Huawei Mate 9 Pro tanıtıldı. Huawei’in yeni amiral gemisi hakkındaki tüm detayları, çıkış tarihi ve fiyatını bu ön inceleme yazımızda bulabilirsiniz.

Huawei Mate 9 Pro, tanıtıldığı günden beri tasarımı ve yüksek fiyatı nedeni ile konuşulmaya devam ediyor. Cihazın fiyatı, bugün pazarda olan amiral gemisi modellerin fiyatlarından üzerinde belirlenmiş. Bu nedenle Mate 9 Pro‘dan beklentiler oldukça yüksek seviyede. Peki Mate 9 Pro bu beklentileri karşılayacak mı? Sizler için hazırladığımız bu ön inceleme yazımızda, bu sorunun cevabını bulabilirsiniz.

Huawei Mate 8 Pro Teknik Özellikleri

https://www.youtube.com/watch?v=IOFH5Xwuios

Tasarım

Huawei Mate 9 Pro, Samsung Galaxy S7 Edge‘e benzeyen tasarımı ile dikkat çekiyor. Tıpkı Galaxy S7 Edge‘de olduğu gibi kavisli ekrana ve aynı tipte buton yerleşimine sahip. Ön yüzdeki benzerlik o kadar fazla ki Mate 9 Pro ile Galaxy S7 Edge’i yan yana koyduğumuzda marka logoları haricinde iki cihazı ayırt etmek oldukça güç görünüyor. Bu denli bir benzerliğe küçük bir firmanın imza atması kabul edilebilir olabilir ama Huawei gibi önemli bir telefon üreticisi için ne yazık ki kabul edilebilir bir durum değil.

Huawei, zaman zaman rakiplerine benzer tasarımlı cihazları piyasaya sunmuştu. Ancak bizlere amiral gemisi olarak lanse ettiği bu cihazın, Galaxy S7 Edge çakması gibi durması Huawei’ye yakışmadı.huawei mate 9 pro tasarım

Ön yüzeydeki görünümün aksine cihazın arka yüzeyinde Huawei’in kendi tasarım çizgilerini yansıttığını görüyoruz. Fırçalanmış metalin görünümü ve arka bölümde yer alan iki adet arka kamera, görünümü güçlendirmiş.huawei mate 9 pro arka tasarım

Cihazın çerçevelerinde de metal malzeme kullanılmış. Ses açma-kapama ve ekranı uyandırma butonu sağ tarafa yerleştirilmiş. Alt kenara kulaklık girişi, hoparlör ve USB Type-C girişi yerleştirilmiş. Parmak izi okuyucu sensörlerin ise ön yüzeydeki ana ekran butonuna yerleştirildiğini görüyoruz.

54a181c0553a93e6fea172256af3735b_xlHuawei Mate 9 Pro’nun ön yüzünün Galaxy S7 Edge’e olan benzerliğini göz ardı edersek hoş bir tasarımı olduğunu söyleyebiliriz. Kavisli ekranı, ince çerçevesi, arka yüzeyinin kuvvetli görünümü Mate 9 Pro’yu tasarımsal anlamda cezbedici kılıyor. Ancak kullanıcılar günümüzde telefonlara yüksek meblağlar ödüyor ve ödedikleri paranın karşısında özgün bir telefon istiyor. Ne yazık ki Mate 9 Pro, özgünlük anlamında sınıfta kalıyor.

Ekran

huawei mate 9 pro ekranHuawei Mate 9 Pro; 5.5 inç boyutunda, 2K çözünürlüğünde, AMOLED bir ekrana sahip. Ekranın her iki köşesi de kavisli yapıya sahip. Kavisin büyüklüğü Galaxy S7 Edge kadar büyük olmasa da tasarımı kuvvetlendirecek kadar yeterli büyüklüğe sahip.

Ekranda Gorilla Glass vb. bir koruma teknolojisi bulunmuyor. Bu da telefonun dayanıklılığı anlamında kafalarda soru işareti bırakıyor. Ekranın ne kadar dayanıklı olduğunu görmemiz için biraz daha zamana ve düşme testlerine ihtiyacımız var.

Ekranın AMOLED panele ve 2K çözünürlüğe sahip olması, hiç kuşku yok ki görüntü kalitesini mükemmel kılıyor. Video izlemek, fotoğraf görüntülemek ve VR deneyimi elde etmek keyif verici oluyor.

Ekran kalitesi, Huawei Mate 9 Pro’nun öne çıkan yanlarından birisi.

Kamera

huawei-mate-9-pro-kameraHuawei Mate 9 Pro’yu öne çıkaran yanlarından birisi de sahip olduğu kamera donanımı. Özellikle de Leica üretimi çift arka kamera, dikkatleri çekmeyi başarıyor.

Çift kameradan birisi 12 MP, diğeri 20 MP çözünürlüğe sahip. 20 MP olan kamera sadece siyah beyaz çekimler yapıyor. Her iki kamera da f/2.2 diyafram açıklığına, faz algılama ve lazer otofokus desteğine sahip. Arka kamera ile bir fotoğraf çektiğinizde her iki kamera aynı anda çekim yapıyor. Çekimden sonra fotoğrafa bokeh efekti verebiliyorsunuz. Üstelik bokeh efektinin şiddetini ayarlayabilmemiz mümkün. Ayrıca siyah-beyaz çekim yapan kamera sayesinde 2x optik zoom yapılabiliyor.

Huawei Mate 9 Pro’nun arka kamerasının sunduğu deneyim hakkında şuan yorum yapabilmemiz mümkün değil. Cihaz elimize ulaştığında yapacağımız detaylı testler ile bir görüş sahibi olacağız. Ancak Leica lenslerin ve çift arka kameranın daha önce bazı Huawei modellerinde görmüştük. Mate 9 Pro’da önceki modellere göre geliştirilmiş sensörler kullanılıyor. Önceki modellerden elde ettiğimiz deneyimlere göre Mate 9 Pro’nun çok iyi bir kamera deneyimi sunacağını düşünüyoruz.

Ön kameradan da bahsedecek olursak 8 MP çözünürlüğünde, f/1.9 diyafram açıklığına sahip, 1080p çekim yapabilen bir kamera kullanıldığını görüyoruz. Düşük diyafram açıklığı nedeni ile düşük ışıkta başarılı bir performans sunacaktır. Ön kameradan da beklentilerimiz yüksek.

Samsung Galaxy Note7R, çıkış tarihi ve renkleri belli oldu

Performans

Huawei Mate 9 Pro’nun en kafa kurcalayan kısmı, cihazın sunacağı performans oluyor. Zira Mate 9 Pro’da alışık olduğumuz Snapdragon işlemciler yerine Huawei’in kendi üretimi olan Kirin 960 işlemcisi kullanılıyor.

Bu güne kadar kullanılan Kirin işlemciler ne yazık ki rakiplerinin gerisinde kalmıştı. Kirin 960’da durum nasıl olacak tahmin etmek güç. Bir önceki model olan Huawei Mate 8‘de Kirin 950 işlemcisi kullanılıyordu. Ve bu işlemci Cortex-A72 ve Cortex-A53 çekirdeklerinden oluşuyordu. Mate 9 Pro’da kullanılan Kirin 960 ise frekansı arttırılmış Cortex-A73 ve Cortex-A53 çekirdeklerinden oluşuyor. En belirgin farklılık ise grafik işlemcisi kısmında karşımıza çıkıyor. Önceki modelde Mali-T880 MP4 kullanılırken Kirin 960’da Mali-G71 MP8 kullanılıyor.

huawei-mate-9-performans-on-incelemeKirin 950 ve Kirin 960’ı kıyasladığımızda işlemci gücü bakımından belirgin farklar görmesek de grafik işlemcisi kısmında önemli yol katedildiğini görüyoruz. Mali-G71 MP8 grafik işlemcisi oldukça yeni bir işlemci ve gelecek yılın önemli amiral gemilerinden Galaxy S8’de kullanılacağı ön görülüyor. Üç boyutlu nesneleri çizim hızı oldukça hızlı olan bu grafik işlemcisi, sahip olduğu Vulkan API desteği sayesinde ana işlemciye olan yükü hafifletebiliyor. Böylelikle işlemci darboğazını önlüyor.

Kirin 960’ı özetleyecek olursak işlemci hızı bakımından yetersiz, ancak oyun performansı anlamında güçlü olacaktır. Pek tabii ki bu yorumumuzu cihazın teknik özelliklerine göre yapıyoruz. Cihaz elimize ulaştığında gerekli testleri yaparak kesin bir görüş elde edeceğiz.

Huawei Mate 9 Pro’da iki farklı RAM ve depolama seçeneği bulunuyor: 4 GB RAM/64 GB hafıza ve 6 GB RAM/128 GB hafıza.

Cihazda EMUI 5.0 arayüzü kullanılıyor. EMUI’ın bu sürümü çok ciddi özelleştirmeler içeriyor. Adeta cihazda Android değil de başka bir işletim sistemi varmış hissi uyandırıyor. Özelleştirmelerden ve yardımcı araçlardan hoşlanan birisi iseniz bu arayüzü seveceksiniz.

Cihaz kutudan Android 7.0 Nougat sürümü ile çıkıyor.

Huawei Mate 9 Pro, sahip olduğu işlemci nedeni ile sunacağı performans hakkında kafalarda soru işaretleri bırakıyor. Özellikle de uygulamaların ne kadar optimize olacağı büyük merak konusu. Snapdragon kadar yaygın bir işlemci olmayacağı için bir çok uygulamada optimizasyon sıkıntısı yaşatacaktır.

Pil

Mate 9 Pro, 4000 mAh büyüklüğünde kocaman bir pile sahip. Cihazın boyutlarını ve ince yapısını düşündüğümüzde bu denli büyük bir pilin bu telefona sığdırılmış olmasının büyük bir başarı olduğunu söyleyebilirim. Huawei’in SUPERCHARGE hızlı şarj özelliğine yer verilmiş. Kablosuz şarj ve çıkarılabilir pil özellikleri bulunmuyor.

Cihazın şarjı kısa sürede %50’ye ulaşabiliyormuş. Hızlı şarjın ne kadar süreceği konusunda bir açıklama yapılmasa da 20 dakikada bataryanın önemli bölümünün dolacağı ifade ediliyor.

Huawei’ye göre 20 dakikalık bir şarj ile günü çıkarmak mümkün olacakmış. Ancak kullanılan Kirin işlemci düşünüldüğünde bu durumun pek inandırıcı gelmediğini söylemeliyim. Zira bu güne kadar ki Kirin işlemciler, bataryayı olması gerekenden daha fazla tüketiyordu. Umarız bu konuda gerekli çalışmalar yapılmıştır.

Son Olarak

huawei-mate-9-pro-on-inceleme-ozetKirin 960 ile birlikte kullanılan LTE modeminde geliştirmelere gidilmiş ve Cat.12 tipi bir modeme yer verilmiş. Böylelikle 600 Mbps’e varan hızlara ulaşılabiliyor.

İki farklı renk seçeneği bulunuyor: Altın ve Gri.

Henüz Avrupa’daki çıkış tarihi ve fiyatı belirlenmiş değil. Çin pazarındaki fiyat etiketine göre 4 GB RAM’e sahip versiyonu 685$, 6 GB RAM’e sahip versiyonu 775$’a satışa sunulacak. Yani Mate 9 Pro, iPhone 7 ve Samsung Galaxy S7 Edge‘den daha pahalı olacak. Ülkemizde tahminen Ocak ayının sonunda satışa sunulacak ve 3399 TL‘lik fiyat etiketi belirlenecektir.

Huawei Mate 9 Pro başarılı bir telefon olsa da, Galaxy S7 Edge’e benzeyen tasarımı ve yüksek fiyat etiketi nedeni ile mantıklı bir tercih olmayacaktır. Şuana kadar cihaz hakkındaki edindiğimiz deneyimlere göre, rakiplerinin önüne geçebilecek bir artısı bulunmuyor. Eğer bir macera arayışı içinde değilseniz başka telefonlara bakmanızı öneriyoruz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here