Ana Sayfa Sosyal Medya Instagram Etkileşim Nasıl Arttırılır?

Instagram Etkileşim Nasıl Arttırılır?

Instagram etkileşim arttırma konusunda yapılacaklar var mı? Doğal yoldan kullanıcılar neler yapabilir? Markalar ve kişisel kullanıcılar için önemli öneriler.

-

Instagram etkileşim arttırma, başta markaların sonrasında ise fenomen olmak isteyen, en azından takipçi sayısını arttırmak isteyen her kullanıcının araştırdığı bir konu. Basit gibi görülebilir, birçok kişiye göre “ne kadar zor olabilir ki?” soruları sorulabilir ama durum öyle değil.

Her sosyal medya uygulamasının kendisine göre bir işleyişi var. Instagram’ın da öyle. Sadece hazırladığınız fotoğrafları gelişi güzel paylaşmak ve bunun neticesinde takipçi beklemek ya da etkileşimin artmasını beklemek, doğru değil.

Instagram’da etkileşimi arttırmak için de tabii ki izlenmesi gereken bir strateji, bir yöntem, bir düzen var. Gelişi güzel hareket etmeyin ve planlı gidin. Biz de bu planlamayı nasıl yapacağınız hakkında size ipuçları ile yardımcı olmaya çalışacağız.

Eğer bir markanız varsa, daha fazla müşteri kitlesine ulaşmanızı sağlayacak, eğer kişisel kullanıcıysanız da sizi seven daha geniş takipçi kitlelerine ulaşmanızı sağlayacak ipuçlarımız var.

İlginizi Çekebilir: Instagram SFS Nedir?

Instagram Etkileşim Attırma Taktikleri

Birden şunu yapın bunu yapın diye ilerlemek, yine doğru olmayacak. Yavaş yavaş, madde madde ve her maddeyi anlayarak ilerlemek güzel bir plan oluşturmanız açısından önemli. Daha da uzatmadan taktiklere ipuçlarına geçelim.

Instagram etkilesim arttirma

Instagram Etkileşim Saatleri Belirlenmeli

Her şeyin en başında zamanlama yapmak var. Zamanlama, kişisel olarak sizin de planlı gitmenizi sağlayacak olduğu gibi takipçilerinizin sizin hakkında fikir sahibi olmasını sağlar. Instagram’da bir zaman sınırı var mı derseniz yok.

Gece saat 1’de paylaşım yaparsanız da yaparsınız sabah 6’da paylaşım yaparsanız da yaparsınız. Instagram sınır koymuyor. Ama Instagram sınır koymuyor diye düzensiz paylaşım yapmak Instagram erişim düştü sorununa neden olur.

Hitap ettiğiniz takipçi kitlesi, hitap ettiğiniz kullanıcılar her zaman aktif olmaz. Kullanıcıların aktif olmadığı saatlerde yapılan paylaşımlar istenen etkileşimi almayacaktır ve zamanla yükselmek yerine, paylaşımlarınıza çok ilgi gösterilmediği için zamanla etkileşimde düşüş yaşayacaksınız. Peki, ne olmalı?

Bazı istatistikler doğru yorumlanmalı. Sprout Social tarafından yapılan çok güzel bir araştırma var ve günlere ve saatlere göre yoğunluk haritası oluşturulmuş.

Instagram yoğunluk saatleri 2020 verilerini günlere göre paylaşacağız ve bu araştırma sonuçlarını vereceğiz ama önce bazı istatistikleri paylaşayım. Bunlar çok önemli arkadaşlar.

Instagram etkilesim arttirma

Instagram etkileşim arttırma konusunda bilinmesi gereken istatistiler.

 • Genel değerlendirmelere göre kullanıcılar 1 günde Instagram’da ortalama olarak 25 dakika ayırıyor. Pandemi sürecinde bu süre 2 katına kadar arttı.
 • En çok görüntülenen paylaşımlar arasında alışverişlerle ilgili paylaşımlar ilk sıralarda yer almaktadır ve aylık 130 – 140 milyonun üzerinde kullanıcı alışveriş paylaşımlarına göz atmaktadır.
 • Tüm kullanıcılar arasında %50’lik kısım, her gün “Keşfet” bölümünü ziyaret eder ve etkileşim içerisine girer. Instagram etkileşim arttırma konusunda burası çok önemli. Keşfet kısmının etkisi büyük.
 • %70’lik kullanıcı kitlesi 35 yaş ve altından oluşmaktadır.
 • Instagram’da günde 5 milyarın üzerinde beğeni yapılır. Bu sayı son aylarda 8-9 milyara kadar ulaşmış olabilir.
 • Uygulamaya günlük giriş yapan kullanıcıların oranı %63-65 arasındadır.
 • Paylaşımlara konum eklemek, etkileşimi %70 oranında arttırmaktadır.
 • Kadın kullanıcıların sayısı, erken kullanıcıların sayısından daha fazladır.
Instagram etkilesim arttirma

Instagram etkileşim saatleri hakkında araştırmalara bakmadan önce bu istatistikleri okuyun. İşinize yarayacaktır. Detayımızı verdiğimize göre etkileşimi en yüksek olan saatlerden bahsedebiliriz.

13 milyon üzerinde paylaşımda yapılan araştırma sonrasında etkileşim saatleri için bir aralık belirlenmiş. Later tarafından yapılan araştırmanın sonuçları kesin değil ama sonuçta bir araştırma.

Bunun için Instagram’da şöyle bir şey yok; resmi sitede paylaşılmış aktiflik saatleri gibi bir şey bulunmuyor. Ancak bu şekilde araştırmalarla bazı veriler elde edilebiliyor.

Instagram etkilesim arttirma

Instagram’da Etkileşimin En Yüksek Olduğu Saatler

 • Pazartesi Günü: 06:00 ile 17:00 ve 11:00 ile 22:00 arasında.
 • Salı günü: 02:00 ile 19:00 ve 06:00 ile 09:00 arasında.
 • Çarşamba Günü: 07:00 ile 21:00 ve 00:00 ile 12:00 arasında.
 • Perşembe Günü: 09:00 ile 10:00 ve 12:00 ile 19:00 arasında.
 • Cuma Günü: 05:00 ile 18:00 ve 14:00 ile 20:00 arasında.
 • Cumartesi Günü: 11:00 ile 12:00 ve 20:00 ile 21:00 arasında.
 • Pazar Günü: 07:00 ile 16:00 arasında.

Bu değerlendirmelere göre en iyi Instagram etkileşim saatleri sabah 6 ile 7 arasında başlıyor ve akşam 21:00’dan önce bitiyor. Gece yapılan paylaşımların etkileşimleri çok yüksek olmuyor. Gece kullanıcı kitlesinin yaş aralığı da yükseliyor ve paylaşımlara geri dönüşler azalıyor.

Özellikler markaların gece yerine gün içerisinde paylaşım yapmalarını önemle belirtelim. Aynı araştırmalarda farklı bir veri daha var. Sadece saatler değil, kategorilere göre saatlerde de belirleme yapılmış. Instagram etkileşim arttırma konusunda detaylı bir rehber hazırladığımızı düşünerek, bu saatleri de paylaşacağım. En sonda bir toplama yapacağız.

Instagram etkilesim arttirma

Kategorilerine Göre Doğru Paylaşım Saatleri

 • Her Türlü e-ticaret paylaşımı için en iyi süreler: Perşembe ve Cuma günleri 16:00 ile 21:00 arasında.
 • Yiyecek paylaşımları için en iyi zamanlar: Cuma 12:00’dan sonra.
 • Teknoloji paylaşımları için en iyi zamanlar: Pazartesi 12:00’dan sonra ve Salı 14:00’dan sonra.
 • Kişisel bakım paylaşımları için en iyi zamanlar: Cuma ve Perşembe günler 13:00 ile 15:00 arasında.
 • Genel eğlence paylaşımları için en iyi zamanlar: Salı ile Perşembe günleri arsında 12:00 ile 15:00 saatleri arasında.
Instagram etkilesim arttirma

Instagram etkileşim saatleri için yapılan araştırmaların sonuçları bu saatleri işaret ediyor. Genel bir toparlama yapalım.

Genel Özet

 • Paylaşımların etkileşim aldığı zamanlar genelde haftaiçi zamanları oluyor.
 • Gece geç saatlerde yapılan paylaşımlar yeterli geri dönüş alamıyor.
 • Sabah çok erken yapılan paylaşımlar da aynı şekilde yeterli etkileşimi alamıyor.

Bu verileri iyi analiz edin arkadaşlar. Kendi sektörünüze göre Instagram etkileşim arttırma konusunda daha iyi sonuçlar almak için bir zamanlama yapabilirsiniz. Kendinize dijital bir ajanda oluşturabilir ve paylaşımlarınızı zamanlara göre ayarlayabilirsiniz.

İlk kriterimizi tamamladık. Paylaşımlarımız için doğru zamanı belirlediğimizi varsayarak diğer adımlara geçiyorum.

Instagram etkilesim arttirma

Paylaşımlarınızda Yazı Alanlarını Doğru Bir Şekilde Doldurun

Yapılan paylaşımlarda görsellik bir yere kadar işe yarıyor. Görsellik ilk adım evet ve Instagram’ın kalbi ama bir de paylaşımların beyni var. Böyle düşünün. Görseller kadar, görselleri anlatan metin içerikleri de önemlidir.

Bir markasınız ve ürün paylaşımı yapıyorsunuz. Metin alanını boş bırakarak yaptığınız paylaşımlar, kullanıcıların sizi ciddiye almamasına neden olur. Kişisel paylaşımlarda durum farklı mı olur sanıyorsunuz?

Olmayacak. İki tür paylaşımı yan yana getirin. Bir paylaşımda, metin alanı fotoğraf hakkında bilgi içersin. Diğer paylaşımda ise sadece sadece görselin gönderildiğini düşünelim.

Hangisinden etkileşim alırsınız? Sadece fotoğraf paylaşımının olduğu gönderi bak geç dediğimiz tip olur. Etkileşimi attıracağını zannetmiyorum.

Instagram etkilesim arttirma

Paylaşımlara Gelen Yorumlar için Süre Var

Instagram algoritması “keşfet” bölümüne ve kullanıcı iletişimine göre güncelleme aldı. Eskiden nasıldı söyleyeyim. Bir mesaj aldığınız zaman, bakmasanız ya da tepki vermeseniz bile bu sizi çok etkilemiyordu.

Paylaşım sizin, yorum sizin ne cevap vereceğinize kim karışır. Instagram bile karışmıyordu. Ama bakın karışmıyordu diyorum. İşler çok değişti. Bir kere ortamın rekabeti artık çok yüksek. Bu rekabet ortamında siz paylaşımlara ve uygulamaya ne kadar önem verirseniz o da size o kadar önem veriyor.

Instagram etkilesim arttirma

Instagram etkileşim arttırma için yeni güncelleme sonrasında 60 dakika kuralı geldi. Bu yazılı bir kural mı derseniz değil. Yazılı olarak belirlenmiş bir kural olmasa bile, paylaşıma gelen herhangi bir yoruma 50-60 dakika içerisinde karşı yorum yapmanız lazım. Böyle yaptığınızda ne oluyor?

 • Instagram paylaşımınıza önem verdiğinizi görüyor.
 • Kullanıcıları önemli gördüğünüz ve uygulamayı takip ettiğiniz anlaşılıyor.
 • Diğer kullanıcılarla konuşmaya açık olduğunuz anlaşılıyor.

Böylece birkaç paylaşım sonrasında sizin gönderileriniz de keşfet ve önerilenler alanına ekleniyor. En basit anlamıyla adım adım paylaşımlar öne çıkarılmaya başlıyor.

Instagram etkilesim arttirma

Emoji Kullanımı

Metin açıklamalarında ve yorumlara karşı cevaplar verirken, emoji kullanmanın kağıt üzerinde bir artı sağladığı kanıtlanamadı. Ama bu şekilde yapılmış paylaşımlar, aynı türden emoji ifadelerinin olmadığı yorumlar ve metin paylaşımlarına göre daha çok öneriliyor bu görüldü.

İlginizi Çekebilir: Instagram Repost Nasıl Yapılır?

Uzun Yorumlar Gelmesi Gerekiyor

Her şey değişti, Instagram mı değişmeyecek? O da değişti. Yorumlara 60 dakika içerisinde cevap verme algoritması ile aynı zamanda yorumlar için de farklı bir düzen geldi.

Şimdi siz bir paylaşım yaptınız. Bu paylaşımın metin alanını girdiniz, emoji kullandınız zamana dikkat ettiniz ve paylaşımı yaptınız. Paylaşıma gelen yorumlar Instagram etkileşim arttırma konusunda çok önemli. Paylaşımınıza;

 • Güzel
 • İyi
 • Harika
 • Başarılı

gibi güzel yorumlar gelebilir. Bunlar güzel yorumlar sıkıntı yok. Sıkıntı olan kelime kısalığı. Gelen yorumların en az 4 kelime olması gerekiyor. Daha aşağı kelime sayısında olan yorumların sayısının fazla olması, paylaşımın önerilenler arasına girmesini zorlaştırır.

Instagram etkilesim arttirma

Bu da etkileşimi direkt aşağı çeker. Peki, siz ne yapacaksınız? Yorumları da siz yapacak haliniz yok. Tabii ki burada kullanıcıları teşvik etmek devreye girmekte. Mesela paylaşım yapılırken metin kısmında sorular sorulabilir. Bir senaryo çizmek istiyorum.

 • Gözlük satışı yapan bir Instagram butik hesabına sahipsiniz. Gözlüklerinizi öne çıkarmak ve kullanıcılar arasındaki etkileşimleri arttırmak istiyorsunuz.
 • Düzenli paylaşımlar gerçekleştiriyorsunuz ama bir türlü istediğiniz geri dönüşler gelmiyor.
 • Paylaşımlarda gözlükler hakkında “güzel”, “iyi” şeklinde yorumlar var ve bu önerilen kısma girmeniz için yeterli olmuyor.
 • Instagram etkileşim arttırma ve paylaşımları öne çıkarma için bir taktik deneyebilirsiniz. Paylaşımın metin kısmında takipçilerinize sorular sorabilirsiniz. “Sizce bu gözlükte hangi renk cam olmalı?” gibi. Soruyu tamamen salladım.
 • Kullanıcılardan yanıtlar alacak şekilde sorular sorarsanız, yorum sayısı artacağı gibi yorumların kelimelerinin sayısı da artacak. Denenmiş ve işe yarayan bir yöntemdir emin olun.
Instagram etkilesim arttirma

Anketler Düzenlemek

Siz nasıl etkileşimi yükseltmek ve kullanıcılarla daha fazla bağ kurmak istiyorsanız, inanın ki Instagram’da bunu istiyor. Çünkü etkileşimin artması Instagram’ın da işine geliyor. Bu bir yarış. Siz diğer kullanıcılarla yarışırken, Instagram da diğer sosyal medya uygulamaları ile yarışıyor.

Uygulamanın daha fazla kullanılması için bazı özel çalışmalar yapılıyor. Bu çalışmalardan birisi de anket özelliği. Paylaşımlarınız ya da ürünleriniz hakkında anketler düzenleyerek takipçilerinizden fikirler alın. Etkileşimi arttıracaksınız.

Instagram etkilesim arttirma

Hastag Paylaşımı Değişti

Instagram eski Instagram değil. Uygulama çok güncelleme aldı ve sistem değişikliklerine gitti. Mesela hastag kullanımı. Eskiden mantık şuydu, ne kadar fazla etkiket paylaşırsam o kadar fazla kullanıcı gelir.

Paylaşımlara yorumlarla etiketler ekleniyordu. İşin mantığı şuydu, alakasız olan etiketler olsa bile popüler etiketleri eklerim ve paylaşımının bu etiketler içerisinde de gözükeceği için kullanıcıları çeker.

Bu tamamen yanlış. Böyle bir kullanım bırakın Instagram etkileşim arttırma artısı getirsin tam tersine ceza almanıza bile neden olur. Hastag eklemesini paylaşımın metin alanına yapın ve çok etiket kullanmayın. Sadece paylaşımınızla alakalı olan etiketleri koyun.

Instagram etkilesim arttirma

Hikayeler ve Videolar Paylaşmak

Standart paylaşımlar çok iyi. Profilinizde sürekli kalıyor ve sayfanızı düzenliyor. Fakat tek başına yeterli değil. Hikayeler etkileşimi çok yüksek bir alan.

Bu alan %50 kullanım oranına kadar çıkıyor. Burayı kullanarak, daha fazla kişiye ulaşın. Aynı şey video paylaşımları için de geçerli. YouTube uygulamasını düşünün ve görsellere göre videolar ne kadar ilgi çekiyor çıkarım yapın.

Instagram etkilesim arttirma

Instagram Erişim Arttırma Hilesi Var mı?

Her şeyi söyleyip bunu söylememek olmaz. Bazı adreslerde etkileşimi arttırmak için hile kullanılabileceği söyleniyor. Bu koca bir yalan. Etkileşimi sadece doğal yollarla arttırmanız lazım. Başka bir yol doğru sonuç vermez ve ceza almanıza neden olabilir.

Instagram etkileşim arttırma konusunda tavsiyeleri bitirdik. Sizin de kullandığınız yöntemler var mı? O zaman neden bize yorum göndermiyorsunuz. Sizin de tavsiyelerinizi inceleyelim. :)

Bizi Youtube'ta takip et!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Huawei

EBA Bedava İnternet Alma – Tüm Operatörler

Uzaktan eğitim sistemi EBA, koronavirüs salgını devam ettiği sürece gündemde kalmaya devam edecek gibi gözüküyor. Uzaktan eğitim sistemi devam ediyor ama bunun...

Android 12, Üçüncü Taraf Uygulama Mağazalarının Kullanımını Kolaylaştıracak

Uygulama mağazaları genellikle duvarlı bahçeler olarak tanımlanır, ancak bazı duvarlar diğerlerinden daha yüksektir. Google, önümüzdeki yıl Android 12'den itibaren akıllı telefonlarda üçüncü...

Google, Önümüzdeki yıl Uygulama İçi Satın Almalarda Kesinti Yapacak

Bildiğiniz gibi Google, Play Store'daki çoğu uygulamada uygulama içi satın alma işlemlerinden %30 komisyon alıyor ve şirket şimdi 30 Eylül 2021'den itibaren...

Huawei Watch Fit İncelemesi – Alınır mı?

Huawei, akıllı telefonları bir yana akıllı bileklik ve akıllı saatleriyle de kendisini göstermeye başladı. Marka bu konuda çok kararlı ve yeni ürünler...

Epic Games’in Apple’a Açtığı Dava, Temmuz 2021’de Mahkemeye Çıkabilir!

Apple ve Epic Games, Apple'ın App Store'daki popüler Fortnite oyununun eski haline getirilip getirilmeyeceğini tartışan federal bir mahkemede savaştı. Fakat gelecekte uygulamanın...