iklim değişikliği

İklim değişikliği, en korkulu rüyamız olarak yıllardır yapılan uyarıların başında geliyor. Teknolojinin gelişmesi fabrika ve üretimleri artırırken zararlı gaz salınım oranları %500 oranında artarken atmosferin ısınmasına neden olduk buda kutuplarda yaşanan sıcaklık değişimiyle buzulların erimesine neden olurken dünya’yı bekleyen büyük bir göç dalgası bulunuyor.

iklim değişikliğiABD’li bir araştırma şirketi tarafından yapılan “küresel iklim değişikliği” araştırmasının sonuçları hiç iç açıcı değil, İlk tahminler buzulların büyük bir kısmının 2050’li yılına kadar eriyerek, insanların bugün üzerinde yaşadığı alanların yaklaşık yüzde 70’inin sular altında kalacağı ön görülüyor.Bunun da aşırı sıcaklık, kuraklık ve savaşların tetiklediği göç dalgalarının diğer yaşam alanlarının barındırabileceğinden çok daha fazla insanın kullanımından kaynaklı olarak verimsizleştirileceği tahmin edilerek söylendi.

ABD’li araştırma şirketi Pew, Kasım ayı sonunda Paris’te düzenlenecek Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi’nin (BMİDÇS) 21. Taraflar Konferansı (COP21) öncesinde yaptığı küresel iklim değişikliği araştırmasının sonuçlarını sunuldu. 40 farklı ülkede yapılan araştırmada insanlığın sonunu getirdiği gerçeği ortaya çıktı. Araştırmaya göre, ABD’lilerin yüzde 45’i, Kanadalıların yüzde 51’i, Fransızların yüzde 56’sı, Almanların yüzde 55’i ve İngilizlerin yüzde 41’i iklim değişikliğini dünyanın en büyük sorunu olarak görüyor. Türkiye‘de bu oranın yüzde 37, Hindistan’da yüzde 76, Brezilya’da yüzde 86, Endonezya’da yüzde 41 ve Çin’de yüzde 18 olduğu açıklandı.

Sunulan araştırmada, 2050’li yıllarda, küresel ısınma ve iklim değişikliği sebebiyle, insanların bugün üzerinde yaşadığı alanların yaklaşık yüzde 70’inin sular altında kalacağı tahmini yer alırken bu oranın daha fazla olmasından endişe ediliyor. Bunun da aşırı sıcaklık, kuraklık ve savaşlar ile yaşam alanlarının sular altında kalmasından kaynaklanan yeni göç dalgalarına neden olacağı belirtilerek, gerekli tedbirlerin acilen alınması gerektiği vurgulanarak Birleşmiş Milletlere çağrı yapıldı.

Olası İklim Değişikliğinde Türkiye’de Yaşanacak Problemler Neler?

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği Uygulama ve Araştırma Merkezi ve TEMA Vakfı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Murat Türkeş ise “Türkiye, iklim değişikliğinin, özellikle uzun süreli şiddetli kuraklıklar ve su kaynaklarının azalması, sıcaklıkların artması, orman yangınları, erozyon, deniz suyu seviyesinin yükselmesi, sel ve fırtına gibi olumsuz sonuçlarından etkilenebilir” yani alışmadığımız doğa olaylarıyla beraber tarım ve üretimi büyük oranda düşürecek sonuçlarla kaşılaşabiliriz.

Türkiye’de son 25 yıllık dönemde iklimin daha ılıman ve sıcak koşullara doğru değiştiğini hem de sıcak hava dalgalarının sıklığında ve şiddetinde farklılıklar yaşandığını vurgulayan Türkeş, “Türkiye gibi iklim sorunları olan ve iklim değişimlerinin etkilerine açık, hassas bir Akdeniz ülkesinde, iklim değişikliğiyle savaşım ve uyum politika ve önlemlerinin birlikte ele alınması ve bütüncül, çok sektörlü, çok disiplinli bir anlayışla çalışma yapılması gerektiğini düşünüyorum” açıklamasını yaptı.

Son Yıllarda Hissedilir Bir Değişim Yaşıyoruz

Dünya’nın yanı sıra Türkiye’de daha önce alışkın olmadığı doğa olaylarıyla karşılaşmaya başladı. Geçmişte gelen yağışlarda büyük değişimler yaşanırken alıştığımız tarihlerde farklı sıcaklıklar yaşamamız bizden çok doğayı dengede tutan hayvanları etkiliyor. Kış uykusuna yatmayı geciktiren veya kozalardan erken çıkan hayvanlar dengeleri bozacak hamleler yaparken dolaylı birçok problemi tetikleyebilirler. Bu değişimler şimdilik şehirlerde daha sık görülürken kırsal bölgelerde düzenin bozulması üretimi etkiyecekken kıtlığa neden olabilir.

İklim Değişikliği ile İlk hayvanlar Göç edecek

İklim değişikliği

Okyanuslarda yaşanan hareketliliğin raporları gerekli yerlere iletilirken buzulların erimesiyle ortaya çıkan soğuk okyanus akıntıları şimdiden birçok deniz canlısının göç bölgesini ve rotasını etkiledi. Araştırmacılar özellikle balinaların ve küçük canlıların farklı bölgelere göç ettiğini vurgularken Meksika ve Amerika’da yaşanan köpek balığı saldırılarını gerekçe olarak sundu. Avlarının bölgeden uzaklaşmasıyla aç kalan yırtıcılar, kıyılarda insanlara saldırmaya başladı. Sırada ise kuşlar var… Sıcak bölgelere göç etmek isteyen kuşlar dünyanın çekim gücüne göre yönlerini belirlerken su seviyesinin değişmesi onların geleneğinide bozdu. Bazı ülkelerde leylekler başta olmak üzere birçok kuş göç etmeyerek bulundukları yerlerde kalıyor.

Dünya’nın %70’i su altında kalırsa ne olur ?

İklim değişikliğinin önüne geçilmediği taktirde, dünyanın büyük bir kısmı sular altında kalacak mevcut bölgelerin dahi hızlı yükselen nüfusun ihtiyaçlarına cevap vermediğini göz önünde bulundurursak kısıtlı yaşam alanlarında hayatta kalmak imkansız bir hale gelecek, birçok ülke yok olurken yeni toprak arayışlarında savaşlarda kaçınılmaz gibi dururken dünyanın %70’nin sular altında kalması dünyanın sonun gelmesinden başka bir anlama gelmiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here