Ana Sayfa İpucu Instagram Nasıl Dondurulur?

Instagram Nasıl Dondurulur?

Instagram'ı kullanmaktan sıkıldınız mı? Hesabınızı kaybetmek istemiyorsunuz ama bir ara vermek istiyorsunuz. Ne bekliyorsunuz ki gelin Instagram dondurma işlemini nasıl yapacağımıza bakalım. :)

-

Instagram dondurma, güzel bir ayrıcalık. Ayrıcalık demek ilk etapta size farklı gelebilir. Ama işin aslı tam olarak bu. Bunu eskiye dönerek açıklayacağım.

Bundan birkaç yıl öncesine filmi geri saralım. Öncesinde Instagram kullanımını bırakmak istediğinizde, direkt olarak hesabınızı kapatıp çıkmanız gerekiyordu. Sonuçta Instagram’dan uzaklaşabiliyordunuz ama ya kararınızdan dönmek isterseniz ve hesabınızı yeniden açmak isterseniz? O zaman ne olacak?

Geri dönemediğiniz gibi aynı kullanıcı adını bir daha kullanamayacaksınız. Bir anlık bir kararla ya da bir anlık sinirle hesabınızı kapattınız ve gitti. Yeniden hesap açacaksınız ki Instagram’a dönün. Bu bir sorun mu? Evet sorundu ve Instagram bu konuda çok geri dönüş aldı.

İşte Instagram dondurma sırf bunun için uygulamaya eklenmiş olan ve bir karar alternatifi olarak gösterilen seçeneklerden. Bize ne sağlıyor? Nasıl yapılıyor? Bunların hepsini anlatacağız. En temele inerek aktarmaya ve bilgi vermeye çalışacağım.

Instagram dondurma

Instagram Dondurma Sonrasında Ne Olur?

Instagram’dan sıkıldınız ya da bir süre size bu platform üzerinden ulaşılmasını engellemek istiyorsunuz. Ama hesabınızı kapatmak istemiyorsunuz bunu bir seçenek olarak görmüyorsunuz. O zaman hesabınızı donduracaksınız. Peki, ama dondurma sonrasında ne değişecek?

 • Hesabınız siz isteyene kadar garaja alınacak. Aktif olmayacak.
 • Diğer kullanıcılar hesabınızı açtıklarında sayfanın olmadığını görecekler
 • Paylaşımlarınız silinmeyecek. Ama kimseye gösterilmeyecek. Tabii ki hesabınızda.
 • İstediğiniz zaman hesabınızı geri açabileceksiniz.
 • Şifreniz ya da kullanıcı adınız değiştirilmeyecek. Aynı kullanıcı adınızı ve şifrenizi kullanmadığınız sürece hesabınıza nasıl erişeceksiniz değil mi? :)
 • Gönderileriniz değişmediği gibi, yorumlar ve beğenilerde değişmez. Hesabınızı aktif ettiğiniz zaman, yeniden kullanımlara uygun bir şekilde beğeniler ve yorumlar gelir.

Not: Hesabınız çok uzun bir süre donmuş olarak kalırsa, yani çok uzun bir süre yeniden hesabınızı aktifleştirmemişseniz, bazı resimlerinizin olmadığını görebilirsiniz. Bu resimlerinizin silindiği anlamına gelmeyecektir.

Bunun nedeni uzun süre hesabın deaktif olarak kalması. Zamanla kaybolan resimler ve yorumlar geri döner. Şöyle bir ihtimal daha var ki resimler ya da yorumların tamamının geriye dönmemesi de mümkündür.

Instagram dondurma

Instagram Nasıl Dondurulur Telefondan?

Telefondan Instagram hesabını dondurmak için uygulamayı kullanabileceğinizi söylemeyi çok isterdim çünkü bu işinize çok yarardı. Sadece uygulamaya girip, bir menü üzerinden hesabı deaktif etmeniz kolay olduğu gibi yeniden giriş işlemi de bir o kadar kolay olurdu.

Ama bunları şu an için söyleyemiyoruz çünkü uygulama üzerinden yani direkt olarak telefondan uygulamayı açtığınızda hesabınızı dondurabileceğiniz bir menü yok. Şu an yok. Belki de Instagram bunun için uygulamaya güncelleme verecek ve artık uygulamadan da dondurma işlemi yapılabilecek.

Şimdilik tek yapabileceğiniz mobil tarayıcı üzerinden hesabınızı dondurmanız. Mobil tarayıcından sanki web tarayıcıdan girer gibi Instagram’a girip hesabınızı dondurabilirsiniz. Bunu çok önermiyorum.

Zorunda olmadıkça telefonu tercih etmeyin. Ekran küçük, tarayıcı mobil versiyon olduğu için zorluk çekersiniz. Biraz zaman ayırın ve bilgisayarınız üzerinden hesabınızı dondurun. Zaten yapacağınız işlemler çok uzun işlemler olmayacak. :)

İlginizi Çekebilir: Instagram’da Takipçi Nasıl Arttırılır?

Instagram Nasıl Dondurulur 2020

Instagram dondurma konumuza geri dönelim ve artık hesabınızı nasıl donduracağınız hakkında adımlara geçelim. Adımları tek tek açıklamak en mantıklısı ama önce bir özet geçelim değil mi?

1.Adım: Web tarayıcı ile Instagram’ı açın ve giriş yapın.

Instagram dondurma

2.Adım: Sağ köşede profil resminizin olduğu profil kısmını göreceksiniz. Buna tıklayın.

Instagram dondurma

3.Adım: Kısa bir menü açılacak ve bu menüden dişli simgeli “Ayarlar’a” gireceksiniz.

Instagram dondurma

4.Adım: “Profili Düzenle” bölümünden en alt kısma inin.

Instagram dondurma

5.Adım: “Hesabımı Geçici Olarak Kapat” alanı gözükecek mavi renkli. Buraya tıklayın.

Instagram dondurma

6.Adım: “Hesabı Neden Kapatıyorsun?” sorusuna cevap seçin.

7.Adım: “Devam Etmek İçin Lütfen Şifrenizi Girin” alanına şifrenizi girin.

8.Adım: “Hesabı Geçici Olarak Kapat” mavi renkli butonuna tıklayın.

Evet arkadaşlar bitti. Instagram dondurma işlemini yaptık ve hesap kapatıldı. Daha doğrusu hesap gönderileri, yorumlar ve beğeniler siz tekrar aktif edene kadar kapalı hale getirilecek.

Not: Hesabınızı haftada bir kez dondurabilirsiniz. Sürekli dondurdum geri açtım olayına Instagram’ın izni yok. Haftada bir gibi bir sınır konulmuş.

İlginizi Çekebilir: Sosyal Medya Hesapları Nasıl Silinir veya Dondurulur?

Instagram Hesap Dondurma Linki

Uzun yoldan gitmeyi seven var, sevmeyen var. Geçici olarak Instagram hesabını kapatmak için yukarıda gösterdiğimiz yöntem uzun olan yöntem. Bu yöntem her zaman için geçerli ama tek değil. İkinci bir seçenek olarak direkt Instagram hesap dondurma linki kullanılabilir. Geçelim anlatalım, neden duralım. :)

 • 1.İşlem: Instagram hesap dondurma linkine tıklayın.
 • 2.İşlem: Hesabınıza girin. Kullanıcı adı ve şifreyle tabii.
 • 3.İşlem: “Hesabı Neden Kapatıyorsun?” sorusu için seçimi yapın.
 • 4.İşlem: “Devam Etmek için Lütfen Şifreni Tekrar Gir” alanına şifreyi girin.
 • 5.İşlem: “Hesabı Geçici Olarak Kapat” üzerine tıklayın.

Yarı yarıya işlemleri kısaltmış olduk. Sonuçta yaptığımız işlem aynı işlem ve final değişmeyecek. Yine aynı kurallar geçerli olarak hesabınız dondurulacak. Instagram hesap dondurma linki üzerinden sadece sayfaya direkt geçmiş olacaksınız.

Instagram dondurma resimli anlatım yazımızın sonuna geldik. Resimli anlatımla gitti çünkü bu konuda çok fazla yanlış bilgi var. Aslında yanlış demek doğru değil. Birçok anlatımda, güncel olmayan eski menüler üzerinden dondurma işlemi anlatılıyor.

Bizim yaptığımız anlatım, 2020 Instagram hesap dondurma olarak isimlendirilebilir. Şu an en güncel olan menüler neyse, ne ile karşılaşacaksanız, onu aktarmaya çalıştık. Hesabınız bu işlemlere rağmen dondurulmadı ve hala gözüküyorsa ya da hesabınızı yeniden açmak istediğinizde sorun yaşıyorsanız, yorum atın biz cevaplayalım.

Bizi Youtube'ta takip et!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Huawei

Huawei, Bilgisayar ve Monitör Pazarlarına Girmek İstiyor

Belki de ABD yasağı, belki de Xiaomi'nin PC monitör pazarındaki baskısı. Her iki durumda da güvenilir bir kaynak, Huawei'nin söz konusu pazara...

Huawei’den Lazerli Kablosuz Şarj Aleti Geliyor!

Kablosuz şarj, uzun zamandır geleceğin akıllı telefon teknolojisi olarak müjdelendi ve telefonların kablosuz bir şarj pedi üzerine yerleştirilmesine veya bir kablo takılmasına...

Apple iPhone 12 Serisinin Model İsimleri Sızdırıldı!

Apple iPhone 12 serisi çok yakında piyasaya sürülecek. Telefon serisiyle ilgili detaylar gün geçtikçe ortaya çıkmaya devam ediyor. Son gelişmeye göre, "L0vetodream"...

Samsung Galaxy S21 Ultra, 5000 mAh Batarya İle Gelecek!

Samsung, yeni amiral gemisi olan Galaxy S20 ve Galaxy Note20 serisini çoktan piyasaya sürdü. Şimdi ise, gelecek yıl çıkacak olan yeni nesil...

iOS ve iPad OS 14.2 Beta Güncellemesi Geldi!

iOS 14, diğer birçok değişikliğin yanı sıra, iOS ve iPad OS cihazlarında ve ana ekranlarında büyük değişikliklerle geçen hafta resmi olarak piyasaya...