Ana Sayfa Teknoloji Haberleri Intel Güvenlik için Yeni Bir Döneme Geçiyor

Intel Güvenlik için Yeni Bir Döneme Geçiyor

Meltdown ve Spectre güvenlik açıklarının önüne geçmek ve casus yazılım sorunlarını gidermek için Intel'in yeni önlemler alacağı açıklandı. Sistem nasıl değişiklik gösterecek? İşte detaylar...

-

İşlemci devlerinden biri olan Intel, bir süredir yaşadığı güvenlik sorunlarıyla gündemde. Meltdown ve Spectre güvenlik açıkları olarak açıklanan güvenlik açıkları nedeniyle sistemsel olarak kullanıcıların cihazlarının etkilenmesine neden olan Intel, güvenlik açıkları üzerinde çalışmalarını ise sürdürüyor.

Firmanın Meltdown ve Spectre güvenlik açıkları için istenen etkiyi yaratacak bir güncelleme yayınlamamış olması da Intel’in bu konuda işlerinin bir hayli zorlaştırılmasına neden oluyor. Bunun dışında işletim sistemi güncellemelerinin de işlemci performanslarını düşürüyor olması, firmanın yeni adımlar atması zorunluluğunu da ortaya çıkarmış durumda. İşte bu noktada Intel, yeni bir aşamaya geçiş yapacağını duyurdu.

Meltdown ve Spectre Açıklarına Karşı Yeni Önlem

Elde edilen son bilgilere göre Intel, yamaların işlemci performanslarını olumsuz etkilememesi adına yamaları iGPU üzerinden yönetecek. Bütünleşik grafik çipini kullanacak ve bu şekilde işlemcilerin büyük bir yama yükü altında ezilmelerinin önüne geçilecek. GPU kullanılmasıyla beraber işlemci yükünün en aza indirilmesi sağlanacak. Grafiklerle alakalı işlemleri ve diğer görevleri gerçekleştirmek adına kullanılan GPU’nun bundan sonraki süreçte nasıl değişeceği konusunda ise bilgiler paylaşılmadı.

Meltdown ve Spectre

Sadece Intel hızlandırılmış bellek taraması adı verilen yeni teknolojiyle beraber zararlı yazılım tespitinin GPU üzerine aktarılmasının sağlanacağını biliyoruz. Yaşanan performans sorunu için Intel’in kullanıcılarına bir müjdesi olarak gelen haber sonrasında yeni tarama sisteminin hangi seriler için geçerli olacağı da açıklandı. Buna göre 6,7,8.nesil işlemciler için yeni sistemin kullanıma girdiğini görmek mümkün olacak.

Bir yandan Meltdown ve Spectre güvenlik açıkları için yamaların bu sistem ile işlemci performansını düşürmesi söz konusu olacak, bir yandan da casus yazılım tehditlerine karşı yeni önlemler alınış olacak. Bir iyi haber daha verelim. Yeni sistem için Microsoft desteğini çoktan açıkladı. Windows Defender zarar yazılım taraması için artık bu yeni yöntemi kullanacak. Kullanıcıların bunun için son Windows güncellemelerini yüklemesi gerektiğini de ekleyelim. Atılan bu adımların Intel’e ne kadar olumlu sonuçları olacağını ise zaman gösterecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here