Sanal gerçeklik teknolojisinin hayatımıza girmesinden hemen sonra bu alanda kullanılmak için birçok yeni teknolojinin geliştirilmeye başlandığını gördük. Sanal gerçeklik gözlükleriyle başlayan yeni teknoloji yavaş yavaş gelişmeye devam ediyor. Sanal gerçeklik teknolojisi ilk çıktığı dönemlerde ulaşılması zor ve çok daha büyük kamera sistemlerinin yerine de yavaş yavaş bireysel kullanıcılarında rahat rahat kullanabilecekleri cihazlar kullanılmaya başlandı. Son olarak bu alanda çok daha rahat kullanım sağlayan profesyonel kameraları görmeye başladık. Insta360 Pro kameralarda bunlardan bir tanesi.

Insta360 Pro

Insta360 Pro Nasıl Bir Tasarıma Sahip?

Insta360 Pro kameralarının tasarımları oldukça ilgi çekici. Köşeleri kesilmiş bir basketbol topuna benzeyen tasarımıyla dikkat çeken Insta360 Pro kamera kesilmiş ve dilim motifi verilmiş gibi görülen bölümleri hariç olmak üzere tamamen dairesel bir tasarıma sahip. Cihazın üzerinde 6 adet lens bulunuyor ve dairesel tasarım doğrudan lenslerin yerleşimine de etki ediyor.

Insta360 Pro

Lensler bir çember gibi kameranın etrafını sarmakta. Kamera üzerinde yer alan son tasarım detayı ise fiziksel tuşlar. Lenslerin bulunduğu bölümde yer alan fiziksel tuşlar kamerayı doğrudan kontrol etmenizi de sağlamakta. Tasarım konusunda ekstra olarak kamera ayağından da bahsetmeden geçmemek gerek. Tek destek ayağı şık tasarımı ve oval yapısı ile dikkat çekiyor.

Insta360 Pro Teknik Özellikleri

360 derece çekim yapabilen kameralar içerisinde en iddialı modellerden birisi Insta360 Pro kamerası. Kameranın doğrudan profesyonel kullanımlar için yeterli derecede sisteme sahip olması ve doğrudan profesyonel kullanım için sunduğu ekstra sistemler üst seviye bir kamera teknolojisiyle karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor. Teknik konuda öncelikle dikkat çeken 6 adet lens bulunması. Hemen her türlü ışık derecesine göre otomatik olarak kendisini ayarlayabilen 6 bu lenslerin diyafram açıklığı ise f/2.4 olarak açıklandı.

Insta360 Pro

Dairesel tasarım sayesinde hem ön hem de arka kısımda 3’er kamera ile 360 derece çekim yapabilen Insta360 Pro, bu sayede 3D fotoğraf ve video çekimini de sağlıyor. 360 derece çekim modundan biraz daha farklı olan bu mod sayesinde kamera çekim kalitesi de maksimum seviyeye çıkarılıyor. Çekim kalitesi ise diğer kamera serilerinden çok daha yüksek seviyede. Sadece fotoğraf çekimlerinde 8K çözünürlüğe kadar çıkabiliyorsunuz. 8K çekim modu bulunan kameranın video kısmında ise 4K çekim yapılabiliyor.

Insta360 Pro

Ayrıca 3D fotoğraflar içinde yine 8K çözünürlük değerinde yararlanmak mümkün. Eğer 3D video çekimi yapmak isterseniz Insta360 Pro kamera bu durumda da maksimum olarak 6K çözünürlük değeri sunuyor ve 30 fps hızında çekim yapabiliyorsunuz. Tüm bu özelliklerin dışında kameranın en farklı yönlerinden birisi de ağır çekim modunun bulunması. 360 derece kamera sistemlerinde pek fazla görmediğimiz yavaş çekim için 100 Fps hızına kadar çıkabilen kamera 360 derece yavaş çekim yapabiliyor.

Mikrofon ve Dosya Sıkıştırma Teknolojisi

Insta360 Pro profesyonel amaçlara uygun olarak da kullanılabilen bir kamera. Bu nedenle söz konusu kamera teknolojisinde profesyonel ihtiyaçları karşılayabilecek ekstra birçok sistem bulunuyor. İlk olarak tasarım bölümünde bahsettiğimiz kesik kısımlara yerleştirilen mikrofonlar sayesinde çekimle beraber ekstra ses yakalama özelliği bulunan Insta360 Pro kameralarının bu özelliği sayesinde film sektöründe de çokça kullanılacağı belirtiliyor.

Insta360 Pro

Diğer bir artı nokta ise dosya sıkıştırma teknolojisi. Birçok kamerada dosyaların sıkıştırılmasını sağlayan sistemler yok veya kameralar bu formatları desteklemiyor. Insta360 Pro 8K çekim yapabilen bir kamera olduğu için kameranın en büyük sorunlarından birisi yüksek dosya boyutları. Yüksek dosya boyutlarının sorununu çözmek için ise Insta360 Pro H.265 formatına kadar destek verebiliyor. Sıkıştırılmış görüntü formatlarını kullanarak depolama alanında %30 oranında kazanç sağlanıyor.

Insta360 Pro Bağlantı ve Pil Özellikleri

Insta360 Pro kameralarının içerisinde oldukça yüksek kapasiteli piller kullanılıyor. Pil kapasitesi olarak 5000 mAh değerine sahip olan kamera en yüksek kayıt modunda sürekli kullanımda 75 dakika gibi bir süre boyunca dayanabiliyor. Bunun dışında kameranın bağlantı desteği de oldukça geniş. Akıllı telefonlardan tabletlere kadar hemen her cihaza bağlanabilen kamera hem Bluetooth hem WİFİ hem de 4G desteğine sahip. Bu alanda Insta360 Pro serisinin oldukça kullanışlı olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Insta360 Pro

Insta360 Pro Çıkış Tarihi ve Fiyatı

Insta360 kameraları genel olarak profesyonel kullanıma hitap ediyor. Bu nedenle kameranın beraberinde belli sistemlerde geliyor. Tüm bu sistemler ve kamera şu an için ön siparişlerine başlamış durumda. Siparişlere göre kısa süre içerisinde satışa da çıkması beklenen kameraların sadece kamera fiyatı 3500 dolar olarak belirlenmiş.

Fakat bu standart paket fiyatı. Bunun dışında yine sadece kamera için ekstra batarya paketi de bulunuyor. Ekstra batarya paketinde hem batarya 2 adet geliyor hem de hızlı şarj desteği gibi ekstra teknolojiler sunuluyor. Bu paketin fiyatı ise 3700 dolar olarak açıklanmış durumda. Benzer kategorilerdeki rakiplerinin 30 bin dolar rakamlarına kadar çıktığını düşünecek olursak Insta360 Pro kamera bu alanda epey bir tercih edilecek gibi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here