drone

İHA diğer adı Drone Türkiye hava sahasında uçmak istiyor ise kayıt altında olmazsa uçamayacak. Geçen yıl 21 Aralık itibari ile ABD de alınan yasal uygulamanın bir benzeri Türkiye de de hayata geçirilecek. Drone Uçuş Özgürlüğü Sona mı Eriyor?

Türkiye’de İHA kullanımının yaygınlaşması ve bu alandaki hızlı teknolojik gelişme, mevzuat değişikliğini de beraberinde getirdi. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından hazırlanan yeni talimatla insansız hava araçlarının (İHA) kullanımında yeni bir dönem Türkiye’ de başlayacak.

Uçmak isteyen bütün İHA’lar kayıt altına alınacak

Genel müdürlük, bir süre önce Türk hava sahasında işletilecek veya kullanılacak sivil İHA sistemlerinin operasyonlarını, sistemleri kullanacak kişilerin sahip olması gereken nitelikleri, İHA’ların uçuşa elverişliliklerine dair hususları ve İHA operasyonları sırasında verilecek hava trafik hizmetlerine ilişkin usul ve esasları belirlemek üzere İnsansız Hava Aracı Sistemlerinin Tescil, Operasyon, Seyrüsefer, Bakım Ve Uçuşa Elverişlilik Usul Ve Esaslarına İlişkin Talimat Taslağı hazırladı.

ihaa

Bundan böyle, Türkiye’ye getirilecek bütün İHA’lar kilogram sınırlaması olmaksızın kaydedilecek. 25 kilogramın altındaki İHA’lar için kayıt, 25 kilogramın üzerindeki İHA‘lar için tescil işlemi yaptırılacak. ABD’dekine benzer biçimde İHA’lar elektronik kayıt sistemiyle kayıt altına alınacak. Bu yasal çalışma ile İHA’ları kötü amaçlı kullanımının önüne geçilmesi hedefleniyor.

Yeni çıkan talimatla, 25 kilograma kadar olan ve ticari amaçla kullanılmayan İHA’lar, kaydettirilmek şartıyla belli irtifalar ve kurallar dahilinde havalanabilecek. Bu kapsamdaki faaliyetler bundan böyle mevzuat kapsamına alınacak.

Kayıt dışı İHA’lara ne olacak

Yeni talimatlar uygulamaya başladıktan sonra kaydettirilmeyen İHA’larla yapılan uçuşlar cezaya tabi olacak. Emniyet birimleri bunlara el koyabilecek, SHGM de maddi ceza kesebilecek. Talimat yürürlüğe girdikten sonra yaptırımlarla karşılaşılmaması için verilecek zaman zarfında İHA’ların kaydettirilmesi gerekecek. Kayıt işleminden sonra İHA’lara bir kimlik kartı verilecek. Güvenlik birimleriyle karşı karşıya kalınan durumlarda bu kimlikler ibraz edebilecek. Halihazırda Türkiye’de 4 bin civarında İHA olduğu biliniyor.

Şu anda verilecek ceza miktarı belli değil ve kayıt için para alınıp alınmayacağı hakkında bir açıklamada yapılmadı. Ancak bedava olmayacağını da sizlere duyuralım. Şimdiden paranızı hazır edin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here