Ana Sayfa Otomobil İkinci El Araç Düzenlemesi ve Yeni Satış Şartları

İkinci El Araç Düzenlemesi ve Yeni Satış Şartları

İkinci el araç düzenlemesi Resmi Gazete'de yayınlandı. Artış araç satın alımlarında farklı bir dönem başladı.

-

İkinci el araç düzenlemesi, Resmi Gazete üzerinden yayınlandı ve yürürlüğe girmiş oldu. Yeni düzenlemenin hayata geçmiş olması, araç satın almak ya da satmak isteyen herkesi heyecanlandırdı.

Çünkü böyle bir düzenleme yaklaşık 6 aydır bekleniyordu. Başta koronavirüs etkisi nedeniyle sıfır araçlarda yaşanan stok sorunları ve üretim sorunları, ikinci olarak oluşan kur farkı nedenleri gibi nedenlerle sıfır araçlara ulaşma bir hayli zorlaştı.

Zaten kararın alınmasının nedeni de bu. Sıfır araçların fiyatlarının fırlaması ve sıfır araca ulaşmanın zor olması, ikinci el araç satışı için de fiyatların abartılı bir şekilde arttırılmasına neden olmuştu.

İlginizi Çekebilir: Yıllık Araç Kiralama

İşte bu fahiş fiyatlar nedeniyle yaklaşık 6 aydır düzenleme bekleniyor. Yeni gelen ikinci el araç düzenlemesi bu beklentileri karşılayabildi mi? Fiyatlar artık düşecek mi? Gelin şimdi bunlara bakalım.

ikinci el arac duzenlemesi

İkinci El Araç Düzenlemesi ile Neler Değişiyor?

Düzenleme ile yeni kurallar getirildi. Artık araç satışında özellikle araç kiralama şirketlerinin daha fazla şartı yerine getirmesi gerekiyor. Bu şartlardan tek tek bahsedecek olursak:

Yetki Belgesi Şartı: Eğer ikinci el araç satışı yapılacaksa bundan sonra yetki belgesi zorunluluğu olacak. Yekti belgesi olmadan yapılan satışlar sınırlandırılacak. Bundan böyle yetki belgesi olmadan yapılan satışlar yılda 3 ile sınırlandırılacak. Yetki belgesi alındıktan sonra dilediğiniz gibi satış yapabileceksiniz ama aksi takdirde sadece 3 araç ile sınırlı kalınacak. Eğer belge olmadan bu rakamın üzerine çıkılırsa, 3’ün üzerinde satılan ilk araç için yani dördüncü araç için 5 bin TL ceza ödemesi yapılacak. Sonra araç sayısına göre bu rakamlar artarak devam edecek.

Tanıtım Kartları Zorunlu Olacak: İkinci el araç düzenlemesi sonrasında aracı satan işletmelerin artık araç üzerinde bilgilendirme kartları bulundurması da zorunlu kılındı. Aracın bilgilendirme kartı araç üzerinde bulunacak ve araç hakkında her bilgiyi içerecek. Buna hasar kayıtları ve hatta aracın boyasının olup olmadığı da dahil edilecek.

ikinci el arac duzenlemesi

İlanlar Düzenlenecek: Artık online araç satışlarında da yeni kurallar gelecek. Satılan aracın ilanının üç gün içerisinde kaldırılması, ilan açılırken yetki belge numarası gibi bilgilerin girilmesi gibi yenilikler gelecek.

Ekspertiz Süresi Geliyor: Artık araçların ekspertiz raporlarına da süre şartı ekleniyor. Aracın ekspertiz raporunun 3 günlük olması gerekecek ve 5 yıl süreyle raporu veren işletme ile satıcı da saklanması gerekecek. Raporun şartları 8 yaşını geçmiş ya da 160 bin kilometrenin üzerinde olan araçlar için değiştirilecek.

Araç Kiralama Firmalarına Sınır: Araç kiralama firmaları artık ikinci el araç satışı yapmak için bazı şartları yerine getirmek zorunda olacak. Alınan araçlar 1 yıl süre ile kiralanmadığı sürece satılamayacak. Ayrıca yetki belgesi alınması da zorunlu olacak.

ikinci el arac duzenlemesi

İkinci el araç düzenlemesi ile gelen önemli değişiklikler bunlar. Bu değişiklikler doğrudan fiyata etki etmeyecekmiş gibi gözükebilir. Fakat şöyle düşünmek lazım ki artık araç satışında bir düzen olacak. Bu düzen otomatik olarak fiyatların yükselmesini sağlayan fırsatçıların engellenmesi anlamına geliyor. Fahiş fiyatların önüne geçileceği düşünülüyor. Fiyatı yükselten işletmelerin tespiti de kolaylaşacak.

Bizi Youtube'ta takip et!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Huawei

Samsung Galaxy F41 için Yeni Bir Video Yayınlandı

Samsung'un F serisi adı verilen yeni bir akıllı telefon serisine geçiş yapacağı biliniyor. Marka bu serinin ilk modelini Samsung Galaxy F41 olarak...

Huawei Mate 40 Pro için Çalışır Halde Görüntüler Yayınlandı

Huawei Mate 40 Pro, her sıkıntıya ve her engele karşı satışa çıkacak gibi duruyor. İlk iddiaya göre bu modelin Kirin işlemcisi son...

Oppo Reno4 Lite’ın Fiyatı ve Renk Seçenekleri Sızdırıldı!

Oppo geçtiğimiz günlerde Oppo F17 Pro ve Oppo Reno4 Pro 4G akıllı telefonlarını tanıttı. Son raporlar, F17 Pro'nun Avrupa'da Oppo Reno4 Lite...

Google Nest Audio Akıllı Hoparlör İle Tanışın!

Google, yeni akıllı ev ürünlerini gizli tutmakta zorlanıyor. Nitekim Google Chromecast'ta tanıtılması beklenen Google Nest Audio da bir sızıntıya maruz kaldı.

Samsung Galaxy A72, Beş Kameraya Sahip Olabilir!

Birkaç yıl önce Samsung, dünyanın ilk dört kameralı telefonu Galaxy A9'u (2018) tanıttı ve şimdi şirket beş kameraya kadar çıkmaya çalışıyor. Beşli...