Ana Sayfa Teknoloji Haberleri Huawei Ark OS İşletim Sistemi Geliyor

Huawei Ark OS İşletim Sistemi Geliyor

Patent başvurusunda ortaya çıkan Huawei Ark OS işletim sistemi ne zaman gelecek? İsim kesin mi?

-

Huawei ile Google arasındaki ipler neredeyse tamamen kopmuş durumda. Amerika’da alınan yaptırım kararlarının ardından kara listeye eklenen Huawei için yapılacak çok fazla bir şey yok gibi gözüküyor. Firmanın ilk olarak Google’dan darbe yediğini görüyoruz. Google tarafından kara listeye alınan Huawei, hemen çalışmalara başlamış durumda.

İlk olarak Android işletim sisteminden uzaklaştırıldığı bilinen markanın, yeni akıllı telefonlarında ciddi bir Android sorunu yaşayacağı da biliniyor. Yeni Android sürüm güncellemesi almayacak olan markanın, kendi işletim sistemini geliştireceği de biliniyordu. İşte bu konuda ilk isim detayları ortaya çıkmaya başladı. Buna göre Huawei Ark OS ismini göreceğiz.

Huawei Ark OS İşletim Sistemi Geliyor

Paylaşılan bilgiler değerlendirildiği zaman Huawei tarafından özel bir işletim sistemi geliştirileceği kesin. Hatta markanın bu konuda resmi bir açıklama yaptığını söylemek de yanlış olmayacaktır. Markanın yeni akıllı telefonlarında değil, güncellemelerinde de yer vereceği bir işletim sisteminden söz ediyoruz.

Ayrıca Bakınız: Huawei P30 Lite Türkiye Fiyatı Açıklandı

Uygulama mağazasının değişmesi, bağımsız bir sistem kullanımı için gerekli bir adım olarak gösterilen bağımsız işletim sistemi için düşünülen isim ise patent başvurusuyla ortaya çıktı. Patent başvurularına göre Huawei Ark OS isimli yeni bir işletim sistemi görmek mümkün olacak. Söz konusu işletim sisteminin tüm yapısı ise yeniden oluşturulacak.

Huawei Ark OS

Android işletim sisteminde yer alan çekirdeğin tamamen değiştirildiğini göreceğiz. Android işletim sisteminin çekirdeğinden yararlanmadığı için tam bağımsız olacak olan işletim sisteminin özelliklerinin neler olacağı konusunda ise en ufak bir bilgi yok. Böyle değerlendirdiğimiz zaman iOS için yeni bir rakip söz konusu olacak gibi duruyor.

Sadece iOS işletim sistemi için değil Android işletim sistemi için de ciddi bir rakip sunulacak. Bu adımlara karşı Google’ın tavrının ne olacağı ise net değil. Geri adım atma söz konusu değil ancak Huawei Ark OS işletim sisteminin piyasaya çıkmasından sonra yeni bir rekabette Google’ı bekliyor olacak.

25,676BeğenenlerBeğen
57,175TakipçilerTakip Et
987,000AboneAbone Ol

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here