InSight, Mars Yolculuğu

Dünyanın merakla beklediği Mars yolculuğu için ön adımlarından biri sayılan araştırma görevini yerine getirecek InSight aracının fırlatılması iptal edildi ve iki yıl bekletilmek zorunda kaldı.

Curiosity aracının 2012 yılındaki görevinden sonraki ilk görev olacak olan InSight veya “Interior Exploration using Seismic Investigations Geodesy and Heat Transport” görevi, Seismic Experiment for Interior Structure (SEIS – İç Yapı için Sismik Deney) aracını Mars yüzeyine indirilmesiydi. NASA bu görevin “Kızıl Gezegen’in katman derinliklerine bakacak ilk proje” olacağını söylemekteydi.

mars2InSight‘ın araştırması ile Kızıl Gezegen jeolojik olarak incelenecek ve Dünya da dahil olmak üzere kayalık gezegenlerinin oluşumları ve gelişimleri hakkında bilgi toplanması planlanıyordu. InSight baş araştırmacısı Bruce Banerdt’in söylediğine göre Mars, kayalık gezegenlerinin erken oluşumları hakkında Dünya’dan silinmiş olan izleri hala barındırdığını söylemekte. InSight aracı da Mars‘ın çekirdeği ve kabuğu gibi katmanları hakkında bilgi toplamak için tasarlanmıştı ve Mars görevi oldukça yüksek ” bilimsel öncelikli” araştırılacak gezegen olarak belirlenmişti.

InSight aracının SEIS cihazı Fransız uzay ajansı (CNES) tarafından projelendirilmiş ve depremler gibi sismik yer hareketlerini inceleyecek şekilde imal edilmişti. Bu cihaz özelliği itibari ile en ileri teknolojiye sahip olup bir atom boyutundaki hareketleri kaydedebiliyor ve Mars ortamında görevini yerine getirebilmesi için üç ana sensörünün çevresinde bir vakum mührüne ihtiyaç duymaktadır.

Insight_mars

Ancak bu yılın başlarında vakum mührünü engelleyen bir sızıntı oluşmuş ve bu sızıntının onarımı yapılmış olsa da 21 Aralık günü yapılan testte, cihaz bir kez daha başarısız arıza verdi. Toulouse Uzay Merkezi’nde konuşan CNES yöneticisi Marc Pircher, çözümü halledebileceklerini ancak beklenmeyen bir aksilik ile karşılaştıklarını belirterek: “Ekiplerimiz bunu onarmak için bir çözüm bulacaklar ancak 2016 yılındaki fırlatmaya yetecek sürede çözülemeyecek.”

Dünya’dan Mars‘a en kısa zamanda ulaşılması için gezegenlerin belirli bir konumda olması gerekir ki bu durumun 26 ayda bir gerçekleşdiği bilinmekte. Ve 30 Marta kadar InSight aracının test sonuçlarının olumlu olması gerekir ki uçuş güvenliği sağlanmış olsun. Ancak gidişata bakıldığında Nasa gerekli test ve incelemelerin 30 Mart’a kadar yetişeceğini düşünmüyor.

Ancak Mars’a InSight görevinin 2018’e ertelenmesi mümkün olsa da bunun ertelenecek ilk Mars görevi olmayacağını bilinmekte..

Gelecek Uzay Görevleri 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here