Ana Sayfa Akıllı Telefon Huawei ile ABD Durumunda Son Perde

Huawei ile ABD Durumunda Son Perde

Huawei yaptırım kararları sonrasında bir kez daha gündeme geldi. Huawei için uygulanan ABD yaptırımları kaldırılacak mı? Trump açıklamalarında ne dedi?

-

Akıllı telefon satışlarında liderliğe doğru ilerlerken ABD’nin kara liste darbesiyle bir anda çakılan Huawei, yeni akıllı telefon modelleri için kendi geliştirdiği teknolojiler üzerinde çalışmaya başlamıştı. Markanın yeni akıllı telefonlarında Google’ın Android işletim sistemini kullanamayacağının ortaya çıkması da bir hayli ses getirmişti.

ABD ile Çin arasında yaşanan ekonomi savaşında yeni perde olarak gösterilen kara liste açıklamaların sonrasında, G20 zirvesiyle beraber ise hava biraz daha yumuşatılmıştı. Trump tarafından G20 zirvesinde yapılan konuşmalar sonrasında, Huawei için alınan yaptırım kararlarının çok ağır olduğu ve bu kararların değişeceği sinyalleri verilmişti.

Huawei Yasakları Devam Edecek Mi?

Yapılan açıklamalar sonrasında Huawei, yeniden Google’ın Android işletim sistemini kullanmaya devam edecek yorumları ortaya çıkmıştı. Fakat zirvenin hemen sonrasında ABD yetkilileri tarafından farklı yönde açıklamalar gelmeye başladı.

Huawei için yapılan açıklamalardan sonra bir açıklamada ABD Ulusal Ekonomi Konseyi Başkanı Larry Kudlow tarafından geldi. Ünlü isim yaptığı açıklamada, yasakların doğrudan kaldırılması gibi bir durumun söz konusu olmadığı belirtildi.

Bu açıklamaların ABD’nin son sözleri olmadığı yönünde bir bilgilendirme geldi. Markanın Google’ın servislerinden satın alım gerçekleştirmek, yani Google ile yeniden ortaklık kurması için bazı şartları sağlaması gerektiği açıklandı.

Huawei

Yani markadan ekstra sertifikalar ve onaylar istenecek. Eğer marka bu onayları vermez ve sertifikaları kabul etmezse durum değişmeyecek gibi duruyor.

Açıklamalara bakacak olursak, Çinli teknoloji devinden istenecek olan şartlar ise pek azımsanacak türden olmayacak. Satışlar ve ortaklıklar için ek lisanslar alması gerektiği belirtilen markanın, kolay kolay geri dönemeyeceğini görüyoruz.

Trump tarafından yapılan açıklamalarda yer alan kararların ise son kararlar olmadığı belirtildi. Bunun için tekrar masaya oturulacağı ve net açıklamalar için bir kez daha değerlendirmeler yapılacağı da açıklandı.

Tüm bunları değerlendirdiğimiz zaman, beklendiği gibi Çinli teknoloji devinin geri dönemeyeceğini söyleyebiliriz. Kolay kolay geri adım atması beklenmeyen ABD’nin şartlarının neler olacağı ve bundan sonraki sürecin nasıl işleyeceği de yine merak konusu. Bakalım daha ne gibi sürprizler göreceğiz.