Ana Sayfa Teknoloji Haberleri Huawei Yasaklayan Ülkeler Hangileri?

Huawei Yasaklayan Ülkeler Hangileri?

Huawei hangi ülkelerden engel aldı ve almaya devam ediyor? İşte markanın geleceği hakkında yapılan açıklamalar.

-

ABD ile Çin arasındaki ekonomi savaşı tüm hızıyla devam ediyor. Söz konusu ekonomi savaşında ilk dikkat çeken de teknoloji devleri oldu. Öyle ki ekonomi yasakları doğrudan bu teknoloji firmalarını etkiledi. Sadece ekonomik savaş değil bunun üzerine bir de casusluk suçlamasıyla karşı karşıya kalan Huawei ise durumdan en çok etkilenen marka olarak öne çıktı.

Teknoloji devinin neredeyse tüm satışlarının durma noktasına gelmesi söz konusu oldu. Öyle ki Amerika markayı kara listeye aldı ve hemen ardından markalardan bir bir anlaşma iptali haberleri gelmeye başladı.

Huawei’nin Engel Aldığı Ülkeler

İlk olarak Google markayı kara listeye aldı. Google’ın hemen ardından ise Intel, Microsoft, Qualcomm, ARM gibi firmaların Huawei markasını kara listeye aldığı açıklandı. Markanın Android işletim sistemini kullanamayacağı ve hatta tüm Google servislerinden mahrum kalacağı da açıklandı.

Ayrıca Bakınız: Huawei P30 Lite Türkiye Fiyatı Açıklandı

Fakat Huawei için durum bundan biraz daha ciddi. Markanın ülkelerden de engeller almaya başladığı açıklandı. Bu noktada ilk adım ABD tarafından gelmiş olsa da birçok ülke benzer karara imza attı.

Markayı engelleyen ülkeler Japonya, Yeni Zelanda, Tayvan, Avusturalya oldu. Bunun dışında markanın 5G çalışmaları için alt yapı düzenlemelerini durduran birçok firma da olduğunu ve İngiltere başta olmak üzere 5G çalışmalarına son verdiğini de eklemek gerekiyor.

Huawei

Özellikle 5G çalışmalarının son buluyor olması, markanın çok ciddi yaptırımlarla karşı karşıya kalacağı anlamına geliyor. Bir yandan kendi işletim sistemini geliştirmek için çalışmalar yapan markanın, bir yandan ise kendisini aklamak için bazı çalışmalar yapması gerekiyor gibi duruyor.

Şu an için ülkemizde böyle bir yaptırım bulunmuyor. Sadece ülkemiz değil, birkaç ülkede de Huawei için herhangi bir yaptırım uygulanmamasına karar verildiğini ekleyelim.

Bu ülkeler arasında ise Brezilya, Çek Cumhuriyeti, Güney Afrika, İtalya gibi ülkeler yer alıyor. Tabii ki bu durumun ne kadar geçerli olacağı ve markanın geleceğinin ne olacağı gerçekten soru işareti. Kolay kolay açıklama yapmak da mümkün olmayacak gibi duruyor. Sadece markanın bu süreci nasıl yöneteceğiniz takip etmek gerekiyor.

Bizi Youtube'ta takip et!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Xiaomi Mi 9T, MIUI 12 Güncellemesi Aldı

Daha önce sadece kapalı beta sürümünde mevcut olan Xioami'nin kullanıcı arayüzünün en yeni sürümü MIUI 12, şimdi bazı Mi 9T telefonlarına (Bazı ülkelerde Redmi...

2020’nin En İyi Android Televizyonları

İnternet, televizyonları akıllı hale getirmek de dahil olmak üzere birçok şeyi mümkün kıldı. Akıllı televizyonlar, sıradan dijital ve kablolu televizyonlara kıyasla çok...

En İyi Android Strateji Oyunları 2020

Uzun yolculukları kısaltan en iyi yöntem, telefonlara oyunlar yükleyerek yapılıyor. Peki, o yolu daha heyecanlı hale getirmek ister misiniz? Android strateji oyunları bunu...

En İyi Savaş Oyunları 2020

Oyun severler ya da en iyi oyunlar neler gibi detayları öğrenmek isteyenler için en iyi 10 savaş oyunu haberimii okumaya devam edin.

2020’nin En İyi Bedava Android Yarış Oyunları

Yarış oyunları, hız tutkunları için vazgeçilmez. Hırsı ve kıyasıya rekabeti yansıtan oyunlar hayatımızda büyük bir yer sahibi. Bu yüzden 2020'nin en iyi...