Abone Ol
Ana Sayfa İpucu Instagram'da Takipçi Nasıl Arttırılır?

Instagram’da Takipçi Nasıl Arttırılır?

Instagram'da takipçi kazanmak için taktiklere mi ihtiyacınız var? Takipçi sayınızı arttırmak istiyorsunuz ama bunu nasıl yapacağınızı bilemiyor musunuz? Her detayı konuşalım.

-

Instagram’da takipçi kazanmak ulaşılamaz bir şey gibi gözüküyor. Takipçisi yüksek bir hesaba ulaşmanın zor olduğunu, fenomenlik derecesine gelen hesaplara erişmenin ise mucize olduğunu düşünenler var. İnanın bu görüş doğru değil.

Yüksek takipçi sayılarına ulaşan hesapların ne farkı var? Bu kişiler farklı bir uygulama kullanmıyor. Paylaşım yapılan ekranları farklı değil. Herkes aynı uygulamayı kullanıyor. Bu kadar basit düşünün. Kullanıcıların fenomen olmasını, yüksek takipçi sayılarına ulaşmasını sağlayan birincisi kişisel nedenler ikincisi ise kullanıcıların izlediği stratejiler.

Instagram-da takipci kazanmak

Kişisel nedenlere yapacak bir şeyimiz yok. Atıyorum bir kullanıcının hayatı çok dikkat çekiyordur. Kendi kitlesini oluşturmuştur ve insanlar iyi paylaşım yaptığı için değil, o kişi paylaşım yaptığı için hesabı takip ediyordur. Buna yapacak bir şey yok. Popülarite. Takipçi sayısını arttırmayı sağlayacak olan ikinci kısım uygulanan stratejiler.

Mesela bir marka Instagram üzerinden satış yapıyor ya da ürünlerini tanıtıyor. Bu markanın daha fazla takipçiye ulaşması, izlediği stratejiler ile doğru orantılıdır. Biz size ikinci kısımda, yani Instagram’da takipçi kazanmak için uygulanacak stratejiler bölümünde yardımcı olacağız. Tatikler vereceğiz.

Instagram’da Takipçi Kazanmak için Yollar

Tek bir öneri ya da tek bir strateji işinize yaramaz. Bir düzen içerisinde birkaç farklı noktaya dikkat etmeli ve kendinize uzun süreçli bir strateji çizmelisiniz. “Bugün çok iyi hazırlanmış bir fotoğrafı, en uygun saatte en uygun etiketlerle paylaştım.

Artık takipçi sayım hızla artacak” diye düşünmeyin. Düzen ve süreklilik gerekiyor. Verdiğimiz her ipucunda bu ana dikkat edeceğiniz nokta olsun. Süreklilik ve düzen anahtar kelimemiz. E artık ipuçlarına geçelim bakalım neler yapabiliriz.

Instagram-da takipci kazanmak

Kendi Çektiğiniz, Kendi Hazırladığınız Fotoğrafları Paylaşın

Altın kuraldan başlayalım. Instagram takipçi arttırma yolları içerisinde en temel kriter kendi fotoğraflarınızı ya da kendi hazırladığınız fotoğrafları kullanmak. Sosyal medya kullanıcıları arasında farklı bir kullanım var.

Binlerce kişi sadece başkalarının hazırladığı fotoğraflar ya da başka birine ait olan fotoğrafları paylaşarak takipçi kazanmaya çalışıyor. Mesela komik bir gönderi bulunuyor ve bu gönderi hiç bir düzenleme yapılmadan Instagram hesabından paylaşılıyor.

Instagram-da takipci kazanmak

Belki ilk etapta takipçi artışı yaşanacak ve seçtiğiniz gönderi ilgi görecek ama uzun vadede sürekli böyle paylaşımlar yapmak, hesabınızın anlamsız bir profile dönüşmesine neden olacak. Paylaşımlarda bir uyum yakalayamayacaksınız ve kullanıcılara doğal gözükmeyeceksiniz. Ne yapmalı? Kendi paylaşımlarınızı hazırlamalı.

Bir markanız var ve ürünlerin görsellerini mi çekiyorsunuz. Aynı ürünü satan diğer firmalardan görüntü almayın ya da internetten hazır görüntü bulup paylaşmayın. Kendi ürününüzün görselini çekip, hesabınızda öyle paylaşın. Daha doğal, özgün olacağınız için emin olun ki daha fazla dikkat çekeceksiniz.

Fotoğraflarda Kaliteye Önem Verin

Instagram’da takipçi kazanmak için altın kuralımız kendi fotoğraflarımızı hazırlamak. Kendi fotoğraflarımızı hazırlarken gelişi güzel bir çalışma yapmayın. Kalite ne kadar yüksekse ilgi o kadar fazla olacak. Telefonlar bile 4K, 8K çekim yapabilecek seviyeye geldi.

Herkes kaliteli fotoğraflar paylaşırken sizin düşük kalite fotoğraflar atmanız, geri plana düşmenize neden olur. Burada ayrımı da iyi yapma taraftarıyım.

Instagram-da takipci kazanmak

Instagram’da takipçi arttırma yöntemi kaliteli fotoğraf paylaşmaktır ve 4K görüntüler yükleyin gibi bir şey iddiasında değilim. Herkes profesyonel fotoğrafçı değil.

Zaten amaç bu değil. Ama en azından resimler göze hoş gözükecek kalitede olsun. Net seçilebilsin, çözünürlük değeri yeterli olsun. Tutup pixel pixel olmuş bir fotoğrafı paylaşırsanız, üzgünüm ama kimse bu fotoğraflara ilgi göstermez. Geri planda kalırsınız.

Düzenli Olun – Sürekli Paylaşım Yapın

Özgün ve kaliteli hazırlanmış olan paylaşımlar çok önemlidir. Hesabınızın değer kazanması için ilk aşamayı böyle geçersiniz. Dereyi geçmiş olursunuz. İkinci kısım ise düzenli paylaşımlar yapmaktır. Çok güzel paylaşımlar hazırlarsınız ama bu sadece tek bir fotoğraf ile sınırlı kalır.

Bir paylaşım yaparsınız ve aradan haftalar, aylar geçer yeni bir paylaşım yapmazsınız. Bu durumda hesabınızda olan takipçileri de kaybetmeye başlarsınız. Instagram çok aktif bir platform ve pasif kullanıma ve beklemeye yer yok.

Her gün milyarlarca paylaşımın yapıldığı bir alanda, siz aylarda paylaşımlarınıza ara vermişseniz takipçi beklemeyin. Hatta dediğim gibi her seferinde biraz daha fazla takipçi kaybetmeye hazır olun. Bunun için bir başka altın kural;

 • Özgün görsellerle hazırlanmış olan paylaşımları düzenli paylaşın.
 • Her gün olmasa bile iki güne bir yeni paylaşımlar yapın.
 • Diğer kullanıcıların paylaşım trafiklerini takip edin ve kendi paylaşımlarınız üzerinden iletişime geçmeye çalışın.

Bunları yaparsanız Instagram’da takipçi kazanmak konusunda nasıl bir gelişim kazanacağınızı da sıralamak istiyorum.

 • İlk paylaşımlarınız çok fazla ilgi çekmeyecek. (istisnalar dışında)
 • Düzenli paylaşımlara devam ettikçe, kullandığınız etiketler üzerinden hesabınızla ilişkili olan diğer kişiler yavaş yavaş paylaşımlarınıza gelmeye başlayacak.
 • Takipçi sayınız adım adım artış gösterecek. Ama bir patlama olmayacak. Siz düzenli paylaşımlar yapmaya devam edeceksiniz. Takipçi sayısı ilk etapta sizi memnun etmese de devam edeceksiniz.
 • Instagram yavaş yavaş bu çabanızı görmeye başlayacak. Instagram’da çok çok önemli olan bir bölüm var.
 • Bu bölüm keşfet ve öne çıkanlar bölümü. Yavaş yavaş Instagram çabanızı hissedecek ve size ödüller vermeye başlayacak. Keşfet bölümünde paylaşımlarınız çıkarılmaya başlayacak.
 • Keşfet bölümünü milyonlarca kullanıcı takip ediyor. Paylaşımlarınız etiketlerle sınırlı olan binlerce kişiye ulaşmaktansa, milyonlarca kişinin olduğu keşfet bölümüne ulaşacak.
 • Kendinizi Instagram’da takipçi kazanmak döngüsü içerisinde bulacaksınız. Daha fazla etkileşim daha fazla takipçi getirecek. Daha fazla takipçi, daha fazlasını getirecek. Bir bakmışsınız ki binlerce takipçiye ulaşmışsınız.

Düzen işte bu kadar önemli. Tek başına yeterli gelecek mi? Gelse sadece bu maddeye yer verir, yazıdan çıkardık.:) Daha çok fazla şeye ihtiyacınız var. Teknik bilgiler de buna dahil. “Instagram’da takipçi nasıl arttırılır?” Sorusu soranlardansanız, her öneriyi en azından inceleyin.

Renk ve Görsel Uyuma Dikkat Edin

Instagram’da takipçi kazanmak çok kolay bir şey değil, bunu baştan belirttik. Kazanacağınız takipçilerin sizi seçmesi için onlara nedenler vermeniz lazım. Sürecimizi özetleyeyim.

 • 1.Özgün, bize ait olan görseller hazırladık.
 • 2.Fotoğraf kalitesini yüksek tuttuk.
 • 3.Düzenli paylaşım standartlarını belirledik.

4.kısım biraz daha zor bir kısım. Instagram’daki ana sayfanızı bir tema olarak düşünün. Bu gelişi güzel olarak söylediğimiz bir şey değil. Araştırmalar gösteriyor ki paylaşımlarında bir renk uyumu yakalayan ve bu tema duygusunu yansıtan hesaplar, çok kolay takipçi kazanıyor.

Takipçi adaylarınız profilinize girdiği zaman, uyumu hissettiği ve düzeni gördüğü zaman sizi takip etmeye karar veriyor. İlk izlenim Instagram’da da çok önemli. Zaten görsel bir uygulama. Yani tasarım, renk uyumu, tema yapısı ne kadar iyi o kadar çok takipçi.

4 Kural – Video, Hikaye, Fotoğraf, Canlı Yayın

Baştan beridir fotoğraf paylaşımı üzerinden ilerliyoruz. Düzenli paylaşım yapın, şöyle fotoğraf paylaşın böyle fotoğraf paylaşın. Tamam bu çok önemli. Instagram için temel taşı. Uygulama çıktığı ilk zamanlarda da her şey bunun üzerine kurulu idi.

Nasıl daha iyi fotoğraf paylaşırız? Fotoğraf paylaşarak Instagram’da takipçi kazanmak gibi konular araştırılıyor. 2020 yılına kadar Instagram sayısı yenilik kazandı. Sadece fotoğraf paylaşımı yeterli mi sanıyorsunuz? Artık değil.

4 farklı kalem var. Bunların birincisi yine fotoğraf paylaşımı. İlgi çeken, kaliteli ve benzeri. Ama artık sadece ilki fotoğraf çekimi. İkincisi, üçüncü ve hatta dördüncü dikkat edilecek olan bölüm var.

Video Paylaşımı: Instagram’da video paylaşımı hemen hemen her dönem vardı. Ama sistem Vine mantığı üzerine kurulu gelmişti. Şok videolar dediğimiz anlık videolar kullanılıyordu. 15 saniye içerisinde anlatmak istediğinizi, göstermek istediğinizi verip çıkmanız gerekiyordu. Videolar 15 saniye olduğu zaman çok önemli değildi.

Video ile Instagram’da takipçi arttırma kimsenin önemsediği bir durum değil. Fakat videoların ne kadar önemli olduğunu fark eden Instagram süreyi arttırdı. 60 saniye ile süre 4 katına çıktı. Artık videolar keşfet bölümüne de eklendi. Fotoğraf paylaşımında tek bir sahne anlatırsınız.

Tek bir sahnede çok şey anlatmanız gerekebilir ve anlatmak istediğinizi aktaramadığınız zaman geçmiş olsun. Videoda durum öyle değil. Videoda kendinizi daha iyi ifade edebilirsiniz.

Instagram’da bunu fark etti ve videolara daha çok önem verdi. Instagram’da takipçi kazanmak konusunda siz de mutlaka videoları kullanmalısınız. Belki çok sık değil ama mutlaka video atın.

Hikayeler: Bunu anlatmama gerek olmadığını, hepinizin bunu bildiğini biliyorum. Ben Instagram’a yeni girdiğinizi düşünüyorum ve yine anlatmak istiyorum. Hikayeler özelliğinin kaynağı Instagram değil. Bu özelliğin kaynağı unutulmaya başlayan Snapchat.

Facebook orada güzel bir oyun yaptı ve Snapchat’in bu özellikle yükselmeye başladığını fark etti. Hemen Instagram’a güncelleme verildi ve Hikayeler ile tanıştık. Hikayeler kısa videolar. Neden önemli ve neden Instagram’da takipçi kazanmak için kullanılmalı, çünkü kullanım oranı çok çok yüksek. Her 2 kullanıcıdan biri mutlaka hikaye alanını kontrol ediyor.

Instagram paylaşılan hikayeleri bir şerit halinde kullanıyor. Yeni bir hikaye olduğu zaman, profil fotoğrafının etrafında pembe bir çember çıkıyor ve bu bile dikkat çekiyor. Hikayeler paylaşmak, en az video paylaşmak kadar etkili.

Tavsiyem takipçi kazanmak için günde minimum bir hikaye şeridi oluşturun. Bu bölümü çok uzattım ama uzatmam gerektiği için uzattım. Süreci örnekle özetleyeceğim.

 • Bir markanız var ve markanızın ürünlerinin fotoğraflarını paylaştınız. Kulaklık satıyorsunuz.
 • Sıradan fotoğraf paylaşımı size sınırlı geri dönüş sağlayacak. Ürünlerinizi bir hikaye şeridi haline getirin.
 • Mesela en iyi ürünlerinizi seçin ve güzel bir konsept ile bu ürünlerin ardı ardına sıralanacağı hikayeler oluşturun. İnanın bana siz bile takipçi sayısındaki değişimi tahmin edemezsiniz.

Canlı Yayın: Çağ sosyal medya çağı. İnsanlar televizyon izlemez, sosyal medyada zaman geçirir oldu. Farklı hayatlar keşfetmek, diğer kullanıcıların nasıl yaşadıkları, hayatlarını merak etme etkisi, kullanıcıları canlı yayınlara itiyor.

Bir kişiyi takip ettiğinizde, onun hayatına ait daha fazla bilgiye ulaşmak istersiniz. Canlı yayınlar bunu sağlıyor. Mevcut takipçilerinizle etkileşim seviyenizi arttırmaya yaradığı gibi, yeni takipçiler için de canlı yayınların etkisi fazla. Ara ara canlı yayın yapın ve gelişimi kendi gözünüz ile görün.

Instagram’da takipçi kazanmak için bu 4 altın kural neden önemli anlattık. Ama bunu kullanıcılar açısından anlattık.

Instagram Olaya Nasıl Bakıyor?: Instagram açısından olaya baktığımız zaman, uygulama sizde aktif olmanızı istiyor. Paylaşım yapın ve uygulamaya da değer katın istiyor.

Hikayelerin geliş amacı kullanıcıları daha fazla aktif hale getirmekti. Video süresinin arttırılmasının nedeni tam olarak buydu. Canlı yayınlar zaten başlı başına bu amaca hitap ediyor. Yani bu 4 özelliği kullanmanızı Instagram’da istiyor.

Düzenli ve sürekli olarak 4 özellikten de yararlanmanız durumunda Instagram diyecek ki bu kullanıcı benim uygulamama önem veriyor. O zaman ben de onun paylaşımlarına önem vermeliyim. Sonuçta sizi keşfet alanına taşıyor. Daha fazla kullanıcı sizi görüyor. Kullanıcılar potansiyel takipçi demek. Başta sıralama yaptık. Neydi:

 • Özgün ve kaliteli paylaşımlar
 • Düzenli ve sürekli paylaşımlar
 • Renk düzenine ve paylaşımlara dikkat etmek

Biz zaten bunlara dikkat ediyor ve kaliteli paylaşımlar yapıyoruz. Üstüne 4 özellikten de yararlandığımız için Instagram bizi keşfete ekledi. Keşfette tüm bu düzene uyarak yaptığınız paylaşımlarla dolu olan bir profili görecek olan kullanıcılar, sizi takip etmeyi seçecek. Bir bakmışsınız ki büyümüş ve yükselmişsiniz.

Not: Bu bölümü çok uzattığımı söylemeyin. Bu kısım Instagram’da takipçi kazanmak, takipçi arttırmak konusunda uygulamanın size göstermiş olduğu yol aslında. Benim uygulamam bu şekilde diyor bir nevi Instagram ve kurallara uygun giden kullanıcıları ödüllendiriyor. 4 altın maddeye özen gösterin.

İlginizi Çekebilir: Instagram Çekilişlerini Kazanmak İçin En İyi Taktikler

İlk 15 Dakika Çok Önemli – Aktif Olun

Her yeni adıma geçtiğim zaman bir önceki adımları tam olarak uyguladığınızı varsayarak gidiyorum. Böyle gidiyorum çünkü her seferinde yeni bir aşamaya geçmenizi, daha fazla takipçi kazanmak için ilerlemenizi istiyorum.

Her şeyi yaptık ve takipçi bekliyoruz. Yavaş yavaş takipçiler gelecek. Hazırlanın. Instagram’da takipçi kazanmak bir anda olan bir şey değil evet ama adım adım yeni kullanıcılar kazandığınızı göreceksiniz. Şimdi sırada 15 dakika kuralı var. Instagram için hep şunu hatırlatacağım ki Instagram aktif olun isteyen bir uygulama.

Uygulama diyor ki sürekli beni kullanın. 15 dakika kuralı buradan geliyor. Paylaşımınızı yaptıktan sonra ilk 15 dakika içerisinde alacağınız etkinlik sizin Instagram’ın gözündeki değeriniz oluyor.

Paylaşımın üzerinden ilk 15 dakika içerisinde geri dönüşler almaya başlayan kullanıcıların paylaşımları etkileşimi arttırdığı düşünülerek keşfete taşınıyor. Peki, ne yapacağız?

 • Paylaşımı yaptık.
 • İlk 15 dakika içerisinde etkileşimi yükseltmek için elinizden geleni yapın. Bir yorum gelirse bekletmeyin cevaplayın.
 • Kullancılara yeni paylaşımınızı gösterecek atılımlar yapın.
 • Olabildiğince aktiflik sağlayın ve keşfete çıkın.

15 dakika geçerli olacak bu aktiflik işinize çok yarayacak.

Paylaşım Saatlerinizi Kullanıcılarınızın Aktif Olduğu Saatlere Göre Ayarlayın

Bakın yine adım adım ilerliyoruz. 15 dakika kuralını işletmek ve ilk paylaşımla aktifliği sağlamak adına, kullanıcıların en aktif olduğu saatlerde paylaşımlar yapmaya çalışın.

Gece 3-4 gibi yapacağınız paylaşım ne kadar fazla kişiye ulaşabilir. Tamam sosyal medya çok kullanılıyor ama insanların uyuması da gerekiyor değil mi? :) Kullanıcıların aktif olduğu öğlen ve akşam saatlerini tercih edin.

Instagram’da Takipçi Kazanmak için Etiket Kullanımı Nasıl Olmalı?

İnterneti çok araştırdım. Sadece kendi bilgilerimizi paylaşmak istemedim. Instagram’da takipçi arttırma yolları için anlamsız bir şekilde her sitenin etiket kullanımı üzerinde durduğunu gördüm. Herkes şunu demiş, “etiket kullanın”, “etiket kullanmak çok çok önemli”, “ne kadar popüler etiket varsa bunu paylaşıma ekleyin”, “Yorumlara etiket ekleyin” gibi gibi gibi.

Bana göre bunların bir çoğu yanlış. Sadece bana göre değil, Instagram otoritelerine göre de yanlış. Evet şunu kabul edelim ki etiket kullanımı çok önemli. Ama doğru kullanımı önemli. Etiket sizi vezir de eder rezil de eder. :) Doğru etiket kullanımının nasıl olması gerektiğini bilmeniz lazım.

Sayı Nasıl Olmalı?: Etiket sayısını yüksek tutmayın. Web sitelerinde de böyledir. Yüksek etiket sayısı kullanıldığı zaman çok dönüş olacağı sanılır ama öyle değil. Bu sizi spama düşürür. Etiketlerin sayısı onlarca olmamalı. Maksimum 4 etiket kullanın. Fazlası zarar.

Popüler Etiketleri Kullanmak: Burada da yanlış bir algı bulunuyor. Ben spor konusunda bir paylaşım yaptım. O gün popüler olan etiketler içerisinde ise bilgisayar var. Tutup spor paylaşımına bilgisayar etiketini mi ekleyeceğim?

Nerede kaldı doğallık diye sorarlar adama. Instagram’ın gözünden düşersiniz. Spama doğru ilerlersiniz. Yine popüler etiketler kullanın ama bu etiketler paylaşımla alakalı olanlar içerisinden seçilsin ki Instagram’da takipçi kazanma derken spama düşmeyin.

Etiketler Nerede Paylaşılmalı?: Yine çok yanlış bilinen bir durum var. Paylaşımı yaptınız, sonra kendi paylaşımınıza yorum attınız. Yorum içerisinde etiketlere yer verdiğiniz.

Yaptığınız sizce mantıklı oldu mu? Bu sizi yine spama düşürür. Etiket eklemesi yapmanız için paylaşımın metin kısmından yararlanın. Paylaşımı yaparken açıklama yazacağınız yere etiketleri ekleyin.

İşte böyle bir kullanım yaptığınız zaman etiket size fayda verecek ve kullanıcıları çekecek. Doğru kullanım yaptığınız sürece keşfet bölümlerinde yer alma şansınız devam edecek. Etikette spama neden olacak hatalar, keşfet bölümüne bir daha girememeniz anlamına gelebilir. Yükselme şansınızı kaybetmeyin.

İlginizi Çekebilir: Instagram Kaydedilenleri Silme

Reklam Yapmaktan Kaçınmayın

Reklam yapmak her zaman ön yargılı olarak yaklaşılan bir konu. Instagram’da takipçi kazanmak için reklam yapılması olumsuz etki yaratır mı yoksa Instagram’da takipçi arttırmaya karşı reklam yapmak olumsuz bir etkiye mi neden olur?

Bu soru sorulup duruyor. Doğrusu şu olacak reklam yapmaktan çekinmeyin. Dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Google’ı örnek vereceğim. Google’ı düşünün, reklam vermediği bir platform var mı?

Siz de kendi işletmenize sahipsiniz. Kendi Instagram işletmeniz var. Neden reklam kötü olsun? Reklam yapmak kötü değil elbette ama doğru bir şekilde yapılmalı. Doğru soru “Reklamı nasıl yapmalıyız?” olacak.

Diğer Platformları Kullanın: Reklam için başta diğer platformları kullanın. Facebook, Twitter hesaplarınız varsa, paylaşımlarınızı bu platformlara da ekleyin ve tüm sosyal medya uygulamaları arasında bir trafik yakalamış olun.

Facebook sayfalarını doğru ve aktif bir şekilde kullanmak, çok geniş bir kitleye hitap etmenizi sağlayacaktır. Bu da Instagram’da takipçi kazanmak konusunda önünüzü açacak bir etken olacak.

Çekilişler İşinizi Görebilir: Takipçi arttırmak için para harcayacaksanız, bunu çekiliş sayfaları üzerinden yapın. Çekiliş sayfalarının kitlesi çok fazladır.

Düzenli olarak yapılan çekilişlere binlerce kişi katılır. Sizin de bu çekilişlere sponsor olmanız ya da ürün vermeniz, bu binlerce kişi içerisinden payınıza düşen kısmı almanızı sağlayacak. Sponsorluklar arttıkça, hesabınıza gelen takipçi sayısı da artacak ve daha fazla kişi tarafından fark edileceksiniz.

Instagram-da takipci kazanmak

Web Sitelerinizi Kullanın: Web sayfalarınız, blog hesaplarınız varsa yaptığınız her paylaşımdan sonra blog hesaplarınıza yönlendirmede bulunun. Paylaşımlarınızı bu hesaplarınıza da ekleyin ve oradaki kitlenizi de çekin. Her yerden kullanıcı akmasını sağlamış olacaksınız.

Sosyal Medya Kullanıcılarından Destek Alın: Yüksek takipçi sayısına sahip olan sayfalar, reklam için kilit noktasıdır. Belki 1 milyon takipçisi olan bir sayfaya ulaşmak zor olur ve ulaştığınızda yüksek bir reklam bütçesi ayırmanız gerekebilir ama daha düşük takipçi sayılarına sahip olan biraz daha mütevazi Instagram hesaplarına reklam çalışması için ulaşabilirsiniz.

Instagram SFS Kullanmak

Instagram’da takipçi kazanmak, arttırmak için birkaç aydır gündemde olan bir konu var. Sitede daha önce Instagram SFS nedir söylemiştik. SFS, karşılıklı profil paylaşımı demek. Takipçi kazanma konusunda bu yolsa işinizi görecektir.

İyi bir Instagram hesabıyla anlaşarak SFS çalışması yapabilirsiniz. Bu sizin takipçi kazanmanız için bir nevi dışarından reklam almak demek olacak. SFS çalışması için de dikkat edeceğiniz kısımlar var. Karşılıklı profil paylaşımı yapacağınız hesap en az kendi hesabınız kadar önemli.

İlginizi Çekebilir: Instagram SFS Nedir?

Takipçi sayısı size denk ya da fazla olan hesapları seçmeniz ve bu hesaplarla çalışmanızı öneriyorum. Düşük takipçili hesaplar ne kadar yarar sağlayabilecek düşünün.

Instagram’da takipçi kazanmak konusunda anlatmadığım atladığım nokta kalmadı. Kaldıysa siz öneride bulunun ve yorumlara yazın. Çok güzel bir yol çizdik ve bunu özetlemek istiyorum. Yazı okumayı sevmeyenler için bir özet yapalım. :)

 • Fotoğraf kalitesini arttırın ve kendinizin hazırladığı fotoğrafları paylaşın.
 • Düzen önemli. Sürekli paylaşımlar yapın.
 • Paylaşımları sanki bir tema düzeni haline getirin ve renklerde uyumu sağlayın.
 • İlk 15 dakika kuralına dikkat edin. 15 dakika içerisinde etkileşim kazanmanız gerekiyor.
 • Paylaşım yaptığınız süreler, kullanıcıların aktif olduğu süreler olsun. Etkileşim artsın.
 • 4 altın kurala dikkat edin. Video, hikayeler, fotoğraf ve canlı yayın paylaşımları yapın.
 • Instagram’da etiket kullanımına dikkat edin ve etiket düzenini olşuturun.
 • Reklam yapmaktan kaçınmayın ve farklı platformların gücünü kullanın.

Özetlemeyi de yaptıktan sonra Instagram’da takipçi kazanmak konusunda bir konuya daha dokunmak istiyorum.

Instagram Takipçi Arttırma Programı Var mı?

İnternete baktığınız zaman, takipçi arttırma programı adı altında yayınlanan bazı bot programları var. Bu programlar gerçek değil. Bir çoğu sahte. Biraz mantıklı baktığımızda şunu anlayabiliriz.

Bu tür programları kullanmak bize ne kazandıracak? Instagram gerçekten bu kadar basit bir uygulama mı? Sizce milyonlarca cirosu olan, milyarlarca kullanıcısı olan bir platformda herhangi bir program kullanarak fenomen olabilir misiniz? Bu mümkün değil.

Takipçi arttırmış olsanız bile bunlar sahte takipçiler olur ve Instagram’da yükselmenizi sağlamaz. Yükselmediğiniz gibi zaman içerisinde düşmeye başladığınızı hissedeceksiniz.

Instagram’da Takipçi Arttırma Hilesi Var mı?

Youtube’a girdiğiniz zaman, yaşı Instagram’dan bile küçük olan bazı kullanıcıların önerilerde bulunduğunu görüyorsunuz. :) Şu hileyi yapın şu takipçiyi kazanın, bu hileyi yapın şu kadar takipçi kazanın şeklinde paylaşımlar yapıyorlar. Videoları izlediğiniz zaman birçoğunun zaman kaybı olduğunu görüyorsunuz.

Instagram’da takipçi kazanmak için hile kullanamazsınız. Tekrar söylüyorum doğal takipçi kazanmanız lazım. Hadi diyelim ki bir hile yöntemi işe yaradı ve az sayıda takipçi kazandınız. Reklam verenler buna ilgi gösterir mi sanıyorsunuz?

Büyük bir yanılgıya düşersiniz. Amacınız çok takipçiye ulaşarak reklam verenlerle iletişime geçmek ise şunu bilin ki reklam verenler profilleri her açından inceliyor.

Beğenilerden yorumlara kadar. Doğal takipçisi olmayan hiçbir hesap istediği başarıya ulaşamayacaktır. Markalar açısından da bu durum değişmeyecek. Siz siz olun doğal yoldan paylaşım yapmanın dışında hile programları ve benzeri programlara bulaşmayın. Spam cezası alabilirsiniz.

Bizi Youtube'ta takip et!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Apple Yeni iMac Modellerini Tanıttı

Apple beklediğimiz gibi uzun zamandır güncellemediği iMac modellerini yeniledi. Fakat beklenilen Apple'ın iMac'lerde farklı bir tasarıma geçmesi idi ve malesef bu olmadı.

vivo iQOO 5 Snapdragon 865 Yonga Seti ile Geliyor

Vivo iQOO 5, 17 Ağustos'ta 120W hızlı şarj ile piyasadaki ilk cihaz olarak geliyor. Bugün, marka TUV Rheinland tarafından kullanımının güvenli olduğu...

WhatsApp, Kullanıcıların Birbirlerine Para Gönderebileceği Özelliğini Yayınladı

Facebook son olarak yayınladığı alışveriş özellikleri ile dikkat çekti. Instagram'a ve ana uygulamaya eklenen alışveriş özelliği, butik hesapların işini çok kolaylaştırdı ama...

Samsung Galaxy M51, 25W Hızlı Şarj ile FCC’de Göründü

Samsung, Galaxy M51 olarak adlandırılan yeni Galaxy M serisi akıllı telefon modelini piyasaya sürmek üzere. Cihaz FCC sertifikasına sahip ve 25W hızlı...

WhatsApp Web Nedir? – WhatsApp Web Nasıl Kullanılır?

WhatsApp'ın kullanıcı sayısı milyarları aştı. Akıllı telefonların en çok kullanılan mesaj uygulaması, Facebook gücünden mi yoksa doğru strateji uygulamasından mı bilinmez ama...