Ana Sayfaİpucuİnsan Sağlığı için Tablet ve Akıllı Telefonların Zararları

İnsan Sağlığı için Tablet ve Akıllı Telefonların Zararları

-

İnsan Sağlığı Sizce Önemli mi?

Teknoloji hayatımızı kolaylaştırdı derken şimdi de insan vücuduna ve psikolojisine olan zararları ortaya çıkmaya başladı. Teknolojinin aşırı kullanılması sadece fiziksel değil psikolojik sorunlara da yol açtığı İngiltere’de yapılan araştırma sonucu kanıtlandı.

İnsan Sağlığı ve Teck-neck yani akıllı telefon hastalığı

Akilli Telefon Bagımlılığı

Genellikle bu hastalık, akıllı telefon ve tabletlerin sık kullanılmasından dolayı kullanıcılar üzerinde kendisini gösteriyor. Akıllı telefon ve tabletlere bakmak için sürekli başın öne eğilmesi boyun ve sırt ağrılarına yol açıyor. Genç insanlarda kamburlaşma yani eklem bozukluklarına sebep olabiliyor. Boyun fıtığına davetiye çıkartıyor. Çene altında sarkma ve boyunda kırışıklıklar da oluşuyor. Dokunmatik ekranın sürekli kullanımı parmak ağrılarına da neden oluyor. 

İngiltere’de yapılan bir araştırma, çalışanların bu teknoloji bağımlılığının aslında iş gücünü azaltmakla birlikte işverenlerin aleyhine olduğunu gösteriyor. Zira akıllı telefon ve tablet kullanımı nedeniyle İnsan Sağlığı daha çok bozuluyor ve olumsuz etkilerinden dolayı ve çalışanlar normalden daha fazla hastalık izni kullanma ihtiyacı duyuyorlar.

Akıllı telefon ve tablet sayesinde çalışanların 7 gün 24 saat her yerde çalışma imkanına kavuştukları tabiri caizse işin eve getirilmesi hatta her yerde işlerini yanında taşımalarından dolayı tam olarak hiçbir zaman işten kopamadıklarına da dikkat çekiliyor.

Elektronik cihazların yaydığı radyasyon var ki buna da SAR deniyor. Telefon yada tabletin kalitesine göre SAR değeri artıyor veya düşüyor. Yüksek SAR değerine sahip cihazların insan sağlığına verdiği yan etkileri kesinleşmiş bilgilerdir.

İnsan Sağlığı’na Yan etkileri ise ;

Görüş alanında daralma – Kalp rahatsızlıkları – Kalp pilinin bozulma riski – Hafıza zayıflaması ve beyin tümörü riski – Yoğun stres ve yorgunluk hissi – Kalıcı işitme bozuklukları – Konsantrasyon ve dikkat bozulması – Embriyo gelişiminin zarar görmesi – Kulak çınlaması ve kulaklarda ısınma – Kadınlarda düşük riskinin artması – İşitmede geçici aksaklıklar oluşması – Kan hücrelerinin bozulması – Baş ağrıları ve sersemleme – Bağışıklık sisteminin bozulması bunlara örnektir.

Bu durum çalışanların piskolojisini de olumsuz etkiliyor. Kişiler arası iletişim kayboluyor ve sanal dostluklar ön plana çıkıyor. Kişi yalnızlığa itiliyor ve sorun çözümlerini yine bu sanal ortamlarda arar oluyorlar.Ayrıca uzmanlara göre fiziksel ve psikolojik rahatsızlıklar nedeniyle çalışanlar daha fazla izin ya da rapor kullanmak zorunda kalıyor.

Bizi Youtube'ta takip et! Süpriz Hediye Kazan!!

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here