası ile 4K video kaydı dahi yapabileceğinizi de hatırlatalım.

Yazılım

Android 5.0 Lollipop işletim sisteminin kullanıldığı HTC One M9’da en önemli özelliklerden birisi de Sense ara yüzü. Sense 7.0 sürümü telefona farklı bir hava katıyor. Sense üzerinden tema seçimi, ikon değişimi ve yazı türü değişikliği de Sense üzerinden gerçekleştirilebiliyor. Bu bakımdan HTC One M9 Sense sayesinde kolayca kişiselleştirme yapabilmeniz mümkün.

Renkler

Sonuç

Genel olarak HTC One M9’a bakıldığında oldukça başarılı bir modelin satışa çıkarıldığını söylemek mümkün. HTC One M7’den HTC One M8’e yapılan kapsamlı geçişi, HTC One M8’den HTC One M9’a yapılan geçiş için söylemek zor. Zira HTC One M9 için yapılan tüm değerlendirmelerde bu nokta üzerinde yoğunlaşırmış durumda. HTC’nin tüm markaların üst düzey ve üst segmentli telefonlar ürettiği bu dönemde küçük değişikler yaparak piyasaya giriş yapması marka için biraz hayal kırıklığı yaratmış durumda. Bu bakımdan HTC One M9’da eski HTC geleneklerine bağlı kalınarak, birkaç küçük değişikliğin yapıldığını söylemek mümkün.

Phonearena.com’un hazırladığı video incelemesine göz atabilirsiniz.

HTC One M9 detaylı incelememiz için lütfen yorumlarınızı paylaşın. Umarız bu değerlendirmeyi beğenmişsinizdir. Bu incelemeyi facebook ya da twitter‘dan paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here